LIVE UPDATES
Aktualitet

“Më rrahën 20 minuta”/ Qytetari akuzon policinë: Autorët u liruan pa dalë unë nga spitali! OPGJ: Unë të heq vizën

Ngjarja e zbuluar në Fiks Fare në datën 10 tetor 2023, ndërkohë që prokuroria e Elbasanit ka filluar procedimin penal vetëm më 30 tetor. Pra, 20 ditë pas ngjarjes! Jo vetëm kaq, por autorët nuk kanë dalë fare para gjykatës dhe se organet e drejtësisë nuk pritën asnjë raport mjeko-ligjor.

7 Dhjetor 2023, 22:23 Nga h.k
“Më rrahën 20 minuta”/ Qytetari akuzon policinë:
Fiks Fare

ELBASAN-Një i ri nga Elbasani denoncoi se e kanë qëlluar për 20 minuta me radhë në një lokal, por policia i liroi dy autorët pa dalë ai nga spitali.

Ngjarja e zbuluar në Fiks Fare në datën 10 tetor 2023, ndërkohë që prokuroria e Elbasanit ka filluar procedimin penal vetëm më 30 tetor. Pra, 20 ditë pas ngjarjes! Jo vetëm kaq, por autorët nuk kanë dalë fare para gjykatës dhe se organet e drejtësisë nuk pritën asnjë raport mjeko-ligjor.

Në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” u ankua Ilia Tahiri, i cili tha se është qëlluar nga dy persona për minuta me radhë në një lokal pranë një karburanti në Elbasan, në kilometrin e parë të rrugës Elbasan – Librazhd. “Shkova brenda për të marrë kafe dhe ujë. Aty më thërret dikush ‘djali vjen një sekondë’. Nuk e njihja personin. Më godasin, më thyejnë dhëmbët, brinjët. Më marrin varësen dhe gjithçka që unë kisha. Më godinën mbi 20 minuta. Ngjarja ka ndodhur në datën 10 tetor”, tha denoncuesi.

Ai shpjegon se para se ta qëllonin nuk ka debatuar, vetëm e thirrën me një emër tjetër. “Pasi i thashë jo, më goditën me grushte dhe shkelma. Dikush më goditi nga mbrapa. Më thyen dhëmbë. Në lokal kishte persona të tjerë. Asnjëri nuk ndërhyri. Ata s’janë nga e njëjta zonë. As i kam parë dhe as më kanë parë”, tregon ai.

Pas ngjarje, ka lajmëruar policinë dhe më pas e ka shoqëruar patrulla për në spital. “Unë kisha thyerje brinjësh. Çarje në sy, dhëmbët copa. Totalisht i mbaruar. Me gjak. Mbasi kam dalë nga spitali më thotë shefi i policisë që këta autorët janë liruar se janë me të meta mendore. 48 orë i mbajmë brenda. Ata i ka liruar policia. S’ka shkuar çështja në prokurori”, pohon Ilia.

Ai shpjegon se oficeri i policisë i ka thënë familjarëve që t’i falin autorët.

“Më tha fali këta persona të të paguajnë dëmin që të kanë bërë. Më tha edhe këtë tjetrën që t’i rrihja në sytë e tu ose të vëllezërve”, thotë denoncuesi, i cili shton se nuk e ka pranuar këtë ofertë. “I thashë që çështja do të shkojë në prokurori. Mua më ofruan 1 milionë lekë të vjetra. Këtë shumë do t’ma jepnin personat. Më tha hajde të të çoj te puna e atij. I thashë nëse është me të meta mendore ai s’punonte. Oficeri e dinte edhe vendndodhjen e punës. Unë dua vetëm drejtësi, këta po fshehin ngjarjen”, pohon Ilia.

Pas ankesës, ai shkon të takojë oficerin Asllan Çekrezi që është marrë me këtë çështje. OPGj i tregon se nuk e di nëse kanë apo jo kartelë autorët. Ai thotë se nuk mund të bëjë më ballafaqimin, pasi ka folur me të vëllanë e denoncuesit. Për ngjarjen thotë duhet ta përcaktojë mjeku ligjor. Në lidhje me shpërblimin, OPGJ i thotë se duhet me avokatë dhe me ndërmjetës.

“Ata s’i nxora unë, po vepra penale e tyre është plagosje e lehtë në bashkëpunim. Unë mbaj përgjegjësi për veprën penale”, thotë OPGJ. Qytetari e pyet nëse i ka kapur, ndërsa ai i përgjigjet se po. Nuk është në dorën time, por është në ‘dorën’ e ligjit’ i përgjigjet ai, teksa i thotë se ka folur me prokurorin ditën e ngjarjes dhe prokurori ka vendosur që të mos arrestojë autorët. Në fund, oficeri i thotë se “s’kam më punë me ty, të kam hequr vizën dhe ik interesohu në prokurori”.

Biseda, mes denoncuesit dhe oficerit të policisë Asllan Çekrezi, është bërë në datën 16 tetor 2023. Ai i tha se s’ka më punë me këtë oficer, ndërsa i bëri me dije se materialet janë dërguar në prokurorinë e Elbasanit.

“Fiks Fare” u interesua në këtë organ akuze, duke e pyetur se kush i la të lirë autorët dhe përse nuk dolën në gjykatë. Në përgjigje, prokuroria thotë se materialet kanë ardhur nga Policia e Elbasanit. Por, pa shkruar datën se kur kanë shkuar. Më tej pohon se është regjistruar procedimi penal me numër 1266 në datën 30 tetor 2023.

Pra, plot 20 ditë pas ngjarjes! Akuza ndaj autorëve është plagosje e lehtë në bashkëpunim, ndërsa shkruan se procedimi penal është regjistruar pasi i dëmtuari Ilia Tahiri ka bërë ankim për ngjarjen. Ndërkohë, i dëmtuari ka takuar disa ditë pas ngjarjes oficerin e çështjes dhe ai i ka thënë se çështja është në prokurori. OPGj-ja i ka dërguar materialet në prokurori vetëm pas insistimit të të dëmtuarit! Në fund, pa dhënë detaje të tjera, prokuroria shkruan se autorët nuk janë arrestuar, por janë proceduar në gjendje të lirë. Fiks Fare kontaktoi edhe OPGj-në Asllan Çekrezi, duke e pyetur për ngjarjen e datës 10 tetor. Ai nuk pranoi të japë informacione, duke u mjaftuar se “është sekret hetimor”.

*************

Bisedë me OPGj-në, Asllan Çekrezi!

Denoncuesi – Çfarë bërë mirë, ça bëre …
Oficeri – Po, po janë çuar materialet atje.
Denoncuesi – Ti i ke takuar më ata?
Oficeri – Jo, s’i takoj më unë ata.
Denoncuesi – Mua më duhet një letër nga ti që ata janë me të meta mendore.
Oficeri – Të duhet letër?!
Denoncuesi – Po.
Oficeri – Me të meta mendore ata?!
Denoncuesi – A më the kështu?
Oficeri – Është një problem ligjor, njëri ai i shëndoshi. Nuk më lejohet ta jap, sepse nuk e di a ka kartelë apo jo.
Denoncuesi – Nëse s’më jep policë unë s’vete ti takoj.
Oficeri – Po pra po, po si procedurë s’i takon policisë ta bëj ballafaqimin.
Denoncuesi – Pa dalë unë nga spitali, ata dolën nga burgu?
Oficeri – Nuk quhet burg sepse, në burg …
Denoncuesi – Pse …
Oficeri – Edhe njëherë, pse je kaq kështu, se edhe ata ditë i tensionuar.
Denoncuesi – Kam humb gjak prandaj.
Oficeri – Se edhe atë ditë shumë pyetje, a ti thamë të drejtë ato që kemi komunikuar me vëllanë. A ti sqarova gjërat?
Denoncuesi – Mi ke sqaruar po këto dua unë nga ana jote.
Oficeri – Ça?
Denoncuesi – Dua një letër që ata janë …
Oficeri – Nuk më lejohet!
Denoncuesi – Nuk të lejohet, në rregull.
Oficeri – Sepse të marrësh një letër sepse s’kanë mjek-ligjor ata se ky është me… Nuk e di ça do ti nga mua? Vepra penale që kanë ata është plagosje e lehtë në bashkëpunim. Në momentet e para …
Denoncuesi – Plagosje e lehtë të duket, brinjë të thyera, dhëmbë të thyera, mua më marrin varësen. Me gjak me të gjitha.
Oficeri – Do mbajnë përgjegjësi për veprat penale që kanë bërë.
Nëna e denoncuesit – Kur, se ata s’janë në burg?
Oficeri – Unë kam gjej njërin, gjej autorin, mbajnë përgjegjësi ligjore për veprën penale.
Denoncuesi – I kapët ju?
Oficeri – Po.
Denoncuesi – Pse i lejove të dalin?
Oficeri – Po të them se ta kam shpjeguar 3 herë, 20 herë sa duhet të ta shpjegoj. Nuk është në dorën time.

Në momentet e para flitet me prokurorin dhe prokurori nuk e arreston dot personin.

Denoncuesi – Atë ditë a më the ti a shkojmë të takojmë ata. Unë të thashë vetëm nëpërmjet policisë, vetëm nuk vete.
Oficeri – Ata paraqiten … do t’i çojmë në gjykatë. Unë e kam pasur si procedurë, dale t’ia shpjegoj mamasë… Unë zbatoj procedurën.
Denoncuesi – Unë ça të bëj pa ju. Unë nuk vete dot se unë qesh i mbaruar. Unë pa policinë nuk vete.
Oficeri – Ilia, dakord, dakord! E bëjmë këtë që thua ti për shembull të vemi ta takojmë atë të zotin.
Denoncuesi – Unë vete ta takoj me ju …
Oficeri – Nuk është procedurë. Të takoj me personin ty. Të kam thënë të takojmë personin po ça do të zgjidhësh. Unë po them nuk jam organ që të them jepi lekët këtij se e ke plagosur. Unë të mora këtu për të sqaruar disa gjëra. Nuk kam më të drejtë të takoj fare. Unë i ndërpres marrëdhëniet me ty. E kupton nuk dua të takoj fare. Nuk kam pse të jap shpjegime ty. Unë të vë vizën këtu dhe s’ke më kontakte dhe shko në prokurori se letrat i ke në prokurori./Mare nga Top Channel

investim ne elbasan

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni