LIVE UPDATES
Aktualitet

Goditja e grupit të 'falsifikatorëve' në Polici zbuloi problemin me vleljen e gjobave, si funksiononte mekanizmi (SKEMA)

Të gjithë qytetarët e Republikës që gjobiten nga Policia e Shtetit, regjistrohen në sistemin kompjuterik ku bashkë me statusin shënohet edhe vlera e gjobës. Bardhi bashkë me Hoxhën, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në momentin kur sekseri Eduart Caka iu gjente klientët, arrinin ta menaxhonin sistemin jo në përputhje me ligjin por me xhepin. 

9 Dhjetor 2022, 13:04 Nga f.g
Goditja e grupit të 'falsifikatorëve' në Polici zbuloi
Foto ilustruese

TIRANE- Një skemë e mirëfilltë fallsifikimi u zbulua në kryeqytet ku në vetëm një javë, Drejtoria Rajonale e Agjencisë së Mbikqyrjes Policore, zbuloi sesi efektivët e Komisariatit të Policisë Rrugore mund ta zhbënin ligjin e vendosur nga policia në rrugë në këmbim të rryshfetit në zyrë. Alkid Ndreu, Arion Bardhi dhe Mirela Hoxha, në bashkëpunim me sekserin Eduart Caka i kanë shkaktuar dëm shtetit shqiptar në gati 100 milionë lekë vetëm për vitin 2022. Në këmbim të parave, zbatuesit e ligjit kishin bunkerizuar sistemin për ta përdorur atë për korrupsion. Në rastin e parë, Alkid Ndreu, oficer karriere në Policinë e Shtetit i zhbllokoi patentën një shofereje në këmbim të 700 mijë lekëve të vjetra, para që do ti ndante me sekserin. Eduart Caka, nuk ishte i vetmi. Bashkë me të, pranë Komisariatit Rajonal të Policisë Rrugore, qëndrojnë edhe disa bashkëpunëtorë të tjerët të cilët gjejnë klientët me probleme. Zbulimi i rastit të dytë është shumë më i rëndë se i pari. 

Arion Bardhi në bashkëpunim me Mirela Hoxhën, duke shfrytëzuar aksesin në sistemin e gjobave të makinave ndryshonin online statusin e gjobave, nga “E papaguar” në “E paguar”. 

Sot, grupi del para gjykatës ku do të njihet me masat e sigurisë.

Por përpara se kapitulli i tyre me drejtësinë të nisë, le të flasim pak për mekanizmin e vleljes së gjobave. Të gjithë qytetarët e Republikës që gjobiten nga Policia e Shtetit, regjistrohen në sistemin kompjuterik ku bashkë me statusin shënohet edhe vlera e gjobës. Bardhi bashkë me Hoxhën, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në momentin kur sekseri Eduart Caka iu gjente klientët, arrinin ta menaxhonin sistemin jo në përputhje me ligjin por me xhepin. 

Vlera e dëmit të shkaktuar ndaj shtetit nga Bardhi dhe Hoxha përllogaritet në disa dhjetra milionë lekë në vetëm 2 muaj, ndërsa kjo shifër në bazë të të dhënave të hetimit mendohet se është shumë më e lartë. Dyshja përdorte komunikimin përmes rrjeteve sociale, ku pasi sekseri dërgonte targën e automjetit, ata ndërhynin në sistem ku verifikoheshin gjobat. Klientët me gjoba të shumta dhe me pagesa të larta ishin të preferuarit pasi me ta manipulimi i sistemit është edhe më i lehtë. Përveç ndryshimit të statusit nga e "e papaguar" në e "paguar", me ta, dyshja mund të bënte edhe uljen e shifrës së gjobës duke e modifikuar dhe lënë vetëm gjoba modeste, tejet të përballueshme nga klienti. 

Por si e fshihnin vjedhjen e gjobave në sistem? Për shkak të njohurisë së ligjit dhe faktit se kamatëvonesat vështirësojnë përputhjen e shifrave të derdhura në Thesarin e shtetit, Bardhi dhe Hoxha dinin se ku të godisnin. Duke marrë 30-50% të vlerës së gjobës, ata merrnin të dhënat nga sekseri për të vazhduar me vjedhjen. 

Këto raste, të cilat trajtohen ftohtësisht nga opinioni publik pa ditur dëmin konkret që i shkaktohet buxhetit të shtetit ngrejnë shqetësim madhor për mënyrën sesi autoritetet tona veprojnë me çështjen e gjobave. Shqetësimi i qytetarëve, të paktën në kryeqytet është i prekshëm për numrin e lartë të gjobave dhe pathosin për të zbatuar ligjin me rigorizitet, por çfarë ndodh me vjeljen e tyre. Kush është përgjegjës për auditimin dhe kontrollimin sesa herë këto para nuk kanë shkuar në arkën e shtetit por në xhepin e një grushti efektivësh të cilët sot janë në gjykatë për shpërdorim detyre? A arrin shteti të aplikojë ligjin në çdo zyrë? Ku buron guximi për tu mbivendosur mbi shtetin? /Dosja.al

arion bardhi mirela hoxha eduart caka alkid ndreu

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni