LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat holandeze: Tifozët e Romës shkatërruan Tiranën, plagosën 10 policë

Sipas mediave holandeze, policia shqiptare ka ushtruar edhe dhunë ndaj holandezëve, si dhe ka përdorur gaz lotsjelllës.

25 Maj 2022, 09:03 Nga DOSJA

 

Mediat holandeze: Tifozët e Romës shkatërruan Tiranën,
Përplasjet në Tiranë

HOLANDË- Mediat holandeze drejtojnë gishtin tek italianët kur vjen puna për të fajësuar dikë për rrëmujën e ndodhur një natë më parë në Tiranë, një ditë para finales së Conference League. Në një artikull të shkruar nga AD thuhet se tifozët italianë janë ndarë në disa grupe duke qëlluar me shkop e gurë kundrejt policisë vendasë. Sipas mediave holandeze, policia shqiptare ka ushtruar edhe dhunë ndaj holandezëve, si dhe ka përdorur gaz lotsjelllës.

Artikulli i plotë:

Ndërsa në dy zonat e tifozëve në qendër të Tiranës ka pasur një festë të madhe, deri në mesnatë, ka pasur përplasje në pjesë të tjera të qytetit mes policisë dhe grupeve italiane apo holandeze. Dhjetë policë u plagosën dhe disa makina policie u dëmtuan, kryesisht për shkak të dhunës së tifozëve të Romës.

Pak pas mesnate, policia njoftoi se ka arrestuar gjithsej 60 persona: 48 italianë dhe 12 holandezë. Ashtu si më parë në Marsejë, policia në Tiranë përdori gaz lotsjellës. Përleshja mes grupeve të mbështetësve do të ishte parandaluar nga dislokimi i policisë. Do të kishte pasur shkatërrim në qytet, duke përfshirë një dyqan.

Policia qëlloi me shishe, gurë dhe shkopinj

Policia thotë se grupet kanë kërkuar njëri-tjetrin. Kur tifozët e Feyenoord u ndaluan, ata thuhet se kanë qëlluar policinë me shishe, gurë dhe shkopinj. Më pas, tifozët e Romës bënë të njëjtën gjë, por në një vend tjetër në qytet pranë një komisariati. Videot tregojnë se si policia i bombardon me gaz lotsjellës nga të gjitha anët. Deri në mbrëmje, makinat e policisë ishin me sa duket në vëzhgim në shumë kryqëzime të qytetit, me dritat e tyre të ndezura. Është shumë e rëndësishme për autoritetet që të sigurojnë që finalja e parë evropiane në vend të shkojë mirë. 

Para ditës së ndeshjes, policia e shtetit thotë se është e vendosur të 'garantojë rendin dhe sigurinë', të parandalojë vandalizmin dhe të sigurojë që ndeshja mes Feyenoord dhe AS Roma të zhvillohet pa probleme. Të mërkurën do të ketë shumë policë, shumë prej tyre rreth stadiumit. Pjesa më e madhe e qendrës është pa makina, për shkak të ardhjes së dhjetëra mijëra mbështetësve, shumica e të cilëve nuk kanë biletë.

Për shkak se përballjet ishin në distancë nga dy zonat e tifozëve në qendër, mbrëmja e së martës shkoi pa probleme për shumicën e mbështetësve. Në zonën e tifozëve të Feyenoord-it në Murat Toptani kishte  ngrënë, pirë dhe ahengje , me spektatorë të shumtë shqiptarë që filmonin të gjitha këngët dhe të gjitha veprimet e çmendura. Shumë tifozë të Feyenoord ishin gjithashtu në një klub nate. Një ekran i madh shfaqi imazhe të momenteve kryesore të AS Roma dhe Feyenoord në rrugën e tyre për në Tiranë.

Sot është finalja Europiane e Conferencë League. Në orën 21:00 Roma-Feyenoord do të përballen në stadiumin ‘Air Albania’ në Tiranë duke e kthyer këtë ndeshje në një moment historik për historinë e futbollit shqiptar. Si pasojë e dhunës së ushtruar nga tifozët e të dy skuadrave, u plagosën 10 efektivë dhe u dëmtua një automjet policie. Ndërkohë u shoqëruan 60 persona, 48 tifozë të Romës 12 të Feyenoord.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet