LIVE UPDATES
Aktualitet

2700$ nata! Gazetari zbulon sa kushtoi dhoma e Ramës në hotelin luksoz në Manhatan: Ishin vetëm ky dhe kryeministri i Marokut! 

Tomorri shton se në këtë hotel ka qenë vetëm kryeministri i  Marokut dhe Rama. 

26 Shtator 2022, 11:53 Nga f.g
2700$ nata! Gazetari zbulon sa kushtoi dhoma e Ramës në hotelin luksoz
Edi Rama

TIRANE- Gazetari i Ekonomisë, Klodian Tomorri ka zbuluar se një natë në hotelin ku kryeministri Edi Rama ka qendruar në lagjen Manhatan në Nju Jork, kushton 2700 dollarë. Tomorri thotë se hoteli është Baccarat dhe Rama ka ndenjur në një suitë. Nga bujaria, kanë përfituar edhe anëtarët e tjerë të delegacionit. Tomorri shton se në këtë hotel ka qenë vetëm kryeministri i  Marokut dhe Rama. 

POSTIMI I TOMORRIT NE RRJETET SOCIALE: 

Kohe sakrificash
Ansambleja e Pergjithshme e Kombeve te Bashkuara ishte nje eveniment mjaft i rendesishem. Stafi i kryeministrit kishte kohe qe e pergatiste me kujdes viziten. Por per dreq dicka kishte shkuar ters.
Edhe pse kishin tentuar papushim te rezervonin nje hotel me cmime te arsyeshme, nuk arriten dot. Si perfundim, u detyruan ta conin kryeministrin ne suiten Harcourt te hotelit Baçarat ne Manhatan. Me kete rast, perfunduan ne te njejtin hotel te gjithe anetaret e delegacionit shqiptar.
Suita, e cila kushton 2700 dollare ne nate pa perfshire taksat, ofron nje pamje te mahnitshme te Manhatanit. Sigurisht nje ambient i denje per udheheqesa.
Sapo hyri ne dhome, ne celularin e kryeministrit mberriti nje sms. Ishte zv-kryeministrja qe i bente forëard mesazhin e kryetarit te Entit Rregullator te Energjise: “Shefe, cmimin e energjise e beme aq sa na thate, 42 leke per cdo kilovat mbi fashen 800 kilovat ore ne muaj. Pershendete shefin e madh nga ana ime dhe thuaj se ne jemi ketu per cdo gje, qe te na kerkoni.”
E lexoi mesazhin dhe kthehu nje pergjigje te shpejte: “Shume mire. Mos harroni, meshojini mesazhit qe preken vetem 5 per qind e familjeve. Nderkohe, here pas here thoni edhe qe ne Zvicer te fusin ne burg po harxhove shume energji”- e porositi zevendesen.
Ne sportel, para se te hynte ne dhome kishte marre vesh qe nuk ishte udheheqesi i vetem i akomoduar ne ate hotel. Ne te njejtin kat po qendronte edhe kryeministri i Marokut. Edhe ky me delegacionin e tij, bylyk.
Ne fakt, ne sumitet nderkombetare vihet re nje korrelacion statistikor shume interesant mes GDP per fryme te nje vendi dhe shpenzimeve te akomodimit te udheheqesve. Sa me i varfer te jete nje vend, aq me i shtrenjte eshte hoteli ku gjendet udheheqesi i tij. Kjo lidhje eshte dokumentuar gjeresisht, megjithese studiuesit ndahen mbi shkaqet e ketij fenomeni. Disa thone se buron nga korrupsioni. Te tjere nga mungesa e kultures, ndersa nje grup e shpjegon me institucionet e dobeta. Por ky eshte debat studiuesish, qe per popullin nuk ka shume interes.
Per popullin kane interes sakrificat. Dhe kjo eshte tamam kohe sakrificash. Per te gjithe.
Petrit Ahmeti beri sakrificen e madhe duke e 5 fishuar cmimin e energjise per familjet shqiptare. Me zemer te thyer. Qeveria po bente sakrificen e madhe duke i treguar popullit gjysme te verteten, qe preken vetem 5 per qind e familjeve. Tek llogaria kane harruar te heqin nga pjestimi faturat me konsum zero, qe jane mbi 120 mije si dhe kane mesatarizuar konsumin vjetor si perfaqesues te konsumit ne stinen e dimrit. Kryeministri po bente sakrificen duke mbrojtur interesat e Shqiperise ne OKB.
Te gjithe po sakrifikonin nga pak. Secili sipas mundesive. Vetem se disa sakrifica jane me te embla se te tjerat. Por sic ka thene dhe dikush. Gjysme te vertetat jane genjeshtrat me te medha. Pervec gjysme te vertetave qe thote qeveria.

edi rama klodian tomorri rama ne manhatan

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE