LIVE UPDATES
Bota

5 vite nga sulmi terrorist/Shteti s’ka mundur ta mbajë premtimin për mbrojtje e liri

20 Dhjetor 2021, 08:02 Nga DOSJA

BERLIN – Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier në pesë vjetorin e sulmit terrorist në Berlin më 2016 nuk bën vetëm një retrospektivë, por ai u bën thirrje politikës dhe autoriteteve që sa të jetë e mundur të zbardhin gabimet dhe neglizhimet. Pesë vjet pas sulmit terrorist në sheshin e Berlinit Breitscheidplatz, presidenti Frank-Walter Steinmeier kritikoi faktin, që ka pasur gabime dhe mungesë veprimi nga ana e shtetit.

“Shteti nuk ka mundur ta mbajë premtimin për mbrojtje, siguri dhe liri”, deklaroi Steinmeier gjatë ceremonisë përkujtimore të dielën (19.12) në kishën Kaiser-Wilhelm me rastin e pesë vjetorit të sulmit të dhunshëm. Ndaj shteti ka detyrim, që “t’i shmangë gabimet, problemet e ato çfarë ka neglizhuar, prej të cilave nuk mundi të parandalohet ky atentat”.

Duhet të vazhdojnë hetimet

Në bazë të të dhënave të reja lidhur me këtë akt duhet të vazhdojnë hetimet edhe më tej, theksoi presidenti. Vetëm kështu mund të riforcohet besimi i njerëzve tek shteti. Sulmi para pesë vjetësh i ka zhytur në dhimbje dhe hidhërim të afërmit e viktimave. Krisja e shkaktuar më 19 dhjetor e ka ndarë jetën e tyre në përpara dhe pas kësaj ngjarjeje theksoi Steinmeier. “Madje ajo ka ndarë edhe ndërgjegjen e shoqërisë sonë në përpara dhe pas.” Këtë e tregon edhe linja e plasaritjes prej pesëmbëdhjetë metrash, që përpara hyrjes së kishës kujton viktimat e sulmit. Ky sulm “drejtohej kundër mënyrës sonë të jetesës: në paqe, liri dhe demokraci”. Këto nuk duhet të lejojmë të na i marrin.

Sulmi terrorist më 19 dhjetor 2016, para pesë vjetësh u krye nga terroristi islamist  Anis Amrinë mbrëmje me një maune të rrëmbyer duke depërtuar mes turmës së njerëzve në tregun e Krishtlindjes në Breitscheidplatz pranë kishës përkujtimore. Si pasojë e sulmit gjetën vdekjen 13 vetë, dhjetra u plagosën. Atentatori Amri u arratis drejt Italisë, ku ai u qëllua nga policia.

Viktimat nga ky atentat përmes një letre drejtuar qeverisë shprehin pakënaqësinë. Ato kërkojnë një qëndrim më dinjitoz ndaj të prekurve prej sulmit terrorist dhe zbardhjen e plotë të këtij akti. Ministrja e Brendshme Nancy Faeser tha, se: “Për aq kohë sa ende ka çështje të hapura, ne do të kërkojmë të gjejmë përgjigjet”, deklaroi politikania socialdemokrate. “Asgjë nuk do të fshihet nën rogoz. Për këtë ne i detyrohemi viktimave dhe të afërmve të tyre.”

Edhe ministri i Drejtësisë Marco Buschmann premtoi më shumë mbështetje për viktimat. “Të prekurit duhet të jenë të sigurtë, që ne jemi pranë tyre”, siguroi politikani liberal-demokrat. Ai mbështeti planin e koalicionit qeverisës që data 11 mars të shpallet ditë përkujtimore për viktimat e dhunës terroriste.

Organizata e viktimave “Weißer Ring” tërhoqi vëmendjen, që ende nuk ka përfunduar zbardhja e kësaj ngjarjeje. “Janë duke vazhduar procese të mundimshme, kryesisht sa i përket zhdëmtimit të viktimave, tha për gazetën “Heilbronner Stimme” Bianca Biwer, drejtore ekzekutive e kësaj organizate. (DW)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota frank-walter steinmeier presidenti i gjermanisë frank-walter steinmeier presidenti i gjermanisë

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni