LIVE UPDATES
Aktualitet

OSBE: 247 incidente në objektet e trashëgimisë kulturore për gjashtë vjet në Kosovë

Sipas këtij studimi, 57 për qind e incidenteve janë vjedhje që nuk kanë motive ekonomike dhe kanë ndodhur kryesisht në kisha dhe varreza që i përkasin Kishës Ortodokse Serbe. Ndërkaq 45 për qind e tyre janë vjedhje me motive ekonomike që janë kryer kryesisht nëpër xhami në Kosovë. Sipas këtij studimi, 57 për qind e incidenteve janë vjedhje që nuk kanë motive ekonomike dhe kanë ndodhur kryesisht në kisha dhe varreza që i përkasin Kishës Ortodokse Serbe.

18 Korrik 2022, 20:29 Nga I.A
OSBE: 247 incidente në objektet e trashëgimisë kulturore për
Trashgimni Kulturore

TIRANË- Një hulumtim i kryer nga misioni në Kosovë i Oganizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë nxjerr në pah se nga muaji janar i vitit 2014 deri në muajin dhjetor të vitit 2020, kanë ndodhur 247 incidente në objekte të trashëgimisë kulturore dhe fetare në Kosovë. Sipas këtij studimi, 57 për qind e incidenteve janë vjedhje që nuk kanë motive ekonomike dhe kanë ndodhur kryesisht në kisha dhe varreza që i përkasin Kishës Ortodokse Serbe. Ndërkaq 45 për qind e tyre janë vjedhje me motive ekonomike që janë kryer kryesisht nëpër xhami në Kosovë.

Sabrina Salis nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, tha gjatë paraqitjes së raportit “Mbrojtja e trashëgimisë kulturore në Kosovë”, se 24 objekte fetare serbe mbrohen aktualisht nga policia e Kosovës.

“Raporti rekomandon që duhet të forcohet mbështetja ndaj policisë së Kosovës, posaçërisht ndaj njësisë së specializuar për patundshmëritë kulturore, në përmbushjen e detyrave të tyre. Për shembull nëpërmjet trajnimeve, pajisjeve por edhe qasjes në praktikat më të mira ndërkombëtare”, tha ajo.

Shefi i misionit në Kosovë, Michael Davenport, tha se monitorimi i vendeve që lidhen me trashëgiminë kulturore është thelbësor për të zbuluar dhe parandaluar shkeljet e mundshme që mund të bëhen ndaj tyre.

“Natyrisht inspektorët janë të parët dhe ata bartin një përgjegjësi të madhe mbi supe për të garantuar sigurinë e duhur për trashëgiminë kulturore në Kosovë. Por, monitorimi i kënaqshëm dhe efektiv është përpjekje e përbashkët ndërmjet inspektorëve në njërën anë dhe komunave, ministrive përkatëse dhe shoqërisë në përgjithësi në anën tjetër. Të gjithë ne jemi përgjegjës për ruajtjen e trashëgimisë së përbashkët kulturore”, tha ai.

Zoti Davenport tha se megjithëse janë bërë katër vite nga funksionalizimi i Inspektoratit të trashëgimisë kulturore, punë e këtij institucioni vazhdon të sfidohet nga ndërtimet pa leje dhe shkatërrimi i patundshmërive, vepra këto të cilat tha ai, duhet të ndiqen penalisht.

Sipas raportit policia e Kosovës i ka sjellë në vëmendje prokurorisë të gjitha incidentet që lidhen me trashëgiminë kulturore, por vetëm një numër i kufizuar i tyre janë trajtuar më tutje. Në vitin 2019, thekson raporti, nga 76 raste që janë paraqitur nga policia, vetëm 14 prej tyre janë trajtuar nga prokuroria.

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, Hajrullah Çeku, tha se mbrojtja e trashëgimisë kulturore është një nga përparësitë programore të qeverisë e cila që nga marrja e detyrës, sipas tij, ka bërë disa reforma në këtë fushë.

Zoti Çeku tha se edhe gjendja e sigurisë është përmirësuar në objektet e trashëgimisë kulturore në Kosovë, duke theksuar se sipas të dhënave të fundit nga policia gjatë periudhës janar – qershor 2022 janë paraqitur gjashtë për qind më pak raste krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

“Raporti i paraqitur sot vë në pah gjendjen e trashëgimisë kulturore deri në vitin 2020. Dua të theksoj që qeveria e Kosovës, respektivisht ministria e Kulturës ka ndërmarrë hapat e nevojshëm dhe një pjesë e rekomandimeve që adresohen në këtë raport, tashmë janë adresuar. Me punë serioze dhe përkushtim jemi duke zhvilluar programe dhe projekte të cilat do të kontribuojnë në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore si mjet për promovimin e vlerave të përbashkëta dhe si mundësi për ngritjen e prosperitetit ekonomik për të gjithë qytetarët e Kosovës”, tha zoti Çeku.

Raporti rekomandon që të ndryshohet dhe plotësohet ligji për trashëgiminë kulturore për ta përafruar atë me Strategjinë Kombëtare për Trashëgiminë Kulturore 2017-2027 dhe standardet ndërkombëtare.

Marrë nga VOA

osbe

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE