LIVE UPDATES
Aktualitet

Fiton 1 milion £ në javë! DailyMail zbulon “Luanin e Artë” nga Vlora, sjell të rinjtë me gomone në Britani

Daily Mail zbuloi se industria e kontrabandës po lulëzon pavarësisht nga rreziqet dhe përpjekjet për të penguar kalimet e paligjshme, duke përfshirë largimin e shpejtë të shqiptarëve, kërkesat për azil të të cilëve refuzohen dhe planin e ngecur për të dërguar emigrantë në Ruandë.

26 Shtator 2022, 09:28 Nga A.B
Fiton 1 milion £ në javë! DailyMail zbulon “Luanin e
Luani i Arte

BRITANI E MADHE- 'Luani i Artë', është pseudonimi që shqiptari në Angli i ka vënë vetes së tij. Ky person, është ekspozuar nga gazetarët e 'DailyMail', pasi siguron udhëtimin e emigrantëve me gomone në Britani. "Luani i Artë", fiton rreth 1 milion paund në javë duke dërguar emigrantë në Britani.

Ai u tha gazetarëve, të cilët përballë tij u paraqitën si klientë se mund t'i merrte për 4500 £ secili dhe premtoi se autoritetet britanike do t'u jepnin ushqim, batanije dhe gjithçka që u nevojiteshin përpara se t'i vendosnin në një hotel. "Pas kësaj, ju mund të shkoni ku të doni," tha ai.

Duke treguar se sa lehtësisht njerëzit mund t'i kalojnë autoritetet, shqiptari (ende i paidentifikuar) u kap nga policia franceze disa orë më pas, mirëpo u lirua mëngjesin tjetër për të rifilluar operacionet e tij.

Ai është vetëm një nga personat që merret me këtë lloj trafikimi.

Hetimi zbuloi se lufta e bandave është e përhapur mes trafikantëve rivalë që veprojnë si bosët e mafias që luftojnë për kontrollin e kampeve të paligjshme dhe nisjen e zonave në plazhe. Më shumë se 32,000 emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla deri më tani këtë vit – më shumë se sa kanë kaluar gjatë gjithë vitit 2021.

Daily Mail zbuloi se industria e kontrabandës po lulëzon pavarësisht nga rreziqet dhe përpjekjet për të penguar kalimet e paligjshme, duke përfshirë largimin e shpejtë të shqiptarëve, kërkesat për azil të të cilëve refuzohen dhe planin e ngecur për të dërguar emigrantë në Ruandë.

Place de la Gare në Dunkirk është bërë tani një stacion kryesor për ata që udhëtojnë për në Britani, zbuloi hetimi i përbashkët i Daily Mail me programin Piranja të kanalit shqiptar ABC Neës. Hotelet buxhetore që rrethojnë sheshin janë mbushur me emigrantë që presin një varkë, ndërsa shoferët e taksive ofrojnë një speciale prej 30 eurosh për t'ju çuar në një kamp ilegal. Rritja e emigrantëve shqiptarë do të thotë se disa shitës dhe kafene në Dunkirk tani hapen të dielën për t'u kujdesur për klientët shtesë.

Në një kafene me pamje nga stacioni i trenit gazetarët e DailyMail u njohën me 'Luanin e Artë', me origjinë nga Vlora në jug të Shqipërisë.

Një tjetër emigrant nga Hasi i Shqipërisë, i cili vetë priste një varkë për në Angli, i tha gazetarit: Do të të gjejë sepse mbledh shqiptarë për Angli. Ai e kalon gjithë kohën në shesh dhe i çon në hotelin ku qëndron.

Brenda pesë minutash, trafikanti kaloi pranë me një shok rrugës për në hotelin aty pranë Le Lion d'Or, ku është vendosur dhe nga i cili ka marrë pseudonimin e tij.

I veshur me pantallona të shkurtra, dhe një bluzë Hugo Boss, ai u tha gazetarëve - të cilët po qëndronin si një çift i ri që shpresonin të shkonin në Angli - se ai mund të organizonte vende në një varkë për më pak se 9,000 £ kur moti të përmirësohej.

Ai tha: 'Do t'ju njoftoj. Do të dërgoj një mesazh në momentin e parë që do ta marr vesh. I lutem Zotit që ta bëjë të mundur këtë. Moti është problemi. Unë dhe të tjerët nuk jemi problemi.'

Të nesërmen, tashmë i veshur me një bluzë Armani, u takua për kafe në një kafe në shesh. Pavarësisht rrezikut të madh për t'u fundosur, trafikanti këmbënguli se nuk kishte 'asnjë shans' për të shkuar keq. “Le të themi se dikush mbytet në det, atëherë nuk ke problem vetëm me shtetin”, tha ai.

“Problemi kryesor është me familjen e atij personi. Askush nuk do t'ju falë për këtë.

“Njerëzit në varkë telefonojnë të afërmit e tyre dhe më pas telefonojnë policinë e Mbretërisë së Bashkuar për t'ju marrë ju. Sapo të kaloni ujin, ata do t'ju japin ushqim, gjithçka. Nëse njerëzit janë të ftohtë, ata u japin atyre batanije.

'Ata pastaj ju lëshojnë në një kamp. Do të kalojnë një ose dy ditë derisa të regjistrojnë dhe të shohin nëse je person i kërkuar dhe pastaj të lënë të lirë dhe të dërgojnë në hotel.

'Pas kësaj, ju mund të shkoni ku të doni. Ata mund t'ju mbajnë në një kamp deri në pesë ditë ose mund të jetë dy orë. Dje një familje është lënë e lirë pas dy orësh. Ti je me gruan tënde dhe besoj se do të të lënë të lirë shpejt'.

Trafikanti, i cili përdor një telefon celular të regjistruar në Spanjë, shkon e vjen nga Dunkirku për të shmangur zbulimin. Paratë për udhëtimet duhet t'i paguhen bashkëpunëtorit të tij në Londër, në vend që t'i dorëzohen në Francë, shpjegoi ai.

Pas disa minutash me gazetarët tanë, ai duhej të vazhdonte të fliste me disa nga klientët e tij të tjerë që ishin ulur në tryezën ngjitur në kafene.

Disa orë pas takimit ai u mor nga policia në një grumbullim të të gjithë shqiptarëve në kafene në atë kohë – përveç njërit që ishte në tualet. Por të nesërmen në mëngjes 'Luani i Artë' doli përsëri dhe funksiononte përsëri.

“Ata nuk mund të bëjnë asgjë sepse unë kam dokumentet për të qëndruar këtu”, tha ai në një mesazh në ëhatsApp.

Duke qenë se janë nga një shtet aplikant në BE, shqiptarët janë të lirë të hyjnë në Francë dhe të qëndrojnë për 90 ditë pa vizë. Trafikantë të tjerë operojnë nga një kamp migrantësh jashtë Dunkirkut, i cili shpesh bie në dhunë mes një lufte për pushtet për kontrollin e tregtisë së trafikimit. Emigrantët, të cilët kontaktojnë përmes reklamave në rrjetet sociale, duhet të qëndrojnë në seksionin e kontrolluar nga vetë trafikanti i tyre, përndryshe do të ketë 'probleme'.

Duke iu përgjigjur hetimit tonë të fshehtë, Natalie Elphicke, deputete konservatore për Dover, tha: "Tregon pa diskutim sesi kriminelët po shfrytëzojnë krizën e emigrantëve të Kanalit për të ushqyer operacionet e tyre të paligjshme në MB.

“Kjo përsëri nënvizon nevojën urgjente për të punuar me Francën për të ndaluar anijet e vogla që largohen nga brigjet franceze, për të goditur kriminelët e pamëshirshëm dhe për të ndaluar shfrytëzimin e neveritshëm që po vazhdon. Asnjë nëse ose por, duhet të ndërmerren veprime tani.'

Alp Mehmet i Migration ëatch UK tha: 'Urime për Daily Mail, çfarë gazetarie e shkëlqyer investigative.

“Është gjithashtu një kujtesë në kohë e shkallës së problemit me të cilin përballet Sekretari i ri i Brendshëm dhe lloji i llumit monstruoz që qëndron pas raketës së keqe. Tregon gjithashtu se përse francezët – në interesat e tyre dhe tonat – duhet të punojnë më ngushtë me ne për të zgjidhur këtë megakrizë”.

Deputeti konservator për Ipsëich Tom Hunt tha se hetimi ynë 'shqetësues' tregoi se njerëzit që kontrabandonin bizneset duhej të 'shtyheshin'.

Ai shtoi: “Është shumë shqetësuese, por ne e dimë se po ndodh dhe ka një industri pas saj. Ne duhet ta bëjmë rrugën të paqëndrueshme dhe të shkatërrojmë modelin e tyre të biznesit. Ata po bëjnë shumë para, kështu që ne duhet të krijojmë një pengesë.'/Burimi: DailyMail

luani i arte

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve