LIVE UPDATES
Aktualitet

U ndaluan të publikojnë email-et e hakeruara, “Safe Journalists”: Kërcënim ndaj mediave

Në reagim thuhet se ky ishte një kërcënim ndaj mediave dhe gazetarëve nga ana e zyrtarëve shtetërorë.

23 Shtator 2022, 10:02 Nga A.B
U ndaluan të publikojnë email-et e hakeruara, “Safe
Foto ilustruese

TIRANË- Rrjeti ndërkombëtar i ‘Safe Journalists” ka reaguar pas urdhërit të Prokurorisë ndaj mediave ku këtyre të fundit, nuk u lejohet publikimi i përmbajtjes së emaileve të zyrtarëve shtetërorë që u hakeruan gjatë sulmit kibernetik të Iranit. Në reagim thuhet se ky ishte një kërcënim ndaj mediave dhe gazetarëve nga ana e zyrtarëve shtetërorë.

SHKRIMI i plotë nga “Safe Journalists”

Pas publikimit, një tufë dosjesh u hakerua gjatë një vale sulmesh kibernetike të fundit në Shqipëri (sulmi i parë ishte më 15 korrik 2022 ndaj të gjitha shërbimeve elektronike të qeverisë nën AKSHI (Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit) dhe Prokuroria e Tiranës filloi një hetimi më 19 korrik 2022.

Sulmi i dytë ishte më 9 shtator ndaj sistemeve të Ministrisë së Brendshme dhe veçanërisht sistemit TIMS (Sistemi i Menaxhimit të Informacionit të Udhëtarëve). Më pas, më 19 shtator, të hënën, një grup që e quan veten Drejtësia e Atdheut publikoi trojet e tij më të fundit. e të dhënave të hakuara të shqiptarëve, këtë herë korrespondencë me email me Nanon, ish-kreun e Policisë së Shtetit), Prokuroria e Tiranës ka urdhëruar më 19 shtator mediat të mos publikojnë asnjë nga emailet/dokumentet/informacionet e rrjedhura. Fillimisht ky ishte vetëm një postim në Facebook në faqen e Policisë së Shtetit në Facebook dhe më pas në datën 20 u publikua një deklaratë për shtyp online në faqen e Prokurorisë.

Gjatë hetimit të rastit, Prokuroria ka vendosur që asnjë nga mediat audiovizive/mediat e shkruara/portalet online apo ndonjë mjet tjetër komunikimi të mos publikojë asnjë informacion në lidhje me këtë temë.

Sipas urdhrit të prokurorëve të shpërndarë edhe nga Policia, Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) do të mbledhin të dhëna dhe kushdo që shpallet fajtor do të mbajë përgjegjësi.

“Në rast të shkeljes së këtij vendimi, Njësia C për Hetimin e Krimit Kibernetik në Policinë e Shtetit do të nisë menjëherë hetimet në kuadër të procedimit penal nr. 5430/2022, për përgjegjësinë ligjore të personave përgjegjës”, thotë Prokuroria.

Në datën 20 shtator, Autoriteti i Mediave Audiovizive lëshon një deklaratë në Facebook ku i bën thirrje mediave audiovizive të mos publikojnë informacione sensitive: “…Duke respektuar standardin e aktivitetit audioviziv të lirë, apo pavarësinë editoriale në hartimin dhe prodhimin e katalogëve të programeve nga subjektet e licencuara, AMA pret të tregohet maturi dhe përgjegjësi profesionale në paraqitjen dhe trajtimin e publikimit të të dhënave që janë marrë në mënyrë të paligjshme nga grupe hakerash iranianë në sistemet kompjuterike të institucioneve publike shqiptare. Fakti është se disa nga mediat audiovizive nuk kanë preferuar të publikojnë të dhëna sensitive me elementë të cenimit të sigurisë kombëtare, duke respektuar në këtë mënyrë kërkesat e Kodit të Procedurës Penale të Republikës dhe duke mos rënë pre e synimeve të sulmuesve kibernetikë, ndërkohë që ne bëjmë apelojmë dhe kërkojmë që mediat e tjera të shmangin publikimin e përmbajtjeve që pengojnë dhe dekonspirojnë hetimin e organit të akuzës.”

Dokumente sekrete nga Policia e Shtetit kanë ‘rrjedhur’ pas sulmit të kryer nga hakerat. Dokumentet kanë zbuluar se është tentuar vrasja e ish-kryedemokrati Lulzim Basha dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Po ashtu janë siguruar informacione edhe për qarkullimin lirshëm të Talo Çelës në Tiranë. Ai ka ardhur dhe ka takuar Ervin Matën, një prej protagonistëve të vrasjes në ish-Bllok, ku mbeti i plagosur Ervis Martinaj dhe u vra miku i këtij të fundit, Fabjan Gaxha. Hetimet kanë dalë në përfundimin se virusi është futur që në muajin qershor në sisteme. Prokuroria bën me dije se është evidentuar një profil në dy rrjete sociale të ndryshme me qendër jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë, që i përkiste autoreve dhe bashkëpunëtorëve të këtij sulmi. Institucionet u kanë bërë apel mediave të mos publikojnë materialet.

irani sulmon shqiperine safe journalist

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve