LIVE UPDATES
Aktualitet

Mediat britanike: 60% e emigrantëve ilegalë janë nga Shqipëria! Trafikantët e drogës rrezik për sigurinë

Sipas raporteve zyrtare më shumë se 21,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla këtë vit ndërkohë vetëm në muajin gusht 4,659 njerëz kanë mbërritur me gomone nga Franca veriore.

18 Gusht 2022, 21:43 Nga e.k
Mediat britanike: 60% e emigrantëve ilegalë janë nga
Emigrantët me gomone në brigjet e Britanisë

TIRANË- Numri i shqiptarëve që kalojnë në mënyrë ilegale Kanalin anglez është rritur ndjeshëm vitet e fundit duke u kthyer në një problem serioz në Mbretërinë e Bashkuar. 

Në një artikull të gjatë prestigjozja britanike "The Mail" shkruan se numri i shqiptarëve që kalojnë në mënyrë ilegale kanalin e La Manshit është rritur në mënyrë të frikshme. Sipas burime të gazetës besohet se 60% e personave që futen me gomone drejt brigjeve britanike janë shqiptar, shifer kjo shumë herë më e lartë se ajo e vitit 2021.

Sipas gazetës trafikantët përdorin figura të pastra, të rinj që nuk janë dënuar kurrë dhe pa precedentë për të kaluar që më pas t'i kthejnë në trafikantë droge që t'u paguajnë borxhet. Sipas "The Mail" kryesisht të rinjtë që mbërrijnë janë nga veriu i Shqipërisë, që është më i varfër dhe më i prapambetur.

Sipas raporteve zyrtare më shumë se 21,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla këtë vit ndërkohë vetëm në muajin gusht 4,659 njerëz kanë mbërritur me gomone nga Franca veriore. Dhe pse Shqipëria nuk është një vend në luftë por përkundrazi një vend që aspiron të futet në BE dhe anëtar i NATO-s numri i azilkërkuesve dhe personave që zgjedhin mënyrën ilegale për të mbërritur në Angli është i lartë duke ngritur pikpyetje të shumta në autoritet britanike.

 ARTIKULLI I PLOTË

Më shumë se 5,000 shqiptarë kanë arritur në Britani përmes Kanalit Anglez deri më tani. Numri i emigrantëve shqiptarë me varka të vogla po rritet 'në mënyrë eksponenciale' dhe ata përbëjnë më shumë se 60 për qind të emigrantëve që hyjnë me varka në Britani.

Në fillim të kësaj jave, Mail raportoi se më shumë se 4,000 shqiptarë kishin mbërritur që nga fillimi i vitit, dhe Mail on Sunday zbuloi në fillim të këtij muaji se si gjatë një periudhe gjashtë javore në fillim të verës ata përbënin katër në dhjetë mbërritje. Por dominimi shqiptar i Kanalit po rritet nga dita në ditë.

Shifrat janë në rritje edhe pse nuk ka asnjë konflikt për më shumë se 25 vjet në Shqipëri, një aleate e NATO-s që aspiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian. Gjithsej 606 emigrantë mbërritën dje nga Franca veriore, sipas shifrave zyrtare të publikuara mëngjesin e sotëm nga Ministria e Mbrojtjes. Insajderët zbuluan se 'më shumë se gjysma' ishin shqiptarë. Në bordin e disa varkave, shifra është deri në gjashtë në dhjetë.

Një gomone që mban emigrantë drejtohet drejt shkëmbinjve të bardhë në Dover në fillim të këtij muaji Gjithashtu ka pasur një rritje të konsiderueshme në numrin e shqiptarëve që mbërrijnë nga rrugë të tjera, si 'klandestinët' të fshehur në pjesën e pasme të kamionëve.

“The Mail” zbulon sot se krerët e krimit shqiptarë po dërgojnë “figura të pastra” pa precedentë kriminalë në MB me varka të vogla për t'u përfshirë në bandat e organizuara.

Kontrollet e të dhënave kriminale të mbërritjeve në Kanall nuk po arrijnë të zbulojnë lidhjet midis të ardhurve dhe grupeve të krimit të organizuar, thanë burimet.

Zyrtarët kanë frikë se emigrantët pa dënime të mëparshme po tërhiqen në krime të rënda si bandat e drogës, në mënyrë që të shlyejnë borxhet që u kanë trafikantëve, duke paraqitur një rrezik të konsiderueshëm për publikun britanik.

'Cleanskins' është një term i përdorur fillimisht nga shërbimet e sigurisë në Irlandën e Veriut për të përshkruar rekrutimin e terroristëve pa precedentë penalë nga IRA dhe paraushtarakët besnikë.

Më shumë se gjysma e të arrestuarve në qendrat e paraburgimit të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar janë tani shtetas shqiptarë, zbuluan burime të brendshme.Përqendrimi i qindra shqiptarëve në qendra ka çuar në 'sjellje sfiduese', me frikësim të stafit dhe të arrestuarve të tjerë. Përqindja e shqiptarëve të dëbuar nga Britania e Madhe nga Ministria e Brendshme ka rënë në vetëm pak vite për shkak të zgjerimit masiv të abuzimit të sistemit të azilit dhe ligjeve moderne të skllavërisë.

Katër vjet më parë, Home Office ishte në gjendje të largonte 70 për qind të emigrantëve shqiptarë që mbërritën në MB, por kjo shifër ka rënë në vetëm 20 për qind. Burimet thanë se shtetasit nga vendi ballkanik mbërrijnë plotësisht të informuar se si të përdorin ligjet e Mbretërisë së Bashkuar për azilin dhe ligjet moderne të "skllavërisë" në avantazhin e tyre.

Sipas masave të prezantuara në vitin 2015 nga Theresa May, kur ajo ishte ministre e Brendshme, legjislacioni modern ishfrytëzimit u lejon shtetasve të huaj të bllokojnë përpjekjet për t'i dërguar në shtëpi duke pretenduar se janë shfrytëzuar. Në fillim të këtij muaji doli sesi trafikantët e njerëzve kanë nisur një 'shitje verore' që synon kryesisht shqiptarët që kërkojnë të arrijnë në Britani.

Bandat kanë ulur çmimet deri në 1500 £ për kokë dhe joshin të rinjtë në Shqipëri, veçanërisht nga veriu më i varfër, me tregime se si mund të 'pasurohen shpejt' në Londër.

Trafikantët e qenieve njerëzore madje kanë hedhur video në aplikacionin e internetit TikTok me premtimin:

'Francezët nuk do t'ju ndalojnë. Përkundrazi, ata do t'ju shoqërojnë të sigurt derisa të arrini në kufirin ujor të Mbretërisë së Bashkuar.'

Në përgjithësi, më shumë se 21,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla këtë vit.

Vetëm në muajin gusht 4,659 njerëz kanë mbërritur me gomone nga Franca veriore.

Shifra për të gjithë vitin 2021 ishte 28,526, që do të thotë se një rekord i ri ka të ngjarë të vendoset deri në fund të këtij viti.

mbreteri e bashkuar

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it