LIVE UPDATES
Aktualitet

Masakra/ Si u zhdukën pyjet e parkut kombëtar të Lurës

Në Lurë janë eksperimentuar edhe thuajse të gjitha nismat e pyllëzimeve. Më pompozja ishte ajo e udhëhequr nga ish ministri i mjedisit Lefter Koka, në vitin 2014. Projekti parashikonte mbjelljen e 2 mln fidanëve dhe rehabilitimin e rrugës, ndriçimin e saj deri lart tek liqenet.

19 Maj 2022, 07:18 Nga DOSJA
Masakra/ Si u zhdukën pyjet e parkut kombëtar të Lurës
Lura

Aktualisht në këtë zonë nuk ka më prerje, pasi nuk ka mbetur më asgjë për tu prerë.

“Në krye të këtij krimi qëndron shkatërrimi i parkut kombëtar të Lurës sepse Lura ka vlera të veçanta biodiversiteti dhe u shkatërrua përfundimisht. De jure mund të jetë park kombëtar por de facto nuk është më” u shpreh Mehmet Meta , Ekspert mjedisi

Edhe pse në Lurë është bërë një shkatërrim barbar, deri më sot nuk ka asnjë lloj angazhimi serioz për rehabilitimin e saj. As nga agjencia kombëtare e zonave të mbrojtura dhe as nga ministria e mjedisit. Madje ato i referohen vizitës së Ramës në Lurë përgjatë 2018-ës, që megjithëse kishte përballë malet e masakruara, nuk tha asnjë fjalë për pyjet…

“Pyjet në Shqipëri ka tre dekada që po zhduken dhe ne rrimë e vështrojmë. Ke qeveritarë e deputete që bëjnë mitingje nëpër komuna e bashki e shohin shkatërirmin e pyjeve afër dhe nuk hedhin sytë. Ashtu siç qenë kreministri rama në jë takim në Lurë, që aty është bërë një krim botëror, beri takim në fushatë poshtë parkut të Lurës dhe Lura përballë e shkatërruar dhe dy fjalë nuk i tha për Lurën” u shpreh Mehmet Meta , Ekspert mjedisi

Në Lurë janë eksperimentuar edhe thuajse të gjitha nismat e pyllëzimeve. Më pompozja ishte ajo e udhëhequr nga ish ministri i mjedisit Lefter Koka, në vitin 2014. Projekti parashikonte mbjelljen e 2 mln fidanëve dhe rehabilitimin e rrugës, ndriçimin e saj deri lart tek liqenet.

“Projekti fillon me rehabilitimin e 20 km rrugë për ta bërë udhëtimin e çdo vizitori, të qetë dhe të sigurtë…. Do të fillojë ripyllëzimi i Parkut Kombëtar gjatë të cilit do të mbillen 2 milionë fidanë. Rehabilitimi do të përfshijë edhe peisazhin natyror të 7 Liqeneve të Lurës. Liqenit të Luleve do t’i kthehet pamja e dikurshme duke rehabilituar pasqyrën ujore të tij”. Lefter koka më 2014

Premtimi u bë sërish edhe nga kryeministri Rama në 2018-ën.

Por, edhe pas 8 vitesh aty nuk ka gjurmë as të rrugës së re e as të fidanëve të mbjellë.
Këto janë pamjet e Lurës gjatë muajit Maj 2022. Siç edhe e shikoni tek tuk ka mbirë ndonjë fidan, por ekspertët thonë se ato mund të kenë mbirë edhe në mënyrë natyrale dhe shumë larg premtimit për 2 mln fidanë

“Ashtu siç është mbjellë në Lurë një parcel me 400 mijë fidanë dhe është bërë jë gjë që Nuk vlen asgjë, pasi janë marrë fidanë nga vende të tjera siç është Hollanda dhe janë tharë të gjitha” Mehmet Meta, Ekspert mjedisi

“Ndoshta janë mbjellë por nuk ka pasur efektivitet. Nuk janë mbjellë lloje që shkojnë me zonë , dhe patjetër shumica e tyre dështuar, shumica e tyre janë tharë dhe Lura ëhstë sërish e zhveshur” Genti Kromidha, Instituti për ruajtjen e natyrës./Top Channel

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni