LIVE UPDATES
Aktualitet

“Akoma gjallë je, nuk ke vdekur”, nëna e 23 vjeçares që humbi jetën në spitalin e Vlorës tregon detajet, përplasja m

27 Shtator 2021, 12:46 Nga DOSJA
“Akoma gjallë je, nuk ke vdekur”, nëna e 23

VLORË – Detaje shokuese ka nxjerrë në dritë nëna e 23-vjeçares, Brisilda, që humbi tragjikisht jetën në Spitalin e Vlorës pas operacionit. Mes lotësh dhe dhimbjes së madhe, nëna e të resë rrëfeu në emisionin “Me Zemër të Hapur” të gazetares Ervis Ahmeti, kalvarin e gjatë plot vuajtje të jetës së saj, por edhe të vajzës, që nga martesa e saj nga babai, në moshën 17-vjeçare.

“Lajmësi që është futur për vajzën, i ka thënë dhëndrit që “ti më jep 1 mijë euro, unë të gjej një vajzë 17 vjeçe”. Nuk mendoj që babai i vajzës të ketë qenë në dijeni për këtë. Kur unë ja kam thënë dhëndrit, ai e ka pranuar. Kur e pyeta që “ti e ke bërë?”, ai qeshi. Lajmësi ishte vëllai i kunatës sime, burrat vëllezër. Kunata ime me vëllanë u futën për vajzën time. I ati i vajzës kishte thënë se e ka vajzën të vogël. Vajza i kërkonte ndihmë ish-burrit tim, nuk mund të them që ai s’i ka dhënë, edhe mund t’i ketë thënë, por nuk iu gjend asnjëherë pranë që t’i shikonte problemet e saj”, rrëfeu e ëma.

Pjesë nga intervista dhe përballja me hallën e të ndjerës:
Le të ndalojmë pak te 23 shtatori… Vetëm para 10 ditësh vajza të kishte telefonuar dhe të kishte kërkuar ndihmë financiare. Ajo ka telefonuar dhe babanë, çfarë i kishte thënë ai?

“Akoma gjallë je, nuk ke vdekur”, kaq i kishte thënë babai dhe i kishte mbyllur telefonin. Vajza nuk kishte telefon, mezi ma hapi telefonin shoqja e saj, që më tha se e kishte çuar me urgjencë në spital. Vajza ankohej, thoshte që më dhemb koka, më dhemb barku, më dhembin këmbët, nuk kam fuqi. Ajo ka vajtur me ambulancë në Spitalin e Vlorës, më mori nga reanimacioni ditën që humbi jetën dhe më tha që është në reanimacion. Ja mori telefonin doktori dhe më tha që po i bënin disa ilaçe. Pastaj më mori nipi dhe më tha që Brisildën po e fusin në operacion, kur vajta nuk gjeta më gjë. Ajo kishte infeksion të rëndë, i ishte qelbëzuar barku. Operacioni na thanë që doli me sukses. Pritëm 2-3 orë, e nxorën çupën, por për mua ishte e vdekur, që aty kam ulëritur. Ajo doli e pajetë nga salla. Tani nipërit e mi janë në duart e babait të tyre dhunues. Unë dua t’i marr dhe do ja dal t’i rrisë, vetëm për vajzën. Ma la amanet vajza, më tha që ata nuk i kanë dashur kurrë.

Halla e Brisildës: Ne duam të dimë si vajza vajti në spital me këmbët e saj dhe doli e vdekur. Nuk duam të dimë budallaqet që flet ish-kunata ime atje, se ajo duhet të dijë si erdhën këto padrejtësi. Fëmijët e Brisildës janë te gjyshi dhe te gjyshja, nëse është babai i tyre dhunues, nuk është e gjithë familja. Ata kanë të drejtë t’i mbajnë, ashtu siç ka të drejtë dhe vëllai im.

Avokati: Dhuna është e ndaluar, vëllai juaj e martoi që 17 vjeçe…

Halla: Prit pak zotëri..

Avokati: Nuk ju lejoj të bëni diktuesin, nuk pres fare…

Halla: Kunata ime të mos gënjejë aty, por të thotë që jemi të tërë fajtorë për vdekjen e mbesës.

Avokati: Turp t’i vijë vëllait tuaj, që e martoi vajzën që 17 vjeçe.

Halla: Unë para 10 ditësh fola me çupën dhe ishte shumë mirë, nuk kishte asnjë lloj problemi. Më mori vetë çupa. Pas 10 ditësh më mori vëllai në telefon dhe më tha që Brisilda është sëmurë. Pas një orë më merr e ëma dhe më thotë që Brisilda është shumë sëmurë, pas dy orësh më thanë që ajo vdiq. Edhe unë jam ndarë nga burri, por i kam marrë të tre fëmijët vetë. E ëma e ka bërë vëllanë tim, që i ka thënë Brisildës “akoma nuk ke vdekur”, sepse e merrte në telefon dhe i thoshte që “Brisilda bën këtë, e bën atë”, e çmendte vëllanë tim. E ëma i ka marrë 16 mijë euro të shoqit të saj, e gënjente se ishte sëmurë. Për ato e torturonte ai Brisildën.

Marrë nga BW

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet Brisilda Shehaj lajm nga Balkan Web Brisilda Shehaj lajm nga Balkan Web

Sondazh

Poll

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat