LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat italiane: Efektivët në Shqipëri nxorrën armët! Tifozët i shkuan Berishës në shtëpi

Mediat italiane e konsiderojnë një natë luftë mbrëmjen e 24 majit, prag finales së Conference League.

25 Maj 2022, 09:40 Nga DOSJA
Mediat italiane: Efektivët në Shqipëri nxorrën armët!
Efektivi me armë në dorë

ITALI- Mediat italiane kanë raportuar rrëmujën, incidentet e sulmet që ndodhën një natë më parë mes tifozëve në Tiranë. Në një artikull shkruhet se efektivët e Policisë në Shqipëri kanë dalë të armatosur në rrugë, duke kërcënuar tifozët, referuar videos së publikuar edhe nga Dosja.al. Mediat italiane e konsiderojnë një natë luftë mbrëmjen e 24 majit, prag finales së Conference League.

Artikulli i plotë:

Pranë një lokali nis nata e luftës guerile në Tiranë. Disa shqiptarë, klientë të klubit, thërrasin “Romë, Romë” përballë tifozëve të ardhur nga Roterdami. Është një provokim sa marrëzi aq edhe i rrezikshëm. Alkooli, euforia dhe dëshira për hakmarrje, forca e tufës janë një përzierje shpërthyese. Tërbimi ultra shpërthen i pakontrolluar në zemër të kryeqytetit. Nga atje, si një zjarr shkatërrues, holandezët u përhapën në qytet në prag të finales së Ligës së Konferencës midis Romës dhe Feyenoord.

Në përleshje plagoset në kokë autori 45-vjeçar i atij ngacmimi. I dërguar me urgjencë në spital, fatmirësisht burri nuk është në rrezik për jetën dhe as lëndimet e marra janë të rënda. Episodi është vetëm një shkëndijë në krahasim me atë që do të ndodhë diku tjetër në qytet.

Grupet ultra të veshur me të zeza shkatërrojnë qytetin

Pamjet që kërcejnë në rrjetet sociale edhe para kanaleve zyrtare flasin për grupe “huliganësh” të veshur me të zeza, me fytyrë të mbuluar, të armatosur me shkopinj e gurë, krik e ndonjë send të mprehtë qoftë edhe fati, aspak të frikësuar nga akuzat. të forcave të rendit. Kalojnë dhe shkatërrojnë: xhama të thyer, makina të dëmtuara, dyqane të sulmuara. Tërbimi i shtyn në këmbët e një prej godinave qeveritare.

Të paktën 20 të plagosur (sipas vlerësimeve zyrtare), por numri është shumë më i lartë duke parë shkatërrimet. Policët (përfshirë civilët) nxorrën dhe mbajtën armë, hodhën gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën. Deri më tani numërohen 60 të arrestuar, nga të cilët 48 nga Roma dhe 12 oficerë të plagosur, një në gjendje të rëndë.

"Tre raste aksidentesh . Kështu e përmblodhi policia shqiptare dhunën e ushtruar nga holandezët në pika të ndryshme në kryeqytetin shqiptar. Në rrugën Mustafa Matohitit ka qenë skena e përplasjeve që poshtë shtëpisë së kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha. Përleshje të tjera ndodhën pranë komisariatit të policisë kur ishte e nevojshme ndërhyrja e njësive speciale për të zmbrapsur sulmet.

Sot është finalja Europiane e Conferencë League. Në orën 21:00 Roma-Feyenoord do të përballen në stadiumin ‘Air Albania’ në Tiranë duke e kthyer këtë ndeshje në një moment historik për historinë e futbollit shqiptar. Si pasojë e dhunës së ushtruar nga tifozët e të dy skuadrave, u plagosën 10 efektivë dhe u dëmtua një automjet policie. Ndërkohë u shoqëruan 60 persona, 48 tifozë të Romës 12 të Feyenoord.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE