LIVE UPDATES
Aktualitet

“I vuri kallashin në kokë infermieres”/ Si ndodhi masakra e Sanatoriumit, Noga u fut në hasmëri për shokun

Gazetari Artan Hoxha raporton se Kasandro Noga nuk ka hyrë në botën e krimit për llogari të tij, por të mikut të tij, Julian Çelës.

17 Qershor 2022, 14:41 Nga k.m.
“I vuri kallashin në kokë infermieres”/ Si ndodhi masakra
Erion Hasanbell dhe Kasandër Noga

Hakmarrja është pista kryesore që po hetohet nga belgët për atentatin ndaj Erion Hasanbellit në Belgjikë. Gazetari Artan Hoxha tha në “ABC LIVE”, sqaroi se e gjithë saga e krimit ka nisur në vitin 2000 kur Kasandër Noga hyri në Sanatorium, ku pasi u hoqën serumet nga krahu vranë me automatik Aqif Hasanbelliun, babain e Erionit dhe Dritan Hajdinin, shok i vëllait të tij Geronit, të cilët ndodheshin të shtruar atje.

Gazetari Artan Hoxha raporton se Kasandër Noga nuk ka hyrë në botën e krimit për llogari të tij, por të mikut të tij, Julian Çelës. Në vitin Kasandër Noga hyri në Sanatorium me një kallash në dorë dhe ia vuri në kokë një infermiereje, e cila e çoi në dhomën ku ndodhej i shtruar Aqif Hasanbelliu. Në momentin që ka të afërmit kanë parë Nogën më armë, kanë ndërhyrë dhe ka pasur një përleshje fizike. Nga plumbat tre persona mbetën të plagosur ndërsa 2 të vrarë.

“Babai i Kasandër Nogës e ka lënë në moshë të vogël. Ai ka qenë nën kujdesin e xhaxhallarëve. Ai në ngjarjen e Sanatoriumit ka shkuar për llogari të Julian Celës. Kur ka shkuar në spital ka qenë me kapele me automatik. Ai ka gjetur 5 pjesëtarë të tjerë. Ai ka tentuar që ta bllokojë në dhomë. Zjarri është hapur në një konfrontim fizik. Është vrarë edhe babai i vëllezërve Hysenbelli dhe janë plagosur tre të tjerë. Mbas kësaj ngjarje. Nuk ka pasur konflikt direkt. Ka qenë diku tek 23 vjeç.  

Gentian Hasanbelliu ka qenë i plagosur. Konflikti është mes Julian Çelas dhe këtyre personave. Pas kësaj historie. Noga tentoi që ta çonte në fund atë që nisi. Se mendonte se mund të behej objektiv i tyre. Ata marrin vesh adresën e Erion Hasanbelliut dhe shkojnë në Belgjikë për ta vrarë. Një informator u ka dhënë destinacionin se ku do e gjenin. Ai ka qenë në kafe dhe i ka parë i pari ai dhe është futur në banjo. Ai kur ka hyrë në lokal nuk e kanë gjetur aty. Është e kundërta ka shkuar Kasandër Noga në Belgjikë. Ata e kanë ulur vigjilencën. Në atë moment ka hapur zjarr Erion Hasanbelliun. E ka vrarë Çelën dhe plagosi Nogën. Palët përfunduan në burg. Kur Noga ka marrë vesh që është në Belgjikë. Shkoi në mes të rrugëve më të njohur në Belgjikë mu në zemër të Brukselit. Guximi dhe mënyra e realizimit. Ende jemi në pritje që të lidhet saktësisht. Nëse e kanë porositur apo ka shkuar vetë atje? Ai ka shumë lidhje në Shqipëri dhe ka shumë informacion,”-tha Artan Hoxha.

Megjithatë Hasanbelliu është ende në spital, e nuk dihet nëse ka folur për policinë belge për të bërë me dije detaje lidhur me dyshimet e tij, ndërsa Noga është prangosur në Austri pak ditë më parë, por nuk dihet ku do të përballet me drejtësinë. Në Shqipëri, apo në Belgjikë.

artan hoxha kasandër noga julian çela erion hasanbelliu

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh