LIVE UPDATES
Aktualitet

'Hajdeni se e vranë'/ Njoftoi për një ngjarje të rreme për të testuar policinë, por i riu rrezikon burgun

I riu me inicialet R. T bëhet me dije nga policia numër 4 në kryeqytet provokoi uniformat blu, duke i telefonuar për një ngjarje.

6 Gusht 2022, 14:58 Nga k.m.
'Hajdeni se e vranë'/ Njoftoi për një ngjarje të
Foto ilustruese

TIRANË- Një 20-vjeçari, i cili tentoi të provokonte policinë e Tiranës për të kuptuar se sa të aftë janë ata dhe nëse e gjenin dot apo jo, i janë hapur seriozisht probleme me drejtësinë.

Sipas një burimi të Gazetës Si, i riu që rezultoi i padënuar më parë dhe që asnjëherë nuk kishte pasur probleme me rendin, rrezikon të dënohet mbasi policia e ka referuar atë për kallëzim të rremë. I riu me inicialet R. T bëhet me dije nga policia numër 4 në kryeqytet provokoi uniformat blu, duke i telefonuar për një ngjarje.

E gjitha më pas doli se ishte një shaka që ishte e hidhur vetëm për telefonuesin, mbasi policia e kishte marrë seriozisht denoncimin dhe dërgoi shërbime. Në orën 20.30 shërbimet e policisë morën një njoftim në numrin pa pagesë 127. Telefonuesi tha se në zonën e Surrelit kishte ndodhur një ngjarje kriminale që sipas asaj që ai shpjegoi ishte një plagosje, - përshkruan oficeri i policisë në procesverbalin e referimit. Policia ka dërguar shërbimet për të ndihmuar jo vetëm të dëmtuarin, por edhe për të arrestuar apo për t’u vënë në ndjekje të autorit.

Në vendin ku telefonuesi kishte thënë se kishte plagosje në fakt nuk kishte asgjë.

“Me mbërritjen në vendngjarje kur policia vërejti se aty çdo gjë ishte qetë dhe pa asnjë problematikë, identifikoi numrin e njoftuesit dhe mbasi identifikoi autorin e telefonatës që është shtetasi J. T i kërkoi atij shpjegime më të detajuara”, theksohet në materialin policor.

Gazeta Si mëson se policia i shkoi në banesë të riut me emrin J. T duke e marrë atë në pyetje dhe duke i kërkuar shpjegime. Burimet policore të Gazetës Si përmendin dëshminë e 20-vjeçarit që në të vërtetë kishte bërë një provë për të kuptuar se për sa mbërrinte policia në vendngjarje dhe se nëse i vlerësonte apo jo telefonatat e qytetarëve.

“Isha në lokal në zonën e Dajtit dhe së bashku me mua gjendeshin edhe dy shokët e mi. Mbasi pimë kafe, vendosa të bëj një telefonatë me policinë për shaka dhe ju tregova se kishte ndodhur një plagosje me armë”. I riu kujton se telefonata ju kthye mbrapsht 10 minuta më vonë kur policia mbërriti në vendin që ai kishte përshkruar si skenë krimi; ‘kur policët në telefon më kërkuan shpjegime të tjera mbasi ndodheshin aty ju thashë që kisha bërë shaka se që nuk duhet ta kishin marrë seriozisht telefonatën, - mbyll deklaratën kësaj radhe si i dyshuar 20-vjeçari.

Por policia siç kuptohet ia ka kthyer pas shakanë. Mbasi ka shkuar në banesën e tij, i ka kërkuar të shkojë në komisariat dhe mbasi e kanë marrë në pyetje një oficer i policisë gjyqësore ka mbajtur shënim deklaratën e tij, deklaratën e oficerëve të sallës operative që ngritën në këmbë policinë dhe orën e saktë se kur ishte kryer telefonata që denonconte një krim.

Më tej thotë policia për Gazetën Si e gjitha kjo që ishte një shaka për të riun, sipas kodit është vepër penale sipas nenit 272 që parashikon se njoftimi i rremë i organeve të rendit dënohet me gjobë ose me burg deri në një vit.

Materialet ndaj 20-vjeçarit janë përcjellë në prokurori bëjnë me dije burimet policore të Gazetës Si që kujtuan se i riu ishte vënë në sedër nga shokët mbasi në bisedë e sipër ishte i bindur që policia vonohej dhe nuk mbërrinte në kohë. Por pavarësisht pendesës dhe rezultateve që kësaj prove, tanimë prova e radhës për 20-vjeçarin do të jetë në prokurori dhe në gjykatë ku do të përballet me akuzën e ngritur nga uniformat blu./GazetaSi

policia e shtetit

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit