LIVE UPDATES
Aktualitet

Shemben banesat te ‘5 Maji’, banorët nxirren forcërisht, qytetarët: Jeni vrasës

9 Shkurt 2022, 05:59 Nga DOSJA
Shemben banesat te ‘5 Maji’, banorët nxirren forcërisht,

TIRANË– Sot u shembën banesat e radhës tek “5 maji”! Pavarësisht rezistencës së banorëve, fadromat e Inspektoriatit të Mbrojtjes së Territorit (IMT) dhe Policia e Shtetit arriten në njësinë numër 4 për të shembur banesat në mënyrë që t’i hapej rrugë projektit të Rindërtimit. Mëngjesin e sotëm ishte projektuar që të shembeshin 11 banesa, 3 nga të cilat nuk kanë ende një kontratë të nënshkruar me Bashkinë e Tiranës, pasi nuk dakordësi për dëmshpërblimin, mirëpo ende nuk ka një numër të saktë se sa janë shembur. Pas shembjes së banesave, qytetarët u pritën në një takim nga president Ilir Meta, i cili u premtoi se do të studiojë çështjen e tyre e do të mbajë një qëndrim publik, ndërsa kryeministri Edi Rama reagoi duke bërë me dije se asnjë nga banorët nuk do të mbetet pa banesë. 

Ky është aksioni i dytë i shembjes në zonë, ndërkohë që banorët kaluan gjithë natën jashtë në të ftohtin e avartë në gatishmëri për të mbrojtur banesat e tyre. Megjithatë nuk janë vetëm! Banorëve të “5 majit” iu bashkuan edhe banorët e njësisë numër 8, shtëpitë e të cilëve preken nga i njëjti projekt. Për të gjithë këta banorë, Bashkia e Tiranës dhe qeveria kanë vendosur që të trajtohen me bonus qiraje dhe më pas do të strehohen në një bllok pallatesh që ndërtohet për ata që u prekën nga tërmeti i 2019, që u shkatërroi banesat. I vetmi që i priti në një takim ishte presidenti Ilir Meta. Banorët që preken nga projekti i Unazës së Madhe qëndruan për disa minuta brenda ambienteve të Presidencës por dolën sërish pa një zgjidhje. Banorët treguan për mediat se kreu i shtetit u kërkoi më shumë kohë për tu njohur me çështjen.


Por banorët kërkojnë që të përfitojnë numrin e plotë të pronës që kanë të regjistruar në emrin e tyre, gjë që Bashkia pretendon se e ka zgjidhur e se të gjithë do të dëmshpërmblehen sipas VKM-së së miratuar nga qeveria në shtator të 2021. Sipas tyre, të gjithë banorët që preken nga ky projekt do të përfitojnë kompensim të plotë, nëpërmjet shkëmbimit të pronës me objektet e reja që do të ndërtohen në lagjen. Por nuk kanë asnjë të dhënë të shënuar në kontratë, që është regjistruar si “dhurim me detyrim”, klauzolë që nuk ekziston në Kodin Civil e në asnjë ligj tjetër të vendit.

Ndërsa pronarët e banesave në proces legalizimi gjithashtu pretendohet se do të përfitojnë të njëjtën sipërfaqe në metra katrorë, por këta të fundit pretendojnë se nuk kanë nënshkruar asnjë kontratë me Bashkinë. Në kundërshtim me shembjen e banesave të tyre, banorët e kësaj zone, Kombinatit, Paskuqanit, dhe Laprakës kanë paralajmëruar grevë urie poshtë zyrës së kreut të qeverisë, Edi Rama. Nga ana tjetër, ky i fundit pretendon se banorët që po u prishen banesat kanë marrë nga shteti më shumë se sa meritojnë.  Në total janë 102 objekte që duhen prishur për të vijuar punën me projektin e Rindërtimit, 60 prej të cilave tashmë janë hedhur në tokë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Shembja e banesave tek “5 maji”, Rama: Përmendja e diktaturë është pa lidhje fare

Përfundon takimi tek Presidenca,ç’u tha Meta banorëve: Na kërkoi kohë,do konsultohet

FT: Sot në mëngjes u ‘zgjuan’ me fadromat, banorët e ‘5 majit’ shkojnë në Presidencë

Shembjet tek “5 maji”,Goci: Policia t’i bëjë llogaritë mirë, gazetarët të raportojnë

E tërheqin nëpër shkallë,gruaja përplaset me Policinë:O serbë!!! Ku e keni mandatin?

PREKËSE-E nxorën nga shtëpia,banorja e ‘5 majit’:Iu vraftë Zoti! Kam 40 vjet këtu…

“O Qato në burg do përfundosh”/ Banori i “5 Majit” kundërshton shembjen: Kam punuar

U rrëzua në trotuar! Banorët e “5 majit” në gjendje të rëndë, i merr ambulanca

‘O Edi Rama o Sllobodan’, i moshuari del në dritare, s’del nga banesa që do prishet

PAMJE TË RËNDA! E nxorrën zvarrë nga shtëpia, burri humb ndjenjat, shtrihet në rrugë

PAMJET: Nis shembja e banesave tek “5 maji”

Kundërshtoi policinë, i riu: Prindërit po i nxjerrin me zor nga banesa, si kriminela

Do i shembin banesën, qytetari te ‘5 Maji’ ngjitet sipër gardhit, tregon dokumentet

Tensione te ‘5 Maji’/ Kundërshtojnë shembjen, përplasje mes policisë dhe banorëve

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet protestojne banoret e 5 majit shemben banesat te 5 maji 9 shkurt 2022 protestojne banoret e 5 majit shemben banesat te 5 maji 9 shkurt 2022

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve