LIVE UPDATES
Aktualitet

Aksidenti në Tiranë, Veliaj: Shoferët s’kishin konsumuar alkool, hapni rrugën për vinçat

29 Prill 2022, 20:43 Nga DOSJA
Aksidenti në Tiranë, Veliaj: Shoferët s’kishin konsumuar

TIRANË- Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka folur pas aksidentit të ndodhur mbrëmjen e sotme ku një autobus ra në lumin Lana duke marrë përpara edhe një automjet tjetër. Në një prononcim për mediat nga vendi i ngjarjes, Veliaj deklaroi se asnjëri prej shoferëve nuk kishte konsumuar alkool ndërsa gjithashtu theksoi se asnjë prej të plagosurve nuk është në rrezik për jetën. Ndërsa kërkoi nga të gjithë që të lironin vendin e ngjarjes, pasi sipas tij duheshin korsitë e lira për të lënë të kalonin vinçat dhe mjetet e tjera të rënda.

“Sot kemi pasur një aksident në buzë të Lanës, midis një autobusi dhe një makinë në një qytet që lëvizin 200-220 mijë mjete në ditë. Lajmi i mirë është që kemi 5 të lënduar që janë të lënduar lehtë. Na rezulton se të dy drejtuesit e mjetit nuk kanë konsumuar alkool. Ka ndodhur në një moment të rënduar trafiku, kur shumë njerëz lëviznin për iftar dhe sigurisht në një zonë më shumë trafik dhe në një moment të lënduar. Lajëmi i mirë është që nuk kemi asnjë njeri në rrezik për jetën dhe pjesa e dramës jetësore mbaron këtu. Do na duhet që të lejojmë Policinë, të kontrollojë kamerat; të bëjë matjet që të kuptojmë se çfarë e shkaktoi aksidentin. Ju kërkoj që të mos bëjmë atë që bëjmë zakonisht kur të gjithë bëhemi ekspertë për gjithçka. Të lëmë profesionistët e Policisë dhe zjarrfikësit dhe inxhinerët për mënyrën sesi do të zhvendoset mjeti nga Lana. Rëndësi ka që jeta është jashtë rrezikut, këto të tjerat janë hekurishte. Dua ta falenderoj Policinë që ishte e para në vendngjarje dhe që ndihmoi dy djemtë që ishin në makinë për të dalë nga mjeti dhe kolegët e zjarrfikëses. Ju kërkoj dhe ju ndihmë, në momentin që shtojmë kurizitetin për dy hekurisht shtojmë trafikun. Na duhen rrugët e lira edhe për mjetet e rënda dhe vinçat që duan më shumë korsi. Pas këtij momenti të inkurajojmë që kureshtarët të lirojnë vendin, do e vlerësoja jashtë mase. Në këtë fazë jemi duke u marrë me dy hekurishte, është diçka që ia kemi dalë dhe kjo natë e shenjtë dhe zoti na ndihmoi mos të kishte tragjedi në Tiranë. Policia do na lërë të kuptojmë çndodhi,”-tha ai në prononcimin e tij për mediat.

LAJMI KRYESOR: Shmanget tragjedia! Autobusi përfundon në Lanë, zë poshtë një makinë, 5 të lënduar

(k.m/dosja.al)

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

aktualitet aktualitet erion veliaj shmanget tragjedia me autobusin ne tirane tirane erion veliaj shmanget tragjedia me autobusin ne tirane tirane

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve