LIVE UPDATES
Ekonomi

7 HAPA! Çfarë duhet të bëni nëse personi me të cilin jetoni ka koronavirus

26 Dhjetor 2020, 22:00 Nga DOSJA
7 HAPA! Çfarë duhet të bëni nëse personi me të

Këto kohë pandemia mundësia për t’u infektuar ose për të pasur kontakt me një të person pozitiv është shumë e lartë. Por ç’duhet të bëni nëse jetoni në shtëpi me një të infektuar? Këto janë shtatë mënyra për të mbrojtur veten.

Fillimisht testohuni

Bëni testin sa më shpejt që të mundeni, por dijeni që është e mundur të shkoni “shumë herët” dhe të merrni një test të rremë negativ, sepse virusi mund të mos ketë arritur akoma të shumëzohet mjaftueshëm në sistemin tuaj që testi ta zbulojë. Ndjeshmëria e testit rritet ndjeshëm pesë deri në shtatë ditë pas ekspozimit të fundit ndaj infeksionit, kështu që nëse shqetësoheni se testi juaj i parë ishte negativ i rremë, prisni një javë dhe testohuni përsëri.

Kufizoni kontaktet

Një person pozitiv duhet të izolojë veten, nëse është e mundur të flejë vetëm në dhomë dhe të mbajë distancën nga të tjerët. Nëse po e ndihmoni ose kujdeseni për atë person, mos qëndroni gjatë në praninë e tyre. Kufizoni kohëzgjatjen e qëndrimit tuaj në të njëjtën dhomë.

Vendos një maskë

Personi që është i infektuar duhet të mbajë maskë, por ju.

Sa më shumë ajër

Është shumë e rëndësishme që të ajrosni dhomat në të cilat qëndroni rregullisht në mënyrë që të zvogëloni mundësinë e mbajtjes së virusit në ajrin e shtëpisë tuaj.

Dezinfektoni sipërfaqet që prekni shpesh

Larja e duarve me sapun ose dezinfektues rregullisht dhe për të paktën 20 sekonda është e domosdoshme. Shmangni prekjen e syve, hundës dhe gojës dhe dezinfektoni sipërfaqet që preken shpesh. Si psh: tavolina, doreza, doreza, çelësa dritash, tualeti, rubineti, lavamani etj.

Bisedoni me dikë …

Sigurisht që nuk është e lehtë për ju, ju shqetësoheni për personin e infektuar dhe për veten tuaj, kështu që bisedoni me një person që do t’ju mbështesë.

… por mos i besoni gjithçkaje dhe gjithkujt

Për të ndihmuar, njerëzit mund t’ju mbushin me informacione dhe këshilla të paverifikuara që ata kanë lexuar në internet. Nëse keni nevojë për mbështetje, ka miq dhe familje. Por nëse keni nevojë për këshilla mjekësore, flisni me një mjek.

(k.m.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sociale sociale koronavirusi pandemia e koronavirusit koronavirusi pandemia e koronavirusit

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!