LIVE UPDATES
Aktualitet

300 mijë lek fatura e ujit, banorët e lagjes ‘Shënkoll’ në Elbasan dalin në protestë

6 Dhjetor 2021, 09:32 Nga DOSJA
300 mijë lek fatura e ujit, banorët e lagjes

ELBASAN – Banorët e lagjes “Shënkoll” në qytetin e Elbasanit kanë dalë ditën e sotme në protest dhe shkak për këtë është bërë pikërisht mbifaturimi i faturave të ujit të pijshëm. Ata pretendojnë, se është një papërgjegjshmëri e punonjësve të UKE, pasi sipas tyre është e pamundur që të kenë harxhuar kaq shumë ujë për një muaj.

Njeri prej banorëve u shpreh se pavarësisht se shkoi të ankohej në UKE, punonjësit ishin indiferent ndaj problemit të tij, duke theksuar se shumat prej 100 dhe 300 mijë lekësh janë marramendëse.

“Njerëzit që kishin këto shuma marramendëse, shkuan në UKE. Kishte një mospërfillje, kjo do të thotë se ata nuk shqetësohen për njerëzit që do të paguajnë këto shumica marramendëse, 85 mije lekë, 100 mijë leke, 300. SI nuk shqetësohen këta. Ne paguanin 14 mijë leke, 20 mijë…Ne kemi sahat, jemi lagja më e rregullt, paguajmë çdo muaj. Kjo është mospërfillje, këta caktojnë edhe njerëz që nuk janë të aftë të menaxhojnë ujin tonë. Duhet të mendosh mirë kur shkon te sahati, si për veten. Nuk kemi mundësi t’i paguajmë këto ne. Ata janë njerëz që paguhen në kurrizin tonë.”, u shpreh ai.

Një tjetër banor tregoi se kishte paguar shumën në faturë, pavarësisht se nuk iu duk e arsyeshme, duke menduar se problemi i kishte ndodhur vetëm atij.

“Më erdhi 51 mijë lekë, 2 veta. Ja pasojnë përgjegjësinë njeri-tjetrit. Unë i pagova se mendova se isha vetëm unë, kur e mora vesh që ishte gjithë lagja, erdha këtu. Unë i pagova, tani kërkoj që të paktën mos t’i paguajnë këta të tjerët.”, tha ai.

Drejtori i UKE, Aurel Kaja, duke folur për mediat tha se ishin dy punonjës ata që shkaktuan këtë problematik, pasi nuk e kryen detyrën siç duhej. Ai tha se pavarësisht se faji nuk është i tyre, qytetarët janë të detyruar të paguajnë shumat e caktuara, pasi tashmë janë hedhur në sistem,

 “Në lidhje me situatën e krijuar, ku disa banorë kanë shprehur ankesat e tyre, kemi kontaktuar me ta. Ka ndodhur një fenomen, që një apo dy punonjës të UKE, nuk e kanë zbatuar detyrën siç duhet në terren, por kemi marrë masa dhe i kemi larguar nga puna. Jam dakord me qytetarët dhe ankesat e tyre, pasi ata janë shumë të rregullt me detyrat që kanë, pasi i paguajnë, sidomos moshat treta, ndaj dhe na vjen keq për këtë gabim. Ne do t’i qëndrojmë pranë, do t’i takojmë një për një. Do të lidhim një kontratë, që shuma e akumuluar të paguhet me këste. Çdo gjë që është në sistem duhet të paguhet, nuk është gabim i UKE, është i personit përgjegjës. Këto harxhime janë bërë, por janë akumuluar ndër vite.”, tha Kaja, duke premtuar se një situatë e ngjashme nuk do të ripërsëritet.

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet elbasan protesta ne elbasan uji i pijshem elbasan protesta ne elbasan uji i pijshem

Sondazh

Poll

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel