LIVE UPDATES
Aktualitet

3.7 mln euro për lodra në oborrin e Kryeministrisë! Tomorri nxjerr projektin: Identik si kjo, kam parë një stallë derrash

Tomorri shton se nga ana e Ministrisë së Financave nuk ka pasur asnjë reagim dhe pse ky instalacion do gllabërojë një pjesë të madhe nga buxheti i shtetit në një kohë krize.

31 Gusht 2022, 11:04 Nga F.M
3.7 mln euro për lodra në oborrin e Kryeministrisë! Tomorri
Klodian Tomorri

TIRANË- Gazetari Klodian Tomorri ka publikuar fotot nga projekti i parkut të lodrave që do të bëhet në oborrin e Kryeministrisë. Në një postim në Facebook, Tomorri shkruan se një shpenzim prej 3.7 milionë eurosh (4 miliardë e 300 milionë lekë të vjetra) po hidhet për të ngritur një gjë që sipas gazetarit ngjason me një stallë. Ai shkruan se atë që Rama e konsideron instalacion, atij i ngjason me një stallë derrash që ka parë tek Ura Vajgurore, por sigurisht që kostoja mes tyre s’është e njëjtë. Tomorri shton se nga ana e Ministrisë së Financave nuk ka pasur asnjë reagim dhe pse ky instalacion do gllabërojë një pjesë të madhe nga buxheti i shtetit në një kohë krize.

Postimi:

Cibani 4 miliarde e gjysme leke. Ky eshte cibani qe do i ngulin mes per mes kryeministrise. E ka projektuar Chris Prechti. 4 miliarde e 300 milione leke te vjetra ose 3.7 milione euro do ta paguaje populli kete. Kaq leke jep qeveria per te gjithe te papunet ne nje vit. Kaq eshte e gjithe fatura e subvencionimit te transportit publik, qe dalin e reklamojne si nderhyrje antikrize. Tani, identik si kjo kam pare nje stalle derrash ne Ure Vajgurore une. Identik keshtu, me trare dhe derrasa. Ndryshimi i vetem eshte se kur e ben fermeri e quan stalle, kurse kur e ben qeveria e quan art dhe instalacion. Ah ka dhe nje ndryshim tjeter. Kjo paska dhe ca lule neper te. Shikoni si e argumentojne shpenzimin ne DST:
Tribuna, një rampë me ulëse, ofron një platformë për evente gjatë ditës (konferenca zyrtare) dhe në mbrëmje (leksione, koncerte, fjalime), ndërkohë që bimët në strukturë mbështjellin audiencën me një kuvertë natyrale dhe do të ofrojë një sfond të bukur për eventet. Nderkohe qe kalimet e propozuara dhe ndenjëset e vogla lejojnë publikun të pushojë, të mbushet me frymë dhe të krijojnë takime në vende të ndryshme të Eden-it. 4 miliarde e 300 milione leke qe te mbushen keta me fryme tek ndenjeset e vogla te stalles. Shqiperise po i vjen rrotull Qameti. Nga njera ane energjia, nga ana tjeter kriza e cmimeve. Keta shpenzojne para per cibanin e kryeministrise. Nuk kemi leke per energji, por kemi per stalla.
Nuk kemi leke per te rritur rrogat, por kemi per cibane, Nuk ka leke per pensione, por ka per pisten e Gonxhes ne Elbasan. Dhe tragjedia me e madhe ne gjithe kete eshte se ministrja e Financave nuk thote asnje fjale.

Dritan Agolli, kreu i Fondit Shqiptar të Zhvillimit ka akorduar plot 4.3 milionë euro të tjera për një strukturë druri në oborrin e brendshëm të Kryeministrisë që e ka quajtur “Parku Eden”. Fondi limit për këtë tender është plot 431.403.183 lekë pa TVSH, ndërsa kohëzgjatja e kontratës për zbatimin e saj është vetëm 6 muaj. Mësohet se hapja e ofertave do të bëhet në datën 18 shtator, teksa pritet që nga pranvera e ardhshme, të përfundojë së ndërtuari instalacioni.

klodian tomorri parku eden ne kryeministri

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë