LIVE UPDATES
Aktualitet

Biznesmenët më të mëdhenj, kush janë pronarët e bregdetit të Jugut

Pronar në bregdetin e Jugut është edhe bashkëshorti i ministres së Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, Artan Gaçi, i cili ka blerë tokë për të ndërtuar një hotel. Biznesmeni Ilir Trebicka po ashtu ka blerë tokë dhe po ndërton në Dhërmi dhe në kufi të tij është bërë së fundi pronar Luan Muça, pronar i kompanisë DeltA.

9 Dhjetor 2022, 11:47 Nga DOSJA
Biznesmenët më të mëdhenj, kush janë pronarët e
Jugu

TIRANË- Regjistrimi i pronave në jugun e vendit nuk po zgjidhet ka 3 dekada. Përpjekjet për të nisur këtë proces kanë qënë të vakta dhe në ato pak raste të lëna në mes. Fillesat e para serioze për regjistrimin e pronave në bregdetin e Jugut i kanë fijet e lidhura me boshtin pushtet-biznes, i vulosur me ligjin e shumëkontestuar për “Investimet Strategjike”. Motori që vuri në lëvizje të gjithë administratën shtetërore për të nisur regjistrimin e pronave në bregdetin e Jugut është kërkesa e kompanisë “Green Coast”, në pronësi të biznesmenit Samir Mane, për të marrë statusin e investitorit strategjik.

Më 14 korrik të vitit 2016, Komiteti i Investimeve Strategjike firmos vendimin për t’i dhënë këtij projekti statusin strategjik. Një javë përpara së të merrej vendimi, Agjencia për Zhvillimin e Investimeve kontakton kadastrën e Vlorës për të zgjidhur problematikën e çështjeve të pronësisë në Gjilekë, zona ku do të shtrihej projekti.

“Hedhja e zonës në sistemin e Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Patundshme Vlorë është parakusht për marrjen nga ana e subjektit të lejes së ndërtimit. Subjekti do të asistohet nga Agjencia për Zhvillimin e Investimeve përgjatë procesit së zgjidhjes së problematikës. ZRPP Vlorë është kontaktuar zyrtarisht datë 8.7.2016 lidhur me problematikën.”

AGJENCIA PËR ZHVILLIMIN E INVESTIMEVE

Menjëherë pas kësaj kërkese, hipoteka e Vlorës nis punën për regjistrimin fillestar të pjesshëm të pasurive të patundshme, për pjesët që kufizohet toka ku do të shtrihet projekti “Green Coast”. Në një korrespodencë të siguruar nga emisioni “Kronos” mes Zyrës Qëndrore të Pasurive të Patundshme dhe asaj vendore në Vlorë, rezulton se zyra e Vlorës nisi punën për regjistrimin parcelave në Palasë në bazë të një shkrese të nisur nga Ministria e Drejtësisë në datën 15 Korrik 2016, një ditë pas vendimit për shpalljen “investim strategjik” të projektit “Green Coast”.

“ZVRPP Vlorë ka kryer procesin e regjistrimit Fillestar pjesor të pasurive që përfshihen në bllokun kadastral ku pozicionohet kompleksi turistik, duke krijuar materialin hartografik dhe databazën e kartelave. Është kryer Afishimi Publik 45 ditor nga data 23.03.2017 deri në 08.05.2017 pranë ambienteve të bashkisë Himarë dhe ZVRPP Vlorë, janë shqyrtuar kërkesë ankesat dhe ka përfunduar ligjërimi i këtij blloku kadastral i cili është hedhur në sistem.”

ZYRA QENDRORE E REGJISTRIMIT TË PASURIVE TË PATUNDSHME

Në listën e afishuar për regjistrimin pjesor të kësaj zone kadastrale shpallen pronarët për 140 numra pasurie ku dominon projekti “Green Coast”, biznesmeni Artan Dulaku, kompania “Rinia 04” në pronësi të Juljan Morinës, biznesmeni Gerian Kuka i cili është njëkohësisht edhe ortak në një firmë ndërtimi me sipërmarrësin Agim Zeqo, dhe individët Neritan Hazizaj, Pullumub Petritaj, anëtarët e familjes Begaj, Beja dhe Vreto. Për këta emra, banorët e zonës njohin si vendas dhe pronar vetëm familjen Begaj dhe Vreto.

Përfituesit më të mëdhenj të listës së afishuar rezultojnë projekti “Green Coast” me 31 parcela dhe 173 mijë metra katrorë, Neritan Hazizaj me 15 parcela dhe 90 mijë metra katrorë, Artan Dulaku me 9 parcela dhe 63 mijë metra katorë e Gerian Kuka me 13.000 metra katrorë nga 7 parcela.  Që prej vitit 2017 e deri më sot, lista e biznesmenëve që janë bërë pronarë të tokave në bregdetin e Jugut është shtuar.

Familja e vendasve që operojnë në fushën e biznesit Gjikuria ka arritur të përfitojë mijra metra tokë nga ligji 7501, transaksione blerje me banorët e zonës, por dhe nga statusi “Investitor Strategjik” i dhënë në dy projekte. Një tjetër biznesmen që po investon në Dhërmi dhe ka blerë prona është Mentor Mezini. Mezini po ndërton një hotel në Drimades, ndërsa ka përfunduar ndërtimin e një tjetri në Livadh.

Pronar në bregdetin e Jugut është edhe bashkëshorti i ministres së Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, Artan Gaçi, i cili ka blerë tokë për të ndërtuar një hotel. Biznesmeni Ilir Trebicka po ashtu ka blerë tokë dhe po ndërton në Dhërmi dhe në kufi të tij është bërë së fundi pronar Luan Muça, pronar i kompanisë Delta, e cila pritet të marrë mbi 200 mijë metra katrorë tokë me qira kundrejt vlerës 1 euro në zonën e mbrojtur të Deltës së Përroit të Palasës, si shpërblim për statusin “Investitor Strategjik”.

Marrë nga MCNTV

emisioni kronos

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh