LIVE UPDATES
Aktualitet

“Mbahen peng”, Lala tregon rolin e shqiptarëve në Amerikën Latine: Nëse droga nuk dorëzohet në destinacion…

Lala po ashtu tha se autoritetet shqiptare janë të informuara për lëvizjet e këtyre grupeve kriminale, por janë të pafuqishme për të vepruar kundër tyre kur ka përfshirje të strukturave shtetërore dhe fuqi monetare.

27 Shtator 2022, 22:45 Nga I.A
“Mbahen peng”, Lala tregon rolin e shqiptarëve në
Klodiana Lala

TIRANË- Gazetarja Klodiana Lala deklaroi se shqiptarët e përfshirë në trafikun e drogës në Amerikën Latine mbulojnë disa role, përfshirë këtu edhe mbajtjen e tyre si peng gjatë një tregtie të madhe droge. E ftuar në emisionin Open në News 24, Lala tha se nëse një sasi droge nuk mbërrin në destinacion dhe mes grupeve kriminale dyshohet se ka një dekonspirim të brendshëm të informacionit dhe pengu mund të vritet.

Lala po ashtu tha se autoritetet shqiptare janë të informuara për lëvizjet e këtyre grupeve kriminale, por janë të pafuqishme për të vepruar kundër tyre kur ka përfshirje të strukturave shtetërore dhe fuqi monetare.

“Shqiptarët janë bërë shumë të fuqishëm, por jo gjithmonë garantojnë drogën. Shumë prej tyre identifikohen si drejtues por nuk e dinë për kë punojnë. Shpesh ndodh që shqiptarët qendrojnë peng gjatë mbërritjes së ngarkesave të drogës. Nëse ngarkesa nuk mëbrrin ka një hetim brenda grupeve që bashkëpunojnë. Nëse nuk është për fajin e tyre mund të zgjidhet. Nëse ka teori për dekonspirim të brendshëm, pengu vritet. Një tjetër trafikant dëshmoi se ai shkonte në kishë, të tjerë në palestër,. Të gjithë ndjekin një ritual të caktuar për të hequr tensionin gjatë trafikimit të drogës.

Autoritetet shqiptare kanë të dhëna por janë të pafuqishme për t’i goditur këto grupe. Nuk besoj se Shqipëria mund të godasë ata që konsiderohen të paprekshëm. Para disa ditësh u arrestua një mjek në spitalin e Traumës, për të cilin shkuan një grup me policë të maskuar. Kjo shfaqje mund të ishte kursyer. U arrestua dhe një agjent i policisë së shtetit, ai që eskortonte Ervis Martinajn. Nuk kishte aksion të policisë për të. Kur ka përfshirje të strukturave shtetërore dhe fuqi monetare jemi përpara faktit që policia është e pafuqishme, jo se nuk ka informacion. Dritan Rexhepin e kemi pasur këtu, mund të ishte bërë shumë më tepër. Autoritetet tona kanë informacion por nuk kanë fuqi për të vepruar”, u shpreh Lala.

klodiana lala

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!