LIVE UPDATES
Aktualitet

Bisedat e “SKY ECC” zbardhin vrasjet në Athinë e Korfuz, mes të arrestuarve shqiptari Abas Rabi, zbulohet roli i tij brenda bandave

Rabi mësohet se ishte person me precedentë penalë në Shqipëri. Nga ky megaopracion u arrestuan disa persona dhe u shtri në disa vende përkatësisht në Serbi, Greqi, Spanjë e Bosnje Hercegovinë.

1 Mars 2024, 12:58 Nga N.F
Bisedat e “SKY ECC” zbardhin vrasjet në Athinë e Korfuz,
Abas Rabi

GREQI- 44-vjeçari shqiptar nga Lazarati, Abas Rabi është vënë në pranga në kuadër të një megaoperacioni ndërkombëtar. Rabi mësohet se ishte person me precedentë penalë në Shqipëri. Nga ky megaopracion u arrestuan disa persona dhe u shtri në disa vende përkatësisht në Serbi, Greqi, Spanjë e Bosnje Hercegovinë. Në pranga janë vënë 10 persona në Serbi, Spanjë e Greqi, ndërsa 17 të tjerë rezultojnë në burgjet e Serbisë, Malit të Zi e Turqisë.

Nga operacioni, janë shpallur në kërkim 12 persona të tjerë. Operacioni është zhvilluar pas zbërthimit të bisedave në aplikacionin “SKY ECC”, që ka çuar në zbardhjen e 4 vrasjeve në Athinë e Korfuz të anëtarëve të klanit kriminal “Skaljari” në Mal të Zi, të përfshirë në trafikun ndërkombëtar të drogës. Rabi është i vetmi person i arrestuar në Greqi, konkretisht në Athinë ku gjatë kontrollit të banesës i’u gjetën dhe sekuestruan 1 pistoletë, 2 krëhëra dhe 40 fishekë.

Roli i Abas Rabit

Rabi rezulton i kërkuar në Shqipëri për “prodhim dhe shitja e narkotikëve”, “prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, “mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, “organizimi i lotarive të palejuara”. Në vitin 2004 ai u identifikua si një nga personat që hapi zjarr ndaj forcave RENEA. Në maj 2007, ai u arrestua nga policia e Delvinës në aksin “Krane-Ura e Gajdarit” pasi iu gjet në makinë një armë automatike tip “Scorpions” e prodhimit maqedonas por u la i lirë nga Gjykata e Sarandës. Në vitin 2014, ai u përfshi sërish në ngjarjet e Lazaratit, pasi nga kontrolli i ushtruar më datën 23 qershor në kazinonë e marrë me qira nga Abas Rabi, janë gjetur një sasi lënde narkotike në formë boçe dhe çokollatë, një sasi fishekësh dhe disa makineri lojërash fati dhe sende te tjera te kundërligjshme.

Në lidhje me ngjarjet në Greqi, ai akuzohet se pas vrasjes së Dedovic dhe Stamatovic, sipas bisedave në “SKY ECC”, armët dhe municionet e papërdorura i’u dorëzuan Abas Rabit, i cili i magazinoi për llogari të grupit kriminal me qëllim përdorimin e tyre në vrasjen e Alan Kozar. Rabi përdorte kodin “FN6820” në “SKY ECC” dhe komunikonte me maqedonasin Jakup Aljija. Ky i fundit kishte marrë urdhër nga Radoje Zvicer për transportin e armëve nga Athina në Korfuz. Aljija ja ka transmetuar këtë urdhër Rabit, i cili i ka dërguar fotografi të armëve Alijas. Armët e fotografuara e të shkëmbyera në “SKY ECC” rezultojnë të njëjta me armët në fotot e zbuluara në komunikimet e grupit kriminal serbo-malazez, ku ishte përfshirë edhe Radoje Zvicer.

Në 14 korrik 2020, Abas Rabi ka shkuar në Igumenicë  dhe ka marrë një automjet tip “Volvo” ku ndodheshin armët dhe me atë ka udhëtuar më pas për në Korfuz. Kjo ndodhi pasi personat e paidentifikuar që kishin çuar armët në Igumenicë u trembën të udhëtonin me traget nga Igumenica në Korfuz. Sikurse del nga bisedat, Abas Rabi nuk e njihte personin të cilit do t’i dorëzonte armët dhe për këtë, më datë 14.07.2020 ka dërguar foto ku shihet edhe pika e dorëzimit të makinës me armët (jashtë kishës të Agios Konstantinos dhe Elenit në zonën Kanalia të Korfuzit), makinën e lartpërmendur “Volvo” si dhe rrobat që ai kishte veshur, për t’u perceptuar nga marrësi. Pas marrjes së armëve, Nebojsa Jankovic ka marrë përsipër mirëmbajtjen dhe pastrimin e tyre. Më datë 17.07.2020, Marko Stankovic i ka dërguar fotografi të dy automatikëve të tipit “Skorpion” dhe “Kallashnikov” Dragan Knezevic.

Vrasjen e Kozar dhe Hadzic e kryen Dusan Jovanovic, Filip Knezevic, Marko Stankovic dhe Milos Jevric. Pas vrasjes ata u larguan me skaf nga Korfuzi në Sivota. Me urdhër të Jakup Aljija, katër vrasësit u transferuan me automjet nga Sivota në Halkidiki nga Abas Rabi dhe një tjetër person i paidentifikuar. Pas arrestimit të tij në kuadër të megaoperacionit, Rabi ka zbuluar me detaje për grupin hetimor veprimtarinë e tij. Në veçanti, ai deklaroi se me udhëzimet e Jakup Aljijas, ai ndërhyri për të gjetur një avokat për të përfaqësuar tre të arrestuarit (Petkovic, Brasnjovic, Lainovic), të arrestuar më parë në Glyfaddha.

Humbja e 200 kilogramëve kokainë

Sipas informacioneve, humbja e 200 kg kokainë në  Spanjë në vitin 2014 duket se ka qenë arsyeja kryesore që një organizatë kriminale me qendër në Mal të Zi u shpërbë dhe u shfaqën dy bandat rivale. Kjo bëri që katër viktimat të iknin në Greqi për t'u mbrojtur nga organizata rivale, duke marrë me qira strehim, duke përdorur të dhëna të rreme identiteti, në zona të Atikës, të paktën që nga viti 2019. Organizata “kundërshtare” e viktimave u bashkua me dy organizata të tjera nga më të fuqishmet e Ballkanit Perëndimor duke dërguar gradualisht njerëz në Greqi për të gjetur viktimat dhe për të kryer vrasjet. Lufta mes dy organizatave ka çuar në kryerjen e dhjetëra vrasjeve , si në Mal të Zi dhe Serbi, ashtu edhe në pjesën tjetër të Evropës.

Kontrata e vdekjes 1.5 milionë euro – Si u zbardh vrasja e dyfishtë në Korfuz

Rezultati i hetimeve të YDEZI është identifikimi i çdo anëtari të organizatës kriminale pjesëmarrës në vrasjet e ndodhura në vendin tonë, si autorët fizikë dhe bashkëpunëtorët e tyre, si dhe drejtuesit e organizatës që vendosi të kryente vrasjet. Në total janë identifikuar 39 anëtarë të organizatës, nga të cilët 7 janë arrestuar në Serbi dhe 2 në Spanjë, ndërsa 17 anëtarë janë të burgosur në qendra të ndryshme të paraburgimit në Evropë, Serbi, Mal të Zi dhe Turqi. 8 anëtarë të organizatave u identifikuan si autorë moralë të vrasjeve të kryera në Greqi , 8 anëtarë si autorë natyrorë, përkatësisht 4 në çdo rast vrasjeje dhe 23 anëtarë si bashkëpunëtorë të tyre.

3,500,000 milionë për vrasjet 

Për përgatitjen e sulmit ndaj lokalit në Vari janë dashur rreth dy milionë euro, që sipas EL.AS., tregon strukturën profesionale dhe mënyrën e funksionimit të tyre, lehtësinë e gjetjes dhe transportit të armëve, municioneve dhe pajisjeve dhe likuiditetin e madh të paratë. 

Për vrasjen e dytë të ndodhur në Korfuz, autoritetet vlerësojnë se nevojiteshin 1.500.000 euro.  
Prita e dështuar e vdekjes para atentatit në Vari. Ishte 8 janar 2020, pak ditë para vrasjes së 19-tës në tavernë, më pas “shënjestrat” – të vrarë në Vari – u vendosën në një qendër tregtare të njohur në periferi veriore, e cila pret çdo ditë mijëra vizitorë. ditë.  Autorët nuk do të hezitonin të kryenin vrasjet brenda saj, pa marrë parasysh mundësinë e viktimave kolaterale. Fakti që plani i tyre nuk u realizua është për shkak të ardhjes me vonesë të armatimit në pikë . 

abas rabi arrestim vrasje

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni