LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTO/ Një person hodhi benzinë në drejtim të tyre, 23-vjeçari shqiptar në SHBA digjet në 30% të trupit teksa shpëton të fejuarën

Mësohet se Petrit Alijaj u dogj rëndë pasi bluza i mori flakë teksa po shpëtonte të fejuarën e cila u mbulua nga benzinë nga agresori.

27 Maj 2024, 19:03 Nga N.F
FOTO/ Një person hodhi benzinë në drejtim të tyre,
Autori dhe shqiptari

NEW YORK- Një 23-vjeçar shqiptar është kthyer në hero në SHBA pasi arriti të shpëtonte të fejuarën e tij nga një agresor që i hodhi benzinë për ta diegur. Mësohet se Petrit Alijaj u dogj rëndë pasi bluza i mori flakë teksa po shpëtonte të fejuarën e cila u mbulua nga benzinë nga agresori.

Maniaku i hodhi vajzëa lëngun diegës në metro të shtunën ndërsa 23-vjeçari u hodh para të fejuarës së tij për ta mbrojtur atë. Alijaj ishte plotësisht i mbuluar me fasha në pjesën e sipërme të trupit të tij ndërsa ishte shtrirë në shtratin e tij në spitalin Presbyterian-Weill Cornell të Nju Jorkut, ende i tronditur nga sulmi i rastësishëm më herët gjatë ditës. 

Mjekët i thanë se kishte djegie në 30% të trupit dhe ai pret të qëndrojë në spital për të paktën një javë për t'u shëruar.

"Ia vlente," tha ai pasi mbrojti të fejuarën e tij.

Ai tha se kishte shumë dhimbje pas trajtmit ndërsa shtoi se përpara se të mjekohej kishte shumë dhimbje. Sulmuesi, i identifikuar më vonë si 49-vjeçari Nile Taylor, u fut me një filxhan në dorë të mbushur me pak lëng. 

"Ai kishte një filxhan," tha Alijaj, ndërsa tregoi një filxhan në tavolinën e tij pranë shtratit, "si kjo, ndoshta më e vogël, diçka brenda, si vaj, bëri zjarr dhe i hodhi të gjitha."

Ai bëri një lëvizje duke hedhur lëng nga një filxhan për të demonstruar. Alijaj tha se ishte në gjendje të kthente trupin për të mbrojtur të fejuarën dhe kushërirën e tij, të cilët ishin ulur pranë tij.

Këmisha e tij mori flakë dhe ai menjëherë filloi të godiste veten me duar për të shuar flakët ndërsa ikte nga treni, tha ai.

“E preka veten për të shuar zjarrin,” tha ai. “Kështu që ndërsa vrapoja unë po digjesha”, shtoi viktima.

Taylor gjithashtu iku nga treni dhe Alijaj ishte i shqetësuar se do të kthehej me më shumë lëng të ndezshëm. Në një moment, Alijaj arriti të shqyejë bluzën e tij që digjej.  Ai fillimisht nuk mendoi se djegiet ishin aq të këqija, por tha se e kuptoi se ishte i mbuluar me fshikëza kur mbërriti në spital me djegie në qafë, veshë, gjoks, krahë dhe dorën e majtë.

Pas episodit, ai u pa duke bërë dush me djegiet e tij në ujin e ftohtë të një zorrë zjarri kamioni FDNY. Ai tha për The Post se mjekët nuk ishin ende të sigurt se sa të rënda ishin djegiet e tij, duke thënë se ata duhej të përcaktonin "sa thellë zjarri hyri në lëkurë". 

“Mjekët thanë se 30% e trupit tim ishte djegur,” tha ai.

“Por nuk mendoj se është 30%,” shtoi ai me optimizëm duke buzëqeshur. "Ndoshta më shumë se 10%."

Pjesa e brendshme e veshit të Alijaj ishte e mbuluar me flluska gjigante me pamje të dhimbshme në spital.

"Unë ende mund të dëgjoj," i tha ai Post me krenari. 

Falë Zotit, tha ai, fytyra e tij është e padëmtuar - ai arriti ta mbulonte.

Alijaj tha se ka rreth një vit që jeton në Nju Jork. Taylor u arrestua menjëherë pas sulmit pasi policia gjurmoi një celular që ai kishte hequr nga platforma ndërsa po ikte, thanë policia dhe burimet. Ai u kap afërsisht pesë blloqe më tutje në Canal Street dhe Renëick Street, afër hyrjes së tunelit Holland. Sulmi i së shtunës është hera e dytë në katër muaj që dikush ka hedhur lëng flakërues në një strafanger pas një incidenti të ngjashëm në shkurt. Policia po heton nëse Taylor ishte gjithashtu përgjegjës për këtë, thanë burimet policore.

petrit alijaj shba zjarr diegie

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh