LIVE UPDATES
Bota

40 ditë luftë! Mbi 400 të vdekur në Bucha, Rusia e mohon, Zelensky: Do t’i gjejmë fajtorët

4 Prill 2022, 06:48 Nga DOSJA
40 ditë luftë! Mbi 400 të vdekur në Bucha, Rusia e mohon,

UKRAINË– Në ditën e 40-të, ukrainasit po vazhdojnë të përballen me agresionin rus. Që nga dita e parë ka pasur zhvillime të shumta, që nga dëmet e mëdha materiale, po ashtu edhe humbje të jetëve të njerëzve.

Trupat ruse po zhvendosen në rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës. “Trupat ruse po vazhdojnë të konsolidohen dhe riorganizohen ndërsa rifokusojnë ofensivën e tyre në rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës.

Moska vazhdon të mohojë çdo përgjegjësi përballë masakrës së Buchës dhe sot shpreson që të mbajë një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ndërsa e quan si ‘provokim ekstremist ukrainas’. Dmitry Polyansky, zëvendës Përfaqësuesi i Rusisë në Këshillin e Sigurimit, shkroi në Twitter: ‘Ky është një provokim i urryer i ekstremistëve ukrainas në Bucha, Rusia ka kërkuar një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën më 4 prill’.

Forcat ruse akuzohen për gjenocid dhe krime lufte në qytetin ukrainas Bucha, rreth 30 kilometra në veriperëndim të Kievit; Janë shfaqur imazhe të mbi 400 civilëve ukrainas të shtrirë të vdekur në rrugë gjersa banorët që thonë se viktimat janë vrarë nga ushtarët rusë pa ndonjë provokim të dukshëm. Zyrtarët ukrainas thonë se disa viktima u qëlluan në kokë me duart e lidhura pas shpine. Prokurori i lartë i vendit thotë se 410 trupa janë gjetur në qytete afër Kievit si pjesë e një hetimi për krime të mundshme lufte, por disa dëshmitarë janë aq të traumatizuar sa nuk mund të flasin.

Ukraina dëshiron t’i “tregojë botës” atë që ndodhi në Bucha, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke u zotuar se vendi nuk do të ndalojë derisa t’i gjejë ata përgjegjës. Duke folur nga Bucha para gazetarëve të hënën, Zelensky tha se është shumë e rëndësishme për ta që shtypi të jetë në qytet. Ai paralajmëroi se nëse nuk gjejmë një zgjidhje të civilizuar, populli ukrainas do të gjejë një zgjidhje jo të civilizuar për t’u marrë me çështjet. I veshur me një xhaketë dhe i rrethuar nga siguria, ai foli për “udhëheqësit kryesorë të vendeve udhëheqëse që morën vendimet nëse Ukraina duhet të jetë anëtare e NATO-s”.

Moska ka mohuar se forcat e saj kanë vrarë civilë në Bucha. Liderët botëror i kanë quajtur sulmet në Bucha dhe Irpin të neveritshme dhe krime lufte. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thotë se Rusia po synon të marrë jugun dhe lindjen e Ukrainës.

Që nga e diela, të paktën 1,417 civilë kanë vdekur në Ukrainë që nga fillimi i agresionit rus, tha të hënën zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR). Nga ata që vdiqën, të paktën 121 ishin fëmijë, sipas OHCHR. Të paktën 2038 civilë janë plagosur.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ministria ukrainase: Rusia po përgatitet për një ofensivë të re në lindje

Price:SHBA mbështet ekipin shumëkombësh që mbledh dhe analizon provat e mizorive në Ukrainë

Ja çfarë duhet të dini për kulturën ruse të brutalitetit ushtarak

Human Rights Watch: Ajo që ndodhi në Bucha mund të përsëritet në një shkallë shumë të madhe

Zvkryeministrja ukrainase:Karvani i autobusëve të evakuimit u ndal nga rusët në Mariupol

Ministria e Jashtme franceze: Franca do të dëboj më shumë staf diplomatik rus nga vendi

Komisioneri Evropian për sanksionet ndaj Rusisë: Asgjë nuk është jashtë tryezës

Lufta në Ukrainë, përditësimet e fundit, çfarë ka ndodhur sot në Bucha dhe qytete të tjera

Dëshmitari okular tregon masakrat që pa në Bucha: Një grup njerëzish të pafajshëm u vranë

“Krimet e Rusisë në Bucha janë maja e ajsbergut”, Kuleba kërkon shtimin e sanksioneve

Sulmet ndaj civilëve në Ukrainë, Liz Truss: Autorët do të sillen para drejtësisë

Zyrtari amerikan i mbrojtjes: Rreth dy të tretat e trupave ruse në Kiev janë tërhequr

“Kasapi i Siberisë”, zbulohet koloneli që urdhëroi masakrën ku u vranë mbi 400 civilë

Sa i mundshëm është një gjyq për krimet e luftës për Putinin?

“Mariupol është në prag të katastrofës humanitare”, kryebashkiaku kërkon evakuimin e plotë

“Lufta e nxehtë” për Beogradin, SNS-ja e Vuçiç ka 48 mandate, opozita 43, drejt koaliconeve

“Ky djalë është brutal”,Biden e quan sërish Putinin kriminel lufte pas viktimave në Bucha

Masakra në Bucha, BE-ja dhe Ukraina do të hetojnë së bashku krimet e luftës nga rusët

“Ti tregojmë botës atë që ndodhi”, Zelensky viziton Bucha-n pas masakrës së forcave ruse

Alexander Bastrykin: Rusia ka nisur hetimet për Bucha

Michelle Bachele: Të gjitha trupat në Bucha duhet të zhvarrosen për t’u identifikuar

FOTOGALERI/Çifti ukrainas celebrojnë martesën në mes të rrënojave në Kharkiv

“Na ulnin në gjunjë dhe qëllonin”, rrëfimi tronditës i dëshmitarit nga masakra në Bucha

Zelenskyy viziton Bucha-n, presidenti: Ukraina duhet të ketë paqe

SHBA kërkon pezullimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut

Pamje të rënda/Zbulohet një tjetër varr masiv në Kiev, ndër trupat edhe ai i kryebashkiakes

“Sa herë ke negociuar me Putin, a e ndale?”,kryeministri polak akuza të rënda ndaj Macronit

7 të vdekur dhe 34 të plagosur nga bombardimet ruse në Kharkiv

Sergei Lavrov: ‘provokimet’ e Bucha kërcënojnë sigurinë ndërkombëtare

“Më keq se ISIS”, vrasja e civilëve në Bucha dhe Kiev nga rusët dënohet nga ndërkombëtarët

Rusia sot hap korridore humanitare në Mariupol me iniciativën e Turqisë

Boris Johnson: Putini nuk e thyen dot Ukrainën qytetet do të ringrihen sërsish (Video)

Të qëlluar me plumb në kokë! DETAJE rrëqethëse, si u gjend e vrarë kryebashkiakja ukrainase

Brandon Lewis: Ukraina mund të ketë diçka më tragjike që do ti ndodhë

Sekretarja e arsimit: Qeveria duhet të përshpejtojë vizat për refugjatët ukrainas

Gjermania i kërkon BE-së ndalimin e gazit rus

FOTO/ Ukrainë: Kemi gjetur rreth 410 trupa të vdekur rrugëve të Bucha

PREKËSE! Ia vranë forcat ruse, nëna ukrainase varros djalin e vogël në oborr

Rrëfimi i trishtë i nënës ukrainase: Djali fsheh bukën, ka frikë se nesër s’do ketë ushqim

Masakra në Bucha, Macron: Duhen sanksione të reja për shkak të krimeve të luftës 

Koment: Kompanitë perëndimore duhet të dalin nga Rusia

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat