LIVE UPDATES
Aktualitet

"Më thanë që ta heq, por unë nuk pranova", fëmija me veshkë e aortë të zmadhuar, thirrja prekëse e nënës

Një veshkë më e zmadhuar, aorta e zemrës më e zgjeruar dhe kanali i lëngut të trurit më i zgjeruar, ishin sinjalet që jeta e Arsi Xhedikut nuk do të ishte si e të tjerëve. Por familja vendosi të mbante engjëllin e shumëdëshiruar. Në moshën 1- vjeçare, shpretka dhe mëlçia i krijuan aq problem sa Arsi pësoi trompozë në kokë. 

27 Janar 2023, 23:24 Nga DOSJA
"Më thanë që ta heq, por unë nuk pranova",
Rejan Elezi dhe nëna e tij

Emisioni investigativ ”Stop” në Tv Klan ka trajtuar mbrëmjen e sotme disa raste humanizmi për njerëzit në fatkeqësi e nevojë. Rejan Elezi është kthyer nga jashtë, pasi kishte probleme me zemrën e frymëmarrjen.

Nëna e Rejan Elezit para operacionit: Unë jam mami i Rejanit. Siç e shikoni, Rejani është sëmurë. Ju lutem të gjithë motrave dhe vëllezërve kush më shikon që të më ndihmojë për Rejanin, që ta shërojmë Rejanin. Rejani e ka kaluar 6-mujorin e tij nëpër vizita e nëpër spitale, unë ia dëgjoj dhimbjen që ka përbrenda, por nuk kam se çfarë t’i bëj. Babai i Rejanit është gati ta dhurojë zemrën për Rejanin edhe pse është invalid vetë nuk dëgjon, nuk flet. Ai është gati të japë edhe zemrën për Rejanin. Më tremb sëmundja e tij, është i vogël. Në qoftë se nuk e kryejmë operimin e tij, Rejani mund të mos shpëtojë. Sa më parë t’ia shpëtojmë këtij ëngëlli jetën.

Nëna e Rejan Elezit pas kthimit nga operacioni: Sapo u kthyem nga Italia, operacioni i djalit doli me sukses falë gjithë shqiptarëve që na ndihmuan, falë Arbër Hajdarit dhe dhe emisionit “Stop”. Faleminderit, do ju jem mirënjohëse gjithë jetën.

Një veshkë më e zmadhuar, aorta e zemrës më e zgjeruar dhe kanali i lëngut të trurit më i zgjeruar, ishin sinjalet që jeta e Arsi Xhedikut nuk do të ishte si e të tjerëve. Por familja vendosi të mbante engjëllin e shumëdëshiruar. Në moshën 1- vjeçare, shpretka dhe mëlçia i krijuan aq problem sa Arsi pësoi trompozë në kokë. 

Nëna e Arsi Xhedikut: Muajin e 7-të u vu re që bebi im kishte diçka. Ishte ëndrra më e madhe që unë të bëhesha nënë. Kishte një veshkë më të zmadhuar. Kishte një aortë të zemrës më të zgjeruar dhe kanali i lëngut të trurit ishte më i zgjeruar. Më thanë që ta heq fëmijën, por unë nuk pranova. E ktheva dhimbjen në forcë dhe thoja “unë do të jetoj vetëm për këtë fëmijë”. Kërkoja vetëm ndihmë nga mjekët sepse për mua ishte vetëm Zoti dhe doktori nuk kisha njeri tjetër. Në moshën 1 vjeç, shpretka dhe mëlçia i dhanë një shqetësim aq të madh sa pësoi trompozë në kokë. Më dhanë që duhej ta operoja për këmbët. Ju lutem më ndihmoni, e kam fëmijë të vetëm, shpresa është vetëm tek ju që të bëhet diçka për këtë fëmijë.

Thirrja e së ëmës për të gjithë shqiptarët për të ndihmuar Arsin të jetojë si fëmijët e tjerë, u dëgjua dhe u mblodhën 15 mijë Dollarë. “Stop” bashkë me “Fundjavë ndryshe” kanë nisur Arsin për kurim jashtë vendit.

Momentet pas operacionit: Jam mami i Arsit. Falenderoj të gjithë shqiptarët që kontribuan për operacionin e djalit tim. Falenderoj të gjithëe stafin e “Fundjava Ndryshe” që më mundësoi që unë të marr rrugën dhe të nisem me djalin tim për operacion. Zoti jua shpërbleftë me të mira në familjet tuaja.

Ajlin Kishta, vetëm 7 vjeç vuan nga angiokeratoma e ulceruar me inflamacion kronik. Për pasojë, Ajlin nuk fle e nuk urinon dot. Kurimi i saj jashtë vendit kushton 24 mijë Euro dhe Ajlin është çuar për kurim jashtë.

Para nisjes për operacion – Ajlin Kishta: Kam shumë nishane tek trupi që më japin dhimbje. Unë kam shumë pufka nga dielli se kur rri shumë përjashta, dielli më djeg trupin dhe më jep pufka. Kur unë hyj në klasë, s’më lejojnë të hyj në klasë. Asnjeri nuk flet me mua. Ju lutem të gjithëve të më ndihmojnë që edhe unë të bëhem si fëmijët e tjerë.

Nisja për operacion, mami i Ajlin Kishta: Faleminderit të gjithë shqiptarëve që kontribuan në ikjen në Turqi të Ajlin. Faleminderit dhe “Fundjava Ndryshe” që bënë të mundur që Ajlin të niset për Turiq. Faleminderit të gjithëve.

Marrë nga tvklan.al

emisioni stop rejan elezi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN