LIVE UPDATES
Aktualitet

Aldo Bare kërkon uljen e dënimit, padit në SPAK Gjykatën e Lartë. Ankesë dhe në ILD, avokati: Do shkojmë deri në Strasburg

Ai tha se ka bërë kallëzim në Prokurorinë e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) dhe një ankesë në Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë. Kume tha gjithashtu se nëse Gjykata nuk e pranon kërkesën dhe nuk zbaton vendimin, do t’i drejtohet Strasburgut.

20 Janar 2023, 12:39 Nga F.M
Aldo Bare kërkon uljen e dënimit, padit në SPAK Gjykatën e
Aldo Bare

ELBASAN- I dënuari me burgim të përjetshëm Alfred Shkurti (Aldo Bare) ka depozituar në Gjykatën e Elbasanit kërkesën për uljen e dënimit të tij, për vitet 2014-2021, referuar Ligjit për trajtimin e të burgosurve. Sipas avokatit Oligert Kume, duke patur parasysh amnistinë e vitit 2014, ligji parashikon uljen e dënimit me 45 ditë kalendarike për të burgosurit. Në një deklaratë për mediat, Kume hodhi akuza ndaj trupës gjykuese që pasi nuk është zbatuar Vendimi nr 27 i vitit 2017 i Gjykatës Kushtetuese për uljen e dënimit të tij. Ai tha se ka bërë kallëzim në Prokurorinë e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) dhe një ankesë në Inspektoriatin e Lartë të Drejtësisë. Kume tha gjithashtu se nëse Gjykata nuk e pranon kërkesën dhe nuk zbaton vendimin, do t’i drejtohet Strasburgut.

“Sot jemi paraqitur në Gjykatën e Elbasanit pasi i mbrojturi prej meje ka paraqitur kërkesa për ulje dënimi për vitet kalendarike të viteve 2014-2021, kërkessa të karakterit administrativo penal dhe që referohen dhe bazohen në baze të ligjit për trajtimin e të paraburgosurve dhe të burgosurvë të dënuar më vendim të formës së prerë dhe kemi kërkuar uljen e dënimit në gjykatën e Elbasanit pasi kopetencat territoriale është e kësaj gjykate sepse i mbrojturi prej meje mbahet i izoluar në ambientet e IEVP Peqin, burgut të sigurisë së lartë. Dua të theksoj se ne kemi kërkuar muaj më para për tu njohur me prova të cilat që më përpara nuk na janë vënë në dispozicion nga ana e administratës së IEVP Peqin në vlerësimin tonë në mënyrë të padrejtë pasi këto janë akte që duhen vënë në pozicion të avokatit mbrojtës. Në datën 22 dhjetor 2022 nga Gjykata e Lartë në dhomë këshillimi pa prezencë të palëve është marrë një vendim në vlerësimin tonë absurd juridik pasi është shkelmuar vendimi numër 27 datë 27 mars 2017 i Gjykatës Kushtetuese që udhëronte Gjykatën e Lartë të merrte në shqyrtim edhe njëherë këtë çështje ta trajtonte duke i dhënë akses palëve, duke i dhënë të drejtën e mbrojtjes sipas referencave të ligjit. Njëkohësisht është përdhosur një vendim duke i bërë një puç kushtetues sepse vendimet e Gjykatës Kushtetuese janë akte kanë detyrim çdo Gjykatë e nivelit më të ulët për tu zbatuar. Kemi dalë në konkluzionin se trupa gjyqësore nuk ka pasur kualifikimin e duhur të përfaqësimit dhe shqyrtimit të kësaj çështje pasi dy prej anëtarëve nuk kanë pasur ekspertizën dhe specializimin e duhur. Ne do të ndërrmarim hapat tona duke vlerësuar paligjshmërinë e kësaj vendimmarrje, do shkojmë në Gjykatën Kushtetuese por nuk mjafton me kaq. Do kërkojmë rrëzimin e vendimit të Gjykatës së Lartë të pa mbështetur në prova dhe në Ligj. Do adresohemi në Gjykatën e Strasburgut nëse Gjykata Kushtetuese nuk e merr ankesën tonë në konsideratë,”- tha Kume ndër të tjera.

Aldo Bare vuan dënimin me burgim të përjetshëm në burgun e Peqinit. Ai është dënuar për krime të rënda të kryera në kuadër të bandës që krijoi dhe drejtoi për vite me radhë duke terrorizuar Lushnjen. Ish-oficeri i forcave speciale krijoi bandën kriminale për të ekzekutuar personat që i vranë të vëllanë, Ramadan Shkurti. Aldo Bare u arrestua në Turqi në vitin 2006. Në vitin 2009, ai u ekstradua në Tiranë ku dhe u dënua.

alfred shkurti aldo bare oligert kume

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni