LIVE UPDATES
Aktualitet

Home Office nxjerr shifrat e reja për emigrimet në Angli: Në 9 muajit e fundit kanë hyrë ilegalisht mbi 11 mijë shqiptarë 

Lajmi vjen pasi Suella Braverman përballet me presion në rritje për të trajtuar çështjen e anijeve të vogla që mbërrijnë në Britani

24 Nëntor 2022, 11:42 Nga I.A

 

Home Office nxjerr shifrat e reja për emigrimet në Angli: Në 9
Suella Braverman

 

ANGLI- Emigrimi në Angli u rrit në 504,000 në vitin deri në qershor 2022, sipas statistikave të reja të Home Office. The Sun shkruan se shifra është më e larta që ka parë Britania e Madhe që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, me rekordin e mëparshëm të pasluftës që ishte vendosur në 390,000 në 2015.

Numri i emigrantëve që erdhën në Britaninë e Madhe në vitin 2021 ishte 173,000, që do të thotë një rritje prej 191 për qind. Lajmi vjen pasi Suella Braverman përballet me presion në rritje për të trajtuar çështjen e anijeve të vogla që mbërrijnë në Britani. Rreth 33,000 emigrantë kanë hyrë ilegalisht në Britani në nëntë muajt e parë të këtij viti. Nga ky numër 11,241 erdhën nga Shqipëria.

Por numri i njerëzve që iu dha azil në 2022 ishte 24 për qind më i ulët se në 2019, edhe pse ka pasur një rritje prej 77 për qind të kërkesave. Ka një sërë arsyesh pse shifrat e fundit të emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar janë jashtëzakonisht të larta, ku shumë prej tyre janë ngjarje të mëdha globale.

Këto përfshijnë fundin e kufizimeve të bllokimit pandemik, periudhën e parë të plotë pas tranzicionit nga BE, luftën e Vladimir Putin në Ukrainë, rivendosjen e afganëve dhe një rrugë të re vizash për shtetasit britanikë të Hong Kongut. Deri në vitin që përfundon në qershor 2022, rreth 89,000 njerëz erdhën në Mbretërinë e Bashkuar sipas një rruge të porositur për ukrainasit që ikin nga lufta.

Dhe kishte 22,833 njerëz që u zhvendosën sipas skemave për afganët e prekur nga pushtimi i talebanëve në gusht të vitit të kaluar. Vizat studentore janë rritur gjithashtu në nivelin më të lartë rekord, me 476,000 të dhëna vitin e fundit. Shifra shënon një rritje prej 77 për qind në vitin 2019. Ndërkohë, numri i vizave të punës të lëshuara nga Home Office është rritur me 72 për qind krahasuar me vitin 2019, me 331,000 të miratuara në vitin deri në qershor 2022.

suella braverman shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE