LIVE UPDATES
Aktualitet

Kundër gjuhës homofobike ndaj komunitetit LGBTI+

21 Maj 2024, 14:02 Nga DOSJA
Kundër gjuhës homofobike ndaj komunitetit LGBTI+
Alenca kundër gjuhës së urrejtjes

“Alenca kundër gjuhës së urrejtjes”, e përbërë nga Avokati i Popullit, Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi, Autoriteti i Mediave Audiovizive dhe Shoqata “Këshilli Shqiptar i Medias”, vëren me shqetësim se prej disa ditësh në platformat sociale dhe media, po përdoret një gjuhë urrejtjeje e shoqëruar me një fjalor fyes dhe duke përdorur krahasime denigruese, që shënjestron komunitetin LGBTI+ në përgjithësi dhe anëtarë të saj në veçanti, por dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut.

“Alenca kundër gjuhës së urrejtjes”, në monitorim të situatës ka vënë re se përdorimi i gjuhës së urrejtjes, ofendime dhe deri në kërcënime ndaj anëtarëve të komunitetit, nuk kanë qenë të lidhura vetëm me disa aktivitete të kryera nga organizata të shoqërisë civile në kuadër të fushatës IDAHOT 2024, por dhe me ngjarje që nuk kanë qenë të lidhura me to.

“Aleanca kundër gjuhës së Urrejtjes”, i sjell në vëmendje cilitdo, se si qytetarë/qytetare të këtij vendi janë të gjithë përgjegjës/e për zhvillimin e demokracisë dhe përparimin, dhe si të të tillë duhet të tregojnë vlerat e vërteta të qytetarisë në përputhje me të drejtat e njeriut, duke bërë të papranueshme fenomene të tilla si bullizmi, fyerjet, stigmatizimi e diskriminimi për shkak të të qënit ndryshe, duke kuptuar se përdorimi i këtyre formave, çon në dhunë dhe krime urrejtjeje jo vetëm ndaj individit por grupeve të ndryshme dhe në mënyrë indirekte godet vetë shoqërinë.

“Aleanca kundër gjuhës së Urrejtjes” thekson se respektimi i të drejtave të një komuniteti të caktuar, nuk çon pashmangshmërisht në shkeljen e të drejtave të shumicës ose të një komuniteti tjetër.

“Aleanca kundër gjuhës së Urrejtjes”, i kërkon institucioneve përgjegjëse të marrin të gjitha masat ndaj personave të cilët nxisin gjuhë urrejtje, duke patur parasysh se shpesh duke qenë personazhe publike apo të veshur me pushtet, kjo sjell një dëm të pariparueshëm në të kuptuarit e pasojave të dëmshme që sjellin tek një masë e madhe popullsisë.

Në një kohë kur prej mëse 75 vjetësh, Deklarata për të Drejtat e Njeriut, thekson se “Të gjitha qeniet njerëzore lindin të lirë dhe të barabartë në dinjitet dhe të drejta”, kur parimet themelore për të drejtat e njeriut janë pjesë e Kushtetutës sonë, Aleanca kundër gjuhës së Urrejtjes, i kërkon të gjithë aktorëve shtetërorë, politikanëve/politikaneve, organizatave të shoqërisë civile dhe publikut të gjerë sidomos të rinjve/të rejave të jenë së bashku për avancimin në përmbushjen e objektivave të Axhendës 2030 dhe plotësimit të angazhimeve për t’u bërë pjesë e vendeve të Bashkimit Evropian.

alenca kundër gjuhës së urrejtjes

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët