LIVE UPDATES
Aktualitet

Një tjetër dosje mbi tavolinën e belgëve, si po 'lahen' hesapet larg Shqipërisë. Antwerp-i pika 'kyçe'

Dosja.al ka sjellë në një përmbledhje të gjitha çështjet e bujshme që po hetohen në Belgjikë, të paktën për ato që ka dijeni publike, ku tre fjalët më të përdorura janë: prostitucion, vrasje, drogë!

14 Qershor 2022, 09:00 Nga k.m.
Një tjetër dosje mbi tavolinën e belgëve, si po
Bledar Muça, Erion Hasanbelli dhe Arjan Spahiu

TIRANË- Atentati i djeshëm në Antëerp ndaj Erion Hysenbelliut nga Kasandër Noga i ka shtuar një dosje më shumë mbi tryezën e prokurorëve belgë që duket se janë specializuar me krimin shqiptar. Dosja.al ka sjellë në një përmbledhje të gjitha çështjet e bujshme që po hetohen në Belgjikë, të paktën për ato që ka dijeni publike, ku tre fjalët më të përdorura janë: prostitucion, vrasje, drogë!

Edhe pse çdo vit ka aksione, ku njëri konsiderohet më i madh se tjetri, sërish duket se grupet janë aty. Disa për t’u fshehur, disa me qëllim të qartë; duan kontroll në portin e Antëerpit, pikë kyçe në trafikun e drogës në Europë. E lakmuar nga të gjithë, ka ngjallur shumë konflikte, ndërsa shumë probleme duket se ‘emigrojnë’ edhe nga Shqipëria.

Arjan Spahiu - 28 nëntor 2020

Një tjetër dosje mbi tavolinën e belgëve, si po

Ardit Spahiu i njohur dhe me emrin Arjan ose me pseudonimin “Arjani Vogël” u ekzekutua me 8 plumba në zonën Molenbeek dhe ndërroi jetë në vend. 38-vjeçari, vëllai i kunatit të Erion Alibejt, u ekzekutua por ende nuk dihet se kush e qëlloi. Përveçse pistës së kunatit, ao ka qenë i arrestuar në vitin 2010 në lidhje me vrasjen e 52-vjeçarit Gëzim Alikaj në Elbasan, por më pas u la i lirë. Megjithatë nuk përjashtohet mundësia që Spahiu të ishte i besuari i Alibejt për të kontrolluar trafikun në Belgjikë.

Bledar Muça- 22 janar 2022

Një tjetër dosje mbi tavolinën e belgëve, si po

Bledar Muça u vra më 22 janar në Belgjikë. Ai nuk ishte një emër i panjohur për drejtësinë, pasi njihej si krahu i djathtë i Ardian e Florenc Çapjave në Elbasan. Mirëpo kjo nuk ishte hera e parë që i bënin atentat, Emri i Muçës, u lakua edhe në vitin 2016, ku gjatë një atentati në Elbasan, mbeti i plagosur rëndë e po ashtu, u lëndua edhe një efektive policie. Autoritetet thanë se objektiv i sulmit ishin Florenc Çapja e Bledar Muça.

Emri i të ndjerit, Bledar Muça akuzohet për vrasjen e vëllezërve Roland dhe Ilir Rexhepi, por këto krime nuk u provuan asnjëherë nuk iu provuan nga Policia dhe nga Prokuroria. Madje emri i tij u shpall edhe në kërkim ndërkombëtar për vrasjen dy vite më vonë, të vëllait të Roland Rexhepit, ish-efektivi i policisë që njihej me pseudonimin “Doda”.

12 qershor- Erion Hasanbelli

Një tjetër dosje mbi tavolinën e belgëve, si po

43-vjeçari Erion (Mikel) Hasanbelli është në gjendje të rëndë për jetën dhe ndodhet i shtruar në spital, pasi Kasandër Noga e plagosi me armë zjarri. Dyshohet se tentativa për vrasje ka ndodhur për shkak të hasmërive mes Erion Hasanbelliu dhe Kasandro Nogës. Gjithçka nisi në vitin 2000, kur Kasandro Noga hyri me automatik në dorë bashkë me Julian Çelën dhe pasi kanë shkelmuar dhomën e reanimacionit ku ndodheshin te shtruar Aqif Hasanbelliu (babai i Geronit) dhe Dritan Hajdini (shoku e Geronit) u ka hequr serumin nga krahu dhe me breshëri automatiku i ka lënë të vdekur në vend. Më pas hakmarrja vazhdoi edhe me një seri ngjarjesh të tjera, pasi Erion Hasanbelliu bashkë me vëllain e tij Geron Hasanbelliu ekzekutuan Julian Çelën dhe plagosën rëndë Kasandro Nogën në 2002, në Belgjikë.

TOYOTA AURIS

Një tjetër dosje mbi tavolinën e belgëve, si po

Kjo çështje është bërë si fillim publike nga Lulzim Basha, i cili akuzoi kreun e Grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla si të përfshirë në marrjen e miliona eurove. Basha tha se në vendin tonë do të vinin 5 milionë euro, por në fakt në Portin e Durrësit u numëruan vetëm 3 milionë e 470 mijë euro. Deklarata e Bashës ndryshoi itinerarin pasi makinat që supozoheshin të niseshin nga porti i Ankonës, devijuan rrugën dhe u nisën nga porti i Barit drejt Durrësit. Balla e fitoi edhe gjyqin ndaj Bashës, i cili u gjobit me 50 mijë lekë gjobë për shpifje.

Fillimisht për këtë dosje u arrestuan gjashtë persona, por të gjithë u liruan përveç Elvis Vladit dhe shoferit të kamionit Agim Ceka. Vladit iu dha vetëm një vit e gjysmë burg për veprën penale të mosdeklarimit të parave në kufi, duke sfumuar akuzën fillestare “pastrim parash në kuadër të grupit të strukturuar kriminal”. Për të njëjtën çështje është dënuar me 2 vite e 4 muaj burg edhe Agim Ceka i cili u gjykua për veprën penale “armëmbajtje pa leje”. Çeka ishte shoferi i kamionit.

Në shkurt të këtij viti, belgët erdhën në Shqipëri dhe pritën për dy orë e 20 minuta ish-kryedemokratin Lulzim Basha, i cili u mor në pyetje nën cilësinë e personit në dijeni. Në qendër të hetimeve është edhe një grup kriminal që merret me trafikimin e lëndëve narkotike dhe pastron para me ndihmën e disa zyrtarëve, por ende nuk janë zbardhur detaje apo emra të personave të përfshirë.

DËSHMITË E GAZETARËVE

Artan Hoxha shkoi i pari në qershor të këtij viti për të deponuar në Prokurorinë belge për çështje të ndryshme, por kryesisht mbi “Toyota Auris”. Madje shtoi se kishte pasur edhe mundësinë e takimit me hetues që kishin mësuar edhe shqip.

“Në korridoret e policisë federale gjeta dy oficerë gjyqësorë, hetues federalë, që e flasin shqipen në mënyrë të shkëlqyer. Pra, ata jo thjesht po na hetojnë, por e kanë mësuar shqipen që të na hetojnë pa përkthyes,”- u shpreh gazetari i kronikës Artan Hoxha, në Syri Tv. Pas Artan Hoxhës, edhe gazetarja Klodiana Lala do të shkojë për të dëshmuar në Prokurorinë belge lidhur me informacionet që ka për përplasjet në Elbasan. Pasi Hoxha dëshmoi për dosjen "Toyota Auris", Klodiana Lala tha se belgët e kërkonin për të mësuar më shumë lidhur me informacionet që ka mbledhur për çfarë ka ndodhur vitet e fundit në Elbasan dhe jo vetëm.

"Para disa kohësh kam bërë një emison për përplasjen e grupeve kriminale. Alibej dhe Çopja, këta por po hetohen nga belgët. Sot jam ftuar nga Gjykata e Durrësit për të dhënë informacione për belgët. I shqetëson faktin që duan të dinë burimin e informacionin,”-u shpreh ajo.

AKSIONET E POLICISË

Megjithatë ndër vite nuk kanë munguar as aksionet e Policisë belge. Aksioni më i bujshëm ishte ai "Atos" gjatë të cilit u prangosën nipat e deputetit Rrahman Rraja. Po ashtu, finalizohet operacioni ndërkombëtar antidrogë mes Shqipërisë, Belgjikës dhe Gjermanisë u sekuestruan rreth 232 kilogramë kokainë (në total 1.2 tonë), një armë zjarri pistoletë, si dhe rreth 200 mijë euro. Të arrestuarit janë Musa Gjikola, Genti Balliu alias Flamur Balliu, Ramazan Rraja, Fioralb Rraja, Bledar Pepaj, Fatmir Xhecuka. Ramazan Rraja, është nipi i deputetit te PS-se, Rrahman Rraja, kurse Fjoralb Rraja është i afër i deputetit. Ndërsa në shkurt të këtij viti, në pranga ranë 30 persona, pjesëtarë të një bande kriminale shqiptare, janë arrestuar gjatë një operacioni ndërkombëtar të policisë më Belgjikë.

Tani me atentatin e fundit një dosje më shumë është shtuar për t’u hetuar…

arjan spahiu erion hasanbelli bledar muca

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve