LIVE UPDATES
Aktualitet

75 mln lekë për Neuro-Pediatrinë! QSUT shkeli rregullat për tenderin e dyshimtë

25 Tetor 2021, 10:56 Nga DOSJA
75 mln lekë për Neuro-Pediatrinë! QSUT shkeli rregullat për

TIRANË– Një tenderi të dyshimtë i është dhënë drita “jeshile” nga Qendra Spitalore Univeristare “Nënë Teresa”. Në datën 08.06.2021 është publikuar në Sistemin e Prokurimeve Elektronike (SPE), procedura e prokurimit për pajisje për Neuro-Pediatrinë, e cila ka si fond limit shumën prej 7,581,450 lekësh.

Të interesuar për të marrë pjesë ën garë, Operatorët Ekonomik (OE) “O.E.S Distrimed” SHPK dhe “Biometric Albania” SHPK kanë paraqitur ankesa njëkohësisht pranë Komisionit të Prokurimit Publik (KPP) dhe QSUT duke kërkuar modifikimin e dokumenteve të procedurës së prokurimit në fjalë. Të dy pretendojnë se specifikimet e kërkuara për të 3 pajisjet për prokurim janë bazuar në modelet e prodhuesit Micromed dhe nuk ndikojnë në funksionalitetin dhe kualitetin e pajisjes.

Po ashtu, 10 specifikime pengojnë pjesmarrjen e prodhuesve të tjerë duke qenë se cdo prodhues përdor teknologji dhe karakteristikë unike “patente”.
QSUT ka pranuar pjesërisht 4 nga pretendimet duke shtyrë datën e hapjes së ofertave. Nuk vonoi shumë dhe në datë 16.07.2021, KPP vendosi të pranojë pjesërisht ankesat e paraqitur nga “O.E.S. Distrimed” SHPK dhe “Biometric Albania” SHPK për procedurën e prokurimit të sipërcituar, duke modifikuar edhe 4 specifikime dhe duke mos pranuar 2 pretendime. Në të njëjtin vendim urdhëron që QSUT të kryejë modifikimet përkatëse në përputhje me arsyetimet dhe konstatimet e KPP-së, por institucioni ka vepruar në kundërshtim me ligjin dhe nuk i ka zbatuar rregullat për specifikimet teknike.

“Pasi konfirmon se ankesa është paraqitur në Komisionin e Prokurimit Publik, autoriteti ose enti kontraktor pezullon vazhdimin e procedurës së prokurimit deri në shqyrtimin plotësisht të ankesës, përfshirë edhe nxjerrjen e një vendimi nga Komisioni i Prokurimit Publik,”- pra për sa kohë, KPP ka në shqyrtim ankesën dhe akoma nuk është shprehur me Vendim përfundimtar për zbatimin plotësisht të vendimit të vet, QSUT nuk mund të heqë procedurën nga pezullimi dhe të vijojë me hapat e mëtejshëm duke shtyrë afatin.

Ndërkohë, pa e pasur konfirmimin e KPP që shqyrton nëse realisht janë zbatuar vendimet e saj dhe respektivisht lejon ose jo QSUT për vijimin me hapat e mëtejshëm të procedurës, kjo e fundit e heq procedurën nga pezullimi dhe njofton afatin e ri të hapjes së ofertave në datë 26.08.2021. Por vetëm në datë 23 gusht, KPP nuk lejonte QSUT që të vijonte me procedurën.

Edhe pse KPP e pranon faktin që QSUT ka kryer një sërë shkeljesh të ligjit dhe rregullave të prokurimit publik, sërish nuk ka ndërmarrë asnjë masë ndëshkuese ndaj QSUT. Por pse u nxitua kaq shumë për të zhvilluar këtë tender? Kush favorizohet?

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet kpp qsut tenderi ne qsut kpp qsut tenderi ne qsut

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave