LIVE UPDATES
Aktualitet

"Biznesmeni shqiptar, rol kryesor në grup", Reuters: Greqia çmonton bandat e trafikut të drogës nga Amerika Latine në Evropë

"Reuters" shkruhet se arrestimet erdhën pas një hetimi një mujor të nisur nga autoritetet greke të zbatimit të drogës dhe kontrabandës në bashkëpunim me Administratën Amerikane të Ndjekjes së Drogës (DEA). 

23 Maj 2024, 14:33 Nga M.B
"Biznesmeni shqiptar, rol kryesor në grup", Reuters: Greqia
Droga

GREQIA- Agjencia e lajmeve "Reuters" i ka dedikuar një artikull kapjes së disa kilogramëve kokainë në Greqi sot në orët e para të mëngjesit, operacion ky që çoi në arrestimin e 2 shqiptarëve dhe dy grekëve. Në artikullin e "Reuters" shkruhet se arrestimet erdhën pas një hetimi një mujor të nisur nga autoritetet greke të zbatimit të drogës dhe kontrabandës në bashkëpunim me Administratën Amerikane të Ndjekjes së Drogës (DEA). 

Po ashtu artikulli shton se në bazë të provave, autoritetet vlerësojnë se grupi kriminal synonte një fitim të paligjshëm mbi 5 milionë euro dhe se droga po transferohej nga Amerika Latine në vendet evropiane dhe në Turqi. Sipas artikullit, Greqia përdorej edhe si pikë tranziti edhe si destinacion për dërgesat.

Gjithashtu në artikull shkruhet se një nga shqiptarët, Jasona Mërkuri alias Andrea Mërkuri alias Azdren Muharremi, u akuzua për një rol kryesor në grup. "Reuters" shkruan se 48-vjeçari ishte akuzuar më parë për operimin e një laboratori në Greqi që prodhonte pilula Captagon, një përzierje amfetaminash e njohur edhe si "kokaina e të varfërit". 

Artikulli i plotë i Reuters:

Autoritetet greke kanë çmontuar një grup ndërkombëtar kriminal që trafikonte kokainë në kontejnerë transporti nga Amerika Latine në Evropë, tha policia të enjten. Dy shqiptarë dhe dy grekë u arrestuan pas një hetimi një mujor të nisur nga autoritetet greke të zbatimit të drogës dhe kontrabandës në bashkëpunim me Administratën Amerikane të Ndjekjes së Drogës (DEA). Dhjetra qese plastike me më shumë se 210 kg kokainë u gjetën dhe u konfiskuan në kontejnerë me karkaleca deti në portin e Pireut, thanë zyrtarët e policisë.

Më shumë se 130,000 euro (141,000 dollarë), një armë gjahu, plumba, telefona celularë dhe dokumente që i referohen sasive të drogës dhe fitimeve të pritshme u konfiskuan gjithashtu midis provave të tjera gjatë bastisjeve në shtëpitë dhe automjetet e të dyshuarve, tha policia në një deklaratë. Në bazë të provave, autoritetet vlerësojnë se grupi kriminal synonte një fitim të paligjshëm mbi 5 milionë euro. Droga po transferohej nga Amerika Latine në vendet evropiane dhe në Turqi, thanë zyrtarët e policisë. Greqia përdorej edhe si pikë tranziti edhe si destinacion për dërgesat.

Një nga shqiptarët u akuzua për një rol kryesor në grup. Policia tha se 48-vjeçari ishte akuzuar më parë për operimin e një laboratori në Greqi që prodhonte pilula Captagon, një përzierje amfetaminash e njohur edhe si "kokaina e të varfërit". Më shumë se 634,000 pilula ishin konfiskuar në atë kohë.

Një nga shtetasit grekë ishte arrestuar më parë në Kosta Rika me një urdhër të vitit 2012 të lëshuar nga Shtetet e Bashkuara dhe ishte dënuar për përfshirjen e tij në kontrabandën e armëve në Evropë për rebelët e Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC) tashmë të çmobilizuara.

porti i pireut

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme