LIVE UPDATES
Aktualitet

VD/ Kryebashkiaku i Finiqit rreh qytetarin për një postim në Facebook, rrëfimi prekës: Më dhunoi bashkë me truprojën, kam shenja në trup, do e çoj në gjyq

Kalivas shprehet se është përpjekur ta sqarojë situatën personalisht me Kiçon, por kur nuk ka gjetur zgjidhje, ka vendosur ta bëjë publik në media si rast, si dhe të paralajmërojë ndjekjen në gjykatë.

3 Nëntor 2022, 20:40 Nga F.M
VD/ Kryebashkiaku i Finiqit rreh qytetarin për një postim në
Vasil Kalivas

SARANDË- Vasil Kalivas, ish-kandidat për deputet i Partisë Demokratike, qytetar i Finiqit ka denoncuar kryebashkiakun e Fiqinit, Kristo Kiço se ka ushtruar dhunë ndaj tij bashkë me truprojën e identifikuar si Kadriu. Në një rrëfim për Sarandaweb, Kalivas bashkë me gruan e tij Klementina rrëfen se si Kiço e ka rrahur për një postim kritik që kishte bërë në Facebook. Ai thotë se ka ende sheja nga dhuna e ushtruar dhe se Kiço bashkë me Kadriun e një grup personash të tjerë e kanë dhunuar në kokë e trup. Kalivas shprehet se është përpjekur ta sqarojë situatën personalisht me Kiçon, por kur nuk ka gjetur zgjidhje, ka vendosur ta bëjë publik në media si rast, si dhe të paralajmërojë ndjekjen në gjykatë.

Rrëfimi:

Vasil Kalivas: Unë ndodhesha para, kisha parkuar para zyrave të bashkisë Finiq dhe po bëhesha gati të pija një kafe. Ishte ora 4 pa çerek, orar zyrtar. Teksa rrija në makinë dhe bisedoja me Klementnën, shikoj kryebashkiakun që bisedonte me një person, quhet Kadri, por mbiemrin nuk ia di. I kam dhe në foto. Për pak sekonda vjen kryetari i bashkisë dhe më thotë 'hap derën'. E hap unë dhe më thotë hiq atë status që ke bërë në Facebook. I thashë çfarë kam bërë, unë kisha bërë një status për një çështje që ashtu e konsideroja unë dhe i thashë nuk kam pse ta heq. Në atë moment, kryebashkiaku më terhoqi nga bluza e zezë këtu përpara derisa u tendos bluza. Donte të tërhiqte dhe të më zbriste nga makina. Unë nuk zbrita, rezistova dhe më qëlloi me grusht. Kam shenja dhe më dhemb, nëse shkoj në doktor, mund ta vërtetojë që jam goditur. Më pas ndërhyri Kadriu dhe më qëlloi me grushte e shkelma. Mu duk vetja si një pleh në duart e dy njerëzve me pushtet. I thashë 'o Kadri je në vete ti'. Në atë moment u afrua dhe një person tjetër, një djalë që më shtyu. U mblodhën shumë njerëz aty, nuk e di nëse dëshmojnë. Kisha respekt për atë njeri para se të bëja statusin. Fola me njerëzit e mi pas kësaj dhunë dhe më thanë se si ka mundësi që një kryebashkiak të ushtrojë dhunë. Nëse ai kishte diçka me mua, të më thërriste veçmas dhe të më ulte në kafene. Aty ishte dhe Miço më pas, shoferi i kryebashkiakut. Rrinin dhe shikonin. Unë nuk kam bërë denoncim në polici, kam qenë kryetar komune dhe nuk kam ushtruar dhunë, kam pasur kritika. Jam gazetar dhe kam qenë kandidat për deputet, kam qenë mësues e drejtues shkolle, e kam mbështetur këtë bashki dhe nuk e di pse u ofenduar kryetari. Unë mendoj që edhe po të ishte shkrimi aq kritik, ai nuk ka pse të ushtrojë dhunë. Unë kam ndjerë dhunë fiizke, unë u largova më pas. Ai këmbëngulte të ulej me mua në kafene, unë i thashë 'nuk ulem në kafene me ty zotëri. Ika u ula në një kafene tjetër. S'kam pse ta heq statusin. Ai gjithsesi ngulte këmbë dhe thoshte nuk të kam ushtruar dhunë. Unë bëra video, Klementina po ashtu, por ai na hodhi në tokë, mori telefonat dhe fshiu videot. Është vetëm një foto ku kryetari dhe Kadriu shihen në një bisedë intime para se të më rrihnin mua. Unë thjesht kërkoj që një titullar të mbajë përgjegjësi. A mund të qëllohet një qytetar nga një titullar për një shkrim në Facebook? Unë nuk kam parë kështu, ne kemi kaluar edhe situata më të vështira, shkrimi ishte kritik, por kështu s'kam parë. Nëse shkrimi kishte violence, do e kishte hequr Facebook-u. Ishte diçka që unë kisha parë me sytë e mi, por e kisha shkruar pa emër. Unë kam bërë dhe një koment në faqen e bashkisë Finiq për këtë gjë, por nuk e di nëse gjendet ende sepse ata i fshijnë komentet kritike, nuk i mbajnë. Unë nuk dua të përfitoj asgjë, nuk dua, ju falenderoj juve. Unë jam mërzitur, kam lotuar dhe më ka parë kryetari që kam lotuar. Një njeri të rrihet në mes të rrugës, është e pamundur. Ata të tjerët kanë qenë mbi 10 veta, po të duan të flasin. Kërkoj që opinioni të na mësojë që kjo jetë këtu nuk është aq e bukur sa e bën kryetari në Facebook. Unë ia kam promovuar aktivitetet, pavarësisht se nuk ka qenë detyra ime. Ndihem shumë i vetmuar që brenda bashkisë time ushtrohet dhunë. Mu duk sikur unë i jap jashtëqitje kësaj bashkie.

Klementina: Isha aty dhe u shokova, ai erdhi direkt dhe e tërhoqi Vasilin. Isha e shqetësuar dhe po mendoja që ta mbaja Vasilin. Spese mendoja që po të dilte ky nga makina dhe do e godisnin të gjithë. Ky e qëlloi me grusht, unë doja të merrja policinë në telefon dhe kryetari tha hiqe atë telefon. Më pas u futën të tjerët, Kadriu dhe një çun. Kadriu më shtyu dhe mua. Situata ishte shumë e tensionuar. Kaq tension për një shkrim në Facebook, mund ta kishim zgjidhur ndryshe. Mund të vinin dhe të thoshin pse është ky shkrim, ishte diçka shokuese.

Vasil Kalivas: Ai kërkoi të ulet më pas në kafene me mua dhe unë u ula. I vura kusht, i thashë nëse ti vë para drejtësisë Kadriun, do ta heq dhe shënimin në Facebook. Ai e mohoi, tha s’e bëj dhe iku. U ulëm për së dyti. E vura këtë kusht sepse më ka lënë shenjë në nofull, ai Kadriu dukej i stërvitur sepse më ka qëlluar dhe në vende të tjera që njeriu mund të vdesë. Nuk dua ta them tani. Ai është kryeministri lokal për mua dhe unë nuk e fal për shkak të pozicionit që mban. Unë do ta ndjek çështjen në të gjitha instancat dhe do e kaloj në gjykatë. Fillimisht doja ta nxirrja në media. Më duket se kanë filluar fushatën elektorale pa u afruar zgjedhjet. Ju e dini mirë që nuk jetohet në parajsë, këtu ka probleme. Mua s’më ka ndihmua bashkia për asgjë, të gjithë që më njohin më thonë ‘pse nuk punon në bashki ti’. Tani s’dua të më afrojë më. Por unë nuk e fal sepse më duket sikur më ka goditur vetë shteti im.

 

vasil kalivas kristo kico

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!