LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e biznesmenit që nxiti hakmarrjen e Laert Haxhiut

Fillimisht njerëzit e Aldo Bares marrin peng familjen e Shkëlqim Haxhiut dhe i djegin banesën. Konflikti me të lidhej edhe me pretendimet për t’i kaluar në pronësi në formë gjobe godinën e ish-hotel Myzeqesë.

22 Nëntor 2023, 21:51 Nga I.A
Vrasja e biznesmenit që nxiti hakmarrjen e Laert Haxhiut
Laert Haxhiu

LUSHNJE- Por, si u përfshi familja Haxhiu në “serialin” e vrasjeve në Lushnjë.  Gjithçka nisi në 18 gusht të vitit 1998, kur ekzekutohet Luan Bilbili. Viktima ishte xhaxhai i Orgest Bilbilit, i dënuar përjetë si bashkëpunëtor i Laert Haxhiut në masakrën e Lushnjës. Disa ditë pas vrasjes së Bilbilit, kundërshtarët organizuan atentat me antitank ndaj Aldo Bares. Ai dyshonte se sulmi kishte ardhur nga një furgon në pronësi të Shkëlqim Haxhisë, xhaxhait të Laert Haxhisë.

Fillimisht njerëzit e Aldo Bares marrin peng familjen e Shkëlqim Haxhiut dhe i djegin banesën. Konflikti me të lidhej edhe me pretendimet për t’i kaluar në pronësi në formë gjobe godinën e ish-hotel Myzeqesë.

Hakmarrja ndaj familjes Haxhiu do të rëndohej kur në 11 janar të 2005, banda e Aldo Bares do të vriste Klodian Haxhiun, djalin e Shkëlqimit. Klodiani u ekzekutua në afërsi të banesës së tij. Kjo ngjarje është edhe pikënisja e hakmarrjes së madhe, me të cilën do të përballej qyteti i Lushnjës.

Laert Haxhiu pasi kishte arritur një moshë madhore krijon grupin e vet për t’u hakmarrë. Ai mblodhi pranë të gjithë njerëzit që në një mënyrë ose në një tjetër e kishin pësuar nga Aldo Bare. Një skenar ky i përafërt me ato të mafies italiane.

“Nisja e hakmarrjes së tij që në moshën 18 vjeçare ishte pjesë e atij formimi dhe asaj urrejtje që ishte brenda tij. Ai nuk kishte arsimin e duhur, por arriti të bëhej në një nivel të lartë të një personi që vrasjet dhe krimi që organizonte dhe grupet që u përfshi, e bënë një emër që kaloi jo vetëm zonën e Lushnjës por në të gjithë territorin shqiptar dhe madje deri në Greqi”, u shpreh eksperti i sigurisë, Fatjon Softa.

“Nisja e tij është shumë banale. Një person që vishet me mit në krim por që si shumë të tjerë, këtu e kam fjalën edhe për Nuredin Dumanin, që hyri në krim si një hajdut. Laert Haxhiu për herë të parë dënohet kur ishte adoleshent për akuzën e vjedhjes”, u shpreh gazetarja, Anila Hoxha.

Goditja e parë do të vinte në vitin 2010. Në 8 korrik Gerti Lala, i njohur me nofkën “Iriqi”, u godit disa herë me thikë dhe armë zjarri nga dy të rinj. Sipas policisë, viktima ishte personi që kishte larguar vrasësin e Klodian Haxiut në vitin 2005.

Marrë nga Top Channel

laert haxhiu aldo bare

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni