LIVE UPDATES
Aktualitet

'Shqiptarët viktima të Tik Tok'/ Ambasadori Qirko thirrje deputetëve britanikë: Kërkoni falje

Ambasadori Qirjako Qirko në një komision deputetësh deklaroi se fëmijët shqiptarë po bullizohen në shkollat, për shkak të komenteve të deputetëve britanik. 

7 Dhjetor 2022, 12:54 Nga I.A
'Shqiptarët viktima të Tik Tok'/ Ambasadori Qirko thirrje
Qirjako Qirko

ANGLI- Ambasadori i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar kërkoi sot një kërkim falje për një "fushatë" anti-migrante në mediat e djathta britanike pas komenteve armiqësore të një ministri të lartë. Ambasadori Qirjako Qirko në një komision deputetësh deklaroi se fëmijët shqiptarë po bullizohen në shkollat, për shkak të komenteve të deputetëve britanik. 

"Fëmijët shqiptarë etnikë po ngacmohen në shkollat britanike për shkak të mbulimit mediatik. Do të doja të përfitoj nga ky rast për të kërkuar që kjo fushatë diskriminimi ndaj shqiptarëve që jetojnë këtu në (MB) të MB duhet të ndalet. Të gjithë ata që janë përgjegjës për këtë aktivitet duhet të kërkojnë falje," tha Qirjako Qirko në një komision deputetësh.

Marrëdhëniet midis Londrës dhe Tiranës janë acaruar gjatë muajve të fundit pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar po përpiqet të kontrollojë pikat e kalimit të Kanalit. Më shumë se 40,000 emigrantë kanë bërë udhëtimin shpesh të rrezikshëm me varka të vogla deri më tani në vitin 2022, me shqiptarët tani grupi më i madh i vetëm. Shumë prej tyre janë emigrantë ekonomikë, por thonë në mënyrë të rreme se janë viktima të skllavërisë moderne dhe kërkojnë azil, pranoi Qirko, ndërsa u përgjigj akuzave të një deputeti konservator se shqiptarët po vinin për t'u përfshirë në krim të organizuar.

"Zgjidhja është migrimi legal në kuadrin e legjislacionit britanik," tha ambasadori, duke i kërkuar Britanisë së Madhe të hapë rrugë ligjore për të mirën e saj, me më shumë se një milion vende të lira pune aktualisht.

I pyetur nëse shqiptarët kishin mbërritur ilegalisht në Britaninë e Madhe për arsye ekonomike,  Qirko tha: “Kam qenë në kontakt me disa njerëz që kërkojnë shërbimet e ambasadës sonë.

Dhe disa prej tyre shpjeguan se po, ne jemi viktima të TikTok dhe Facebook, ne kemi ardhur këtu sepse menduam se ishte e lehtë të fillonim një biznes.

Një javë më parë, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak dhe homologu i tij në Tiranë Edi Rama ranë dakord në bisedime telefonike për të bërë më shumë për të frenuar fluksin e shqiptarëve. Sunak pranoi kontributin pozitiv të komunitetit shqiptar për jetën në MB, pasi Sekretarja e Brendshme Suella Braverman zemëroi Tiranën dhe shefin e OKB-së për të drejtat, pasi përshkroi të ardhurit si "pushtim". Ministri i Brendshëm i djathtë kishte fajësuar më parë “kriminelët shqiptarë” për organizimin e fluksit.

qirjako qirko shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…