LIVE UPDATES
Aktualitet

“Daily Express” në Kukës/ Rrëfimi i të miturit: Kur të bëhem 16 vjeç, do të nisem me gomone drejt Britanisë së Madhe

Adoleshenti ka një duzinë të afërm që jetojnë dhe punojnë në Britani, një numër që nuk është aspak më i madhi. Shoku i klasës dhe shoku i tij më i mirë ka 16.

20 Nëntor 2023, 12:18 Nga r.ll
“Daily Express” në Kukës/ Rrëfimi i të miturit:
foto ilustruese

BRITANI- Emigrimi i shqiptarëve drejt Britanisë, veçanërisht i kuksianëve ka tërhequr vëmendjen e mediave angleze, të cilat kanë shkruar artikuj dhe reportazhe herë pas here, ku dhe kanë vizituar qytetin e Kukësit. 

"Mësuesit në fshatin e vogël Gostil, në veri të Shqipërisë, kanë një problem; klasat e tyre po pakësohen. Ndërtesat prej betoni të epokës komuniste, të cilat dikur ishin shtëpia e një shkolle të vetme, tani strehojnë disa institucione të pakësuara.

Arsyeja është e thjeshtë: të rinjtë po shkojnë të gjithë në Britani. Djemtë bëjnë plane për t'u larguar nga malet në jug të kufirit me Kosovën para se t'u thyhet zëri ose të kenë push nën hundë për t'u rruar.", nis shkrimi i Daily Express. 

ARTIKULLI I PLOTË:

“Vetëm fëmijët e vegjël mendojnë [për] të jetuar këtu, më të mëdhenjtë duan të ikin,” tha një 13-vjeçare nga Gostil për Daily Express. “Do të shkoj në Angli kur të jem 16 vjeç. Të afërmit e mi më thanë kur të jesh nën 18 vjeç është më mirë sepse shteti do të të ndihmojë sepse nuk je i rritur”.

Adoleshenti ka një duzinë të afërm që jetojnë dhe punojnë në Britani, një numër që nuk është aspak më i madhi. Shoku i klasës dhe shoku i tij më i mirë ka 16.

Është e lehtë të kuptosh pse djemtë tundohen të bëjnë udhëtimin, plaçka e atyre që ia kanë dalë është kudo në Gostil.

“Xhaxhai im ndërtoi një shtëpi dhe bleu gjithashtu një Audi Q7 [me vlerë 67,000 £],” tha shoku më i mirë i djalit, duke ndezur iPhone-in e fundit që i dha një i afërm nga Britania.

“Do të doja të kisha gjëra të tilla, gjëra të bukura dhe nuk kam asnjë mundësi nëse qëndroj”.

Këto janë provat materiale që mbështesin shfaqjet e shumta të pasurisë nga emigrantët në Mbretërinë e Bashkuar në TikTok dhe Instagram . Furnizimet e lajmeve të djemve mbushen çdo ditë me video të shqiptarëve që kanë shkuar në Britani duke ngarë makina të shtrenjta ose me tuta dhe ora të stilit "përkulur".

Djemtë tashmë janë të vetëdijshëm se kalimi në MB do të përfshijë udhëtimin potencialisht fatal përmes Kanalit me një varkë të vogël.

Ata shqetësoheshin për të afërmit adoleshentë që kishin bërë udhëtimin, por mbeten të padekur nga rreziqet.

"Ata na thanë 'ne nuk mund të qëndrojmë më këtu dhe duhet të shkojmë atje' para se të shkonin," shtoi djali.

emigrantet ne britani kukes

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!