LIVE UPDATES
Aktualitet

Masakra në pyje, në tre dekada u zhdukën 340 mijë hektarë pemë

Ndryshe nga periudha e komunizmit kur çdo sipërfaqe që shpyllëzohej, zëvendësohej, gjatë këtyre 30 viteve nuk është bërë thuajse asgjë. Gjatë diktaturës, u shpyllëzuan 200 mijë hektarë pyje për toka buke, por, ato u zëvendësuan me pyllëzimin e një sipërfaqeje tjetër prej 400 mijë hektarësh, pra dyfishin.

18 Maj 2022, 23:49 Nga DOSJA
Masakra në pyje, në tre dekada u zhdukën 340 mijë
Foto nga pyjet

TIRANË- Përgjatë tre dekadave tranzicion pyjet e Shqipërisë kanë shkuar drejt rrudhjes drastike. Pishat shekullore, bredhat e rrallë dhe mijëra hektarë pyje natyrorë u prenë, u dogjën dhe u shfrytëzuan pa asnjë kriter, duke regjistruar një ndër masakrat më të mëdha pyjore. Në Qafën e Malit në zonën e Pukës, në lartësinë 1 mijë metra mbi nivelin e detit, dikur, në të dy anët e kësaj rruge të shoqëronin pishat qindra vjeçare
tashmë është kthyer në shkretëtirë. Dëshmi e masakrës mbi këto pyje janë ende këto trungje pemësh që dergjen pyjeve dhe malet krejtësisht të zhveshura.

Me një sipërfaqe prej rreth 90 mijë ha pyje, Puka ka humbur nga prerjet e paligjshme dhe zjarret ndër vite rreth 60 mijë hektarë, pra, 2/3 e gjithë fondit. Ndryshe nga periudha e komunizmit kur çdo sipërfaqe që shpyllëzohej, zëvendësohej, gjatë këtyre 30 viteve nuk është bërë thuajse asgjë. Gjatë diktaturës, u shpyllëzuan 200 mijë hektarë pyje për toka buke, por, ato u zëvendësuan me pyllëzimin e një sipërfaqeje tjetër prej 400 mijë hektarësh, pra dyfishin. Pas rënies së monizmit banorë të zonës apo kompani të ndryshme iu qepën maleve duke lënë pas djerrina, që duan dekada dhe ndoshta shekuj të ripërtërihen.

“Është përtej jetës njerëzore një pyll, atë pemë që ti mbjell sot nuk arrin kurrë ta shfrytëzosh sa kohë je gjallë. Dhe ky është një koncept krejt tjetër. Njerëzit e krahasojnë shpesh pyllin me bujqësinë, por pylli nuk është bujqësi, nuk është një vjeçare nuk është pak vjeçare është në afat gjatë”, u shpreh Genti Kormidha, Instituti për ruajtjen e natyrës.

Shqipëria mund të konsiderohet i vetmi vend në botë që i ka pyjet në hartë, por nuk ka pemë. Të dhënat e grumbulluara nga studime të ndryshme tregojnë se gjate tranzicionit nga 1990-2017 janë shfrytëzuar pa kriter, vjedhur dhe prerë në mënyrë të paligjshme mbi 339 000 ha sipërfaqe pyjore. Kjo e vërtetë dramatike konfirmohet edhe nga inventari i fundit i pyjeve, i dyti që realizohet pas atij të vitit 2004. Sipas këtij inventari përgjatë tre dekadave të fundit Shqipëria ka humbur rreth 40% të totalit të pyjeve. Po ashtu sipërfaqja me pyje të virgjër është pakësuar me 85% , apo nga 70 mijë ha që ishte në vitin 1997, sot kemi vetëm rreth 11 mijë ha. Në total kemi 1.3 mln ha pyje, por 80 % tyre janë pyje të rinj, pra ende nuk kanë material drusor për tu konsideruar të vlefshme si ekonomi pyjore.

“Ajo që është alarmante është çfarë kanë këto pyje. Dhe fatkeqësisht nga të dhënat e viteve 90-të kur raportohej një volum prej 80 mln m3 lëndë drusore sot kemi 50 ml m3, që do të thotë ne kemi humbur 30 mln m3 ose çdo vit kemi humbur nga 1 mln m3” u shpreh Genti Kormidha, Instituti për ruajtjen e natyrës

Kjo humbje vjetore me 1 mln m3 lëndë drusore, mund të sjellë zhdukjen totale të pyjeve në një periudhë jo shumë të largët.

“Kjo do të thotë se pas 50 vitesh nuk do të kemi pyje në Shqipëri edhe pse do të kemi sipërfaqe të gjelbërta”, u shpreh Genti Kormidha, Instituti për ruajtjen e natyrës.

Marrë nga Top Channel

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat