LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia RRËQETHËSE e "Hirushes së Paxosit", si e përdhunonte babai, arratisja në Shqipëri

E gjitha derisa vajza një natë të ftohtë të 2017-ës, zbrazi çantën e shkollës, hodhi librat në dysheme, mori të gjithë rrobat qe futeshin brenda, hapi derën dhe u zhduk nga fshati.

12 Qershor 2022, 12:56 Nga k.m.
Historia RRËQETHËSE e "Hirushes së Paxosit", si e
Foto ilustruese

GREQI- Kjo është historia e dhimbshme e 15-vjeçares "Hirushja e Paxosit", e cila për një vit e gjysmë përjetoi dhunën psikologjike dhe fizike në shtëpi nga babai shqiptar. Ndërkohë që i ati e abuzonte seksualisht, nëna e rrihte me shkop, duke mbyllur njërin sy ndaj bashkëshortit të saj. E gjitha derisa vajza një natë të ftohtë të 2017-ës, zbrazi çantën e shkollës, hodhi librat në dysheme, mori të gjithë rrobat qe futeshin brenda, hapi derën dhe u zhduk nga fshati. Para se të arratisej, ajo la një letër ku u thoshte prindërve të saj që të mos e kërkonin. Madje dhe fshiu numrin e saj nga celularët e tyre që as mos ta telefonin. 

“Shkova në dhomë, nxora të gjithë librat nga çanta dhe mora sa më shumë rroba kisha. Kur u bëra gati dhe ndërsa mami ishte në banjë edhe ai ishte në gjumë, ua mora celularët dhe i fshiva numrin tim. Pastaj pasi i shkrova mamit një letër ku i thosha që të mos më kërkonte, pasi ajo e kishte fajin që unë po ikja. I kërkova që njerëzve t'u thosha se kam ikur në Shqipëri. E lashë letrën në tavolinën e ndenjes dhe ika. Nuk e kisha idenë ku do shkoja por vetëm që do ikja prej andej. Nuk dua të kthehem tek mamaja ime. Ajo zihet me mua, është mizore dhe nuk më ka dhuruar kurrë dashuri. Isha shërbyersja e tyre dhe më godiste gjithë kohën. Një ditë më rrahu aq shumë sa nuk çohesha dot nga shtrati."

Tani babai i saj është dënuar me 17 vite burg, ndërsa e ëma u lirua dhe jeton në Kalamatë me vajzën tjetër, por gjyqi është ende në vijim. Kjo sepse babai mohon akuzat dhe apelon dënimin. 

HISTORIA E LARGIMIT

Vajza iku nga shtëpia më 3 shkurt 2017 pas një sherri me babanë e saj 61-vjeçar, pak pas orës 21:00 të mbrëmjes. Të nesërmen në mëngjes ka shkuar në Polici. E pyetur për arsyet e largimit të saj, ajo tha se kishte ikur nga shtëpia për shkak të dhunës ndaj saj. Gjatë ekzaminimit të saj të gjatë dhe të plotë, viktima ka deklaruar në detaje se nga janari i vitit 2016 në Paxos dhe në momente të pacaktuara dhe gjatë periudhës së dimrit, i akuzuari, duke premtuar shpërblime, në mënyrë sistematike dhe të vazhdueshme ka ngacmuar të bijën.

"Nëse do para për udhëtimin e shkollës, do të flesh me mua"

“Jetoj me mamin dhe babin, pardje me 02.01.2017 mora vendimin të iki nga shtëpia. Babai kishte pasion alkoolin, e shpeshherë lindin tensione në shtëpi që kur mbaj mend. Më kujtohet gjithmonë duke u grindur me mamin për pije dhe para sepse mezi ia dalim mbanë. Ai ishte i dhunshëm dhe godiste mamin, ndërsa shpeshherë i thoshte se na rriste me lekët e veta dhe ajo duhet të heshtte. Që nga fillimi i vitit të kaluar situata filloi të bëhej e padurueshme. Sa herë që kërkoja lekë doja të dilja nga shtëpia ma refuzonte. Mami më godiste, ndërsa babai kishte një qëndrim tjetër ndaj meje. Në janar të vitit 2016, mbaj mend që kërkova lejen e prindërve të mi për të shkuar në një udhëtim shkollor. Nëna ime e mohoi, ndërsa babai më tha se do të shihte. Por pas pak, kur unë dhe babai im ishim vetëm në dhomën e ndenjes dhe mami në kuzhinë, ai më tha se do të më linte të shkoja në një udhëtim vetëm nëse do të flija me të atë natë.

Kjo ishte e lehtë, sepse nëna ime sepse mami fle në një dhomë tjetër. Më tha gjithashtu se kur të kthehem nga udhëtimi që do shkoja në Athinë, do të donte ta "bënte" me mua. Unë u frikësova shumë sepse nuk kam bërë kurrë më parë diçka të tillë. E gënjeva se atë natë kisha menstruacione dhe nuk ndihesha rehat për të fjetur me të, por kur të kthehesha nga udhëtimi do ndodhte. Ai e besoi dhe më la të shkoja në ekskursion. Ai gjithashtu më tha që të mos guxoj t'i them asgjë mamit pasi ajo do besonte vetëm atë. Kështu që kur u kthyem nga udhëtimi, ai më pyeti nëse isha gati për atë që i premtova dhe unë i thashë jo. Pas kësaj dhe pasi refuzova, ai filloi të më fliste keq dhe t'i thoshte fjalë mamit që të ziheshim dhe ajo të më rrihte. Me kalimin e kohës ai pushoi së bërtituri dhe sa herë që kërkoja diçka, ai më ftonte në shtratin e tij”.

Nëna ime thoshte: Unë e di se çfarë po bën...

“Verën e kaluar më kërcënoi se nëse nuk i bindesha do të më përdhunonte. Kur e kuptoi që nuk do të dorëzohesha, vinte rregullisht në shtratin tim gjatë natës ose kur nëna ime mungonte dhe bënte gjeste të ndryshme. U përpoqa ta largoja dhe ndonjëherë e bëja. Qaja nga dhimbja që më shkaktonte (i referohet akteve të veçanta). Këtë të fundit, ai e ka bërë disa herë, por nuk kam guxuar të kërkoj ndihmë, sepse nëna ime është e sigurt se nuk do të më besonte. Megjithatë me kalimin e kohës nëna e kuptoi, sepse e dëgjova njëherë të na thoshte: E di ç'po bëni. Ai pyeti "çfarë po bëjmë?" por nëna ime nuk u përgjigj.

Herën e fundit që babai im e abuzoi me mua shte javën e kaluar kur ne po shkonim në një ekskursion me shkollën. I kërkova të më linte dhe ai edhe një herë më kërkoi të flija me të. E gënjeva, por nuk më besoi dhe nuk shkova në udhëtim. 

Pyetje: Pse vishje xhinse kur ishe duke fjetur?

Përgjigje: Sepse duhet ta ndjeja kur vinte, ato ishin të vështira për t'u hequr. 

Pyetje: "Çfarë bëri ai saktësisht?"

Përgjigje: *Tregon gjithçka me detaje. Unë bëja sikur flija gjatë gjithë kohës. Të njëjtën gjë vazhdoi pas një kohe të gjatë, pra pas një ore dhe u ndal. Por qëndroi në të njëjtën dhomë. Shihte porno dhe pinte. Ai i shihte shpesh në dhomën që unë dhe motra ime flinim. 

Pyetje: Çfarë bën babai kur i sheh këto gjëra?

Përgjigje: Mundohem të fle në mënyrë që të mos shoh asgjë dhe kështu që nuk e di.

Pyetje: Vazhdo.

Përgjigje: Të nesërmen më dha paratë e ekskursionit dhe kur u nisa për në udhëtim më dha edhe 200 €, ndërsa mamaja ime këmbënguli të mos më jepte para dhe të mos shkoja në udhëtim sepse nuk kishim. Të hënën më 30 janar ai nënshkroi letrën time dhe unë shkova në shkollë të martën më 31 janar. Natën e 31 janarit më detyroi të shkoja në shtrat sepse priste të më jepte 140 €. Kështu që unë shkova. Më mungonte fryma, më dukej sikur isha në burg dhe filloi të më dhembte shumë barku. Pastaj e kapa për dore dhe e godita me grusht në bark.  Nuk më mërziti më. Të nesërmen në mëngjes, të mërkurën 1 shkurt, po më shikonte me shumë nerva, nuk më foli fare. Sapo u ktheva nga shkolla e pyeta nëse i kishte paratë për ekskursionin. Pastaj babai më tha që nuk do të shkoja në udhëtim për shkak të sjelljes sime. 

Pyetje: A keni ndonjë gjë tjetër për të shtuar?

Përgjigja: Unë kurrë nuk dua të kthehem te mamaja ime, sepse gjatë gjithë viteve që mbaj mend nëna ime nuk më ka dashur kurrë. Ajo zihet me mua, është mizore dhe nuk më ka dhënë kurrë dashuri. Unë isha shërbyesja e tyre, ajo ka goditur njëherë edhe me rul gatimi, aq sa nuk çohesha dot nga shtrat

Pyetje: Pse nuk i përmendët më herët abuzimet e babait?

Përgjigja: Sepse nëna ime nuk do të më besonte dhe sepse kisha frikë se do të më vriste në pyll dhe do të më hidhte në det, siç më kishte thënë zakonisht.

Pyetje: A keni ndonjë gjë tjetër për të shtuar?

Përgjigje: "jo".

Marrë dhe përkthyer nga Protothema

hirushja e paxosit greqi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE