LIVE UPDATES
Aktualitet

Historia e Blerim Ismalajt/ Britania ndan shqiptarin e dënuar për drogë nga gruaja e djali, e dëbon për herë të tretë në Shqipëri

Ismalaj, i dënuar për trafik droge, u urdhërua dy herë të largohej nga Britania e Madhe, u përpoq për të tretën herë të qëndronte, me argumentin se të kesh një jetë familjare dhe një fëmijë i jep të drejtën të qëndrojë nën Britani.

26 Nëntor 2022, 22:21 Nga F.M
Historia e Blerim Ismalajt/ Britania ndan shqiptarin e dënuar për
Blerim Ismalaj

BRITANI E MADHE- Emigranti shqiptar i deportuar dy herë përdor fëmijën që kishte me një grua britanike për të qëndruar në MB. Gjyqtari Gaenor Bruce e cilësoi çështjen e Blerim Ismalajt si "të keqkuptuar" dhe la në fuqi vendimin për dëbimin e tij për të tretën herë.

Ismalaj, i dënuar për trafik droge, u urdhërua dy herë të largohej nga Britania e Madhe, u përpoq për të tretën herë të qëndronte, me argumentin se të kesh një jetë familjare dhe një fëmijë i jep të drejtën të qëndrojë nën Britani.

Blerim Ismalaj, 30 vjeç, u dëbua nga Britania në janar 2013, pasi u dënua me 16 muaj në Institutin e të Rinjve për veprën penale të drogës. Ai u kthye dy herë në Mbretërinë e Bashkuar, herën e fundit në vitin 2019 kur pati një fëmijë me partneren e tij britanike.

Duke u mbështetur në ndryshimin e rrethanave, ai përdori Aktin e të Drejtave të Njeriut për t'u përpjekur të qëndronte, duke zhvilluar një betejë të kushtueshme ligjore në të cilën ai pretendoi se jeta e fëmijës së tij tre vjeçar do të ndikohej negativisht nëse ai do të dëbohej për herë të dytë. Por gjyqtari që kryeson apelin e tij e ka cilësuar tani çështjen e Ismalajt si "të keqkuptuar" dhe ka lënë në fuqi vendimin për ta dëbuar atë për herë të tretë.

Rasti ka ekspozuar natyrën poroze të kontrolleve kufitare të Britanisë, me 12,000 shqiptarë që kaluan Kanalin me gomone vetëm këtë vit, sipas shifrave të Zyrës së Brendshme, si dhe dëbimet e përpjekjet e përsëritura nga disa persona.

Telegrafi zbuloi në fillim të këtij viti se kriminelët shqiptarë të dëbuar nga Britania e Madhe për drogë dhe dhunë po kthehen fshehurazi në Britani. Ky fluks erdhi pasi Sekretarja e Brendshme e atëhershme Priti Patel nënshkroi një marrëveshje të re deportimi me Shqipërinë në korrik 2021 për ta bërë më të lehtë për Mbretërinë e Bashkuar kthimin e kriminelëve dhe azilkërkuesve të pasuksesshëm.

Ismalaj u bë për herë të parë subjekt i një urdhri dëbimi në dhjetor 2012, pasi u dënua në moshën 20-vjeçare për “prodhim të një substance të kontrolluar”. Ai u deportua në Shqipëri në janar 2013, por dokumentet tregojnë se ai u kthye në Mbretërinë e Bashkuar duke shkelur atë urdhër në tetor 2016, duke qëndruar në vend për një kohë të mjaftueshme për të nisur një lidhje me një grua britanike, e identifikuar në gjykatë vetëm si P.. Ismalaj u nis për në Shqipëri në korrik 2018, por në janar 2019 u kthye sërish në Britaninë e Madhe, pak muaj para lindjes së djalit në gusht të atij viti.

Ismalaj vazhdoi lidhjen e tij me P., me të cilën u martua në një shërbesë në kishë, e ndjekur nga një pritje e ngjeshur në gusht të vitit të kaluar. Gruaja e tij, 32 vjeçe, drejton një biznes eventesh luksoze në Nottinghamshire. Kur Ismalaj, i cili zotëron një aksion të konsiderueshëm në firmë, regjistroi interesin e tij në Companies House, në dhjetor të vitit të kaluar, ai e përshkroi gabimisht kombësinë e tij si britanike.

Në nëntor 2019 ai bëri një kërkesë në Home Office për leje qëndrimi për arsye të të drejtave të njeriut, duke pretenduar se dëbimi do të shkelte të drejtën e tij për një jetë familjare me P-në e tij, djalin dhe dy thjeshtrit e tij, një djalë dhe një vajzë.

Duke folur për The Telegraph, P., e cila udhëtoi në Shqipëri me tre fëmijët e saj në fillim të këtij muaji për t'u treguar atyre atdheun e Ismalajt, tha se kishte ndërtuar një jetë të qëndrueshme familjare me të. Ajo tha: “Blerimi është burri im. Unë jam gruaja e tij. Së bashku kemi një fëmijë, një djalë tre vjeç. Ai nuk ka një vizë për të qëndruar këtu, kështu që nuk mund të punojë. Ishte në proces, por është refuzuar. Një deportim është lajm për ne.”

Dokumentet e gjykatës tregojnë se Ministria e Brendshme “deklaroi se ankuesi ka një jetë të mirëfilltë dhe të qëndrueshme familjare me familjen e tij britanike”, por refuzoi të revokonte urdhrin e dëbimit. Gjykatat e imigracionit tani ka vendosur kundër apelimeve të Ismalajt, pas një beteje të stërzgjatur ligjore që kushtoi dhjetëra mijëra paund.

Gjykatësi Gaenor Bruce, i Tribunalit të Lartë, i ulur në Qendrën e Drejtësisë Civile të Mançesterit, vendosi: “Ky apel është krejtësisht i keqkuptuar. Nuk ishte tepër e ashpër për asnjë nga fëmijët e ankuesit që ai të dëbohej dhe padyshim që kishte faktorë shumë të rëndësishëm që shkonin në anën tjetër, gjë që përfshinte në mënyrë mjaft legjitime faktin që ankuesi ka treguar një shpërfillje të hapur për kontrollin e imigracionit.”

Në vendimin e saj, gjykatësja Bruce ra dakord me gjykatën e nivelit të ulët të imigracionit se nuk kishte "rrethana shumë bindëse" që tejkalonin "interesin e fortë publik në dëbimin e kriminelëve të huaj" dhe se "ashpërsia që dëbimi do të shkaktojë për fëmijët" ishte jo të "një shkalle mjaft të lartë për të tejkaluar atë interes publik".

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha: “Kriminelët që nuk kanë të drejtë të jenë në MB, përfshirë shkelësit e rrezikshëm të shtetasve të huaj që shkelin ligjet tona, nuk duhet të kenë asnjë dyshim se ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për t'i hequr ata. Që nga janari 2019 ne kemi larguar mbi 12,200 shkelës, shtetasve të huaj nga MB.

Marrë dhe përshtatur nga Telegraph

blerim ismalaj shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë