LIVE UPDATES
Aktualitet

“Mbaroi, kujdesu për djalin!”/ Telefonata e fundit e Vitales, rrëmbyesit kërkuan borxhin prej 500 mijë eurosh, pse dyshohet se ka "dorë" shqiptari...

Familja tha se ai i kishte të paktën 500,000 euro borxh një grupi trafikantësh dhe për këtë rast ishin arrestuar 2 persona: Sergio Placidi, një 48-vjeçar dhe Daniele Fabrizi, 37 vjeç. Për të dy akuza është e rëndë, rrëmbim personi me qëllim zhvatjen dhe vrasje. 

20 Mars 2023, 13:08 Nga k.m.
“Mbaroi, kujdesu për djalin!”/ Telefonata e fundit e Vitales,
Francesco Vitale

ITALI- Një telefonatë para vdekjes. Telefonata e fundit që i bëri partneres së tij, Francesco Vitale, i cili vdiq më 22 shkurt pasi u rrëzua nga një ndërtesë në via Pescaglia, në Magliana të Romës. Pak fjalë i shpehu dashurinë familjarëve të tij dhe i kërkoi gruas që të kujdesej për fëmijën e tyre. Më pas, mbrëmjen e 21 shkurtit, Vital, i njohur si Ciccio Barbuto, u gjet i pajetë poshtë një pallati. Ndoshta ai ra, ndoshta dikush e hodhi poshtë. Familja tha se ai i kishte të paktën 500,000 euro borxh një grupi trafikantësh dhe për këtë rast ishin arrestuar 2 persona: Sergio Placidi, një 48-vjeçar dhe Daniele Fabrizi, 37 vjeç. Për të dy akuza është e rëndë, rrëmbim personi me qëllim zhvatjen dhe vrasje. 

Historia, megjithatë, nuk mbaron me kaq. Një ditë para se të vdiste, Vitale kishte ardhur nga Bari me të gruan e tij për të takuar huadhënësit e tij. Por nuk bisedoi me ta pasi u rrëmbye. Vitale u rrah dhe u torturua. 

Telefonata e fundit para vdekjes

Në telefon, Vitale do t'i kishte kërkuar gruas që t'i thoshte lamtumirë djalit të saj për të. Një lamtumirë. Ndoshta ai fluturoi nga dritarja në përpjekje për t'u shpëtuar borxheve dhe pengmarrësve. Humbja e tij për Sergione dhe Saccottino ishte një gabim i pafalshëm për grupin Magliana. I kushtoi jetën Ciccio Barbuto-s, por jo vetëm kaq. Me Vitalen të vdekur, tani humbën edhe gjysmë milioni euro. Por kujt ia kishte borxh Vitale atë borxh? Sipas hetuesve, grupi i Sergione dhe Saccottinos ishin ndërmjetësit për të marrë paratë. 

Mediat italiane shkruajnë se pas vrasjes mund të fshihet krimineli shqiptar Elvis Demçe, personi i cili edhe pse në burg dyshohet si “Zot” i trafikut të drogës në Romë. Nuk përjashtohet fakti që Vitale të ketë pasur një borxh me Demçen. Demçe, si dhe bosët e tjerë të drogës, me të vërtetë vitet e fundit është arrestuar dhe arkëtimet e tij mund të kenë ndryshuar duart. Por nuk përjashtohet nga asnjë akuzë që mund të ngrihet ndaj tij./today.it

francesco vitale

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë