LIVE UPDATES
Aktualitet

Banda e Laertit kontrollonte Lushnjën me kamera, rastësia që shpëtoi avokatin nga eliminimi

Mes të tjerash, Laerti dyshonte se avokati po ndihmonte njerëzit e Aldo Bares, rivalit të tij të përjetshëm. Në fund, Artan Tafani ka refuzuar ta realizojë vrasjen e avokatit. Detyra ju ngarkua Lulëzim Arapit.

22 Nëntor 2023, 21:58 Nga I.A
Banda e Laertit kontrollonte Lushnjën me kamera, rastësia që
Foto ilustruese

LUSHNJE- Grupi planifikoi gjithashtu edhe vrasjen e avokatit të Fridman Xhaferrajt. Bëhet fjalë për avokatin lushnjar Adriatik Guri. Mendohet se përmes këtij personi, viktima Xhaferraj kishte përcjellë mesazhin kërcënues për shokët se do tregonte për të gjitha krimet.

Mes të tjerash, Laerti dyshonte se avokati po ndihmonte njerëzit e Aldo Bares, rivalit të tij të përjetshëm. Në fund, Artan Tafani ka refuzuar ta realizojë vrasjen e avokatit. Detyra ju ngarkua Lulëzim Arapit.

“Avokati jetonte në një pallat në Lushnjë ku në katin e parë ishte një lokal. Ai gjithmonë mbrëmjeve qëndronte aty deri në orën 22:00. Tikun e vëzhgoja unë prej gati një jave por e vëzhgonin edhe kamerat. Luli në celularin e tij kishte një program që kishte akses në kamerat e qytetit të Lushnjes”, rrëfeu i penduari i drejtësisë, Artan Tafani

Kjo dëshmi, zbulon se si krimi i organizuar kontrollon kamerat nëpër qytete. Akoma më keq, zbulohet dështimi o operacionit të bujshëm “Fijet”, që synonte zhdukjen e kamerave që kontrolloheshin nga krimi.

“Kanë arritur deri aty sa të instalojnë kamera dhe të kontrollojnë me celularë jo vetëm aktivitetin e forcave policore por të kontrollojnë dhe të monitorojnë viktimat. Fakti që shpesh herë një person në kërkim nuk gjendet nga policia por nga vrasësi si shpjegohet kanë ata më shumë informacion kanë ata më shumë strukturë, teknologji apo një pjesë e policisë është e inkriminuar e përfshirë. Atë informacion që duhet t’ia çojë eprorëve ia çon grupeve kriminale”, u shpreh Fatjon Softa, ekspert i sigurisë.

Ekzekutimi i avokatit u vendos që të bëhej sapo ai të dilte nga lokali. Lulzim Spahia që do të kryente vrasjen, u pozicionua përballë pallatit. Ndërsa Tafani që po e ruante u ul brenda në lokal. Sapo avokati doli, Tafani i nisi mesazh me Signal bashkëpuntorit të tij. Por, fatmirësisht një ndërhyrje kishte prishur planin e vrasjes që nuk u realizua kurrë.

Marrë nga Top Channel

adriatik guri aldo bare lulëzim arapi fridman xhaferraj

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni