LIVE UPDATES
Aktualitet

22 mijë maturantë aplikuan në universitet, regjistrohen mbi 40% në 6 ditët e para

7 Shtator 2021, 20:34 Nga DOSJA
22 mijë maturantë aplikuan në universitet, regjistrohen mbi 40%

Nga 22 mijë maturantë që kanë aplikuar në universitet në këto 6 ditë të para të regjisitirmit janë regjistruar mbi 40% e tyre.

Sipas kreut të Rrjetit Akademik Shqiptar, Arjan Xhelaj interesimi i maturantëve ka qenë i lartë. Ndërkohë që disa degë janë drejt ezaurimit të kuotave që në ditët e para.

“Kemi mbi 9000 maturantë që tashmë e kanë bërë zgjedhjen e tyre dhe janë regjistruar në programet e studimit që ata kanë kërkuar. Regjistrimet mbyllen në datën 15 Shtator. Kanë përfunduar regjistrimet në masën 100% në dy programe studimi, Sporte dhe një kuotë e mbetur regjistrimi në Mjekësi e Përgjithshme. Një ecuri të mirë duhet thënë që ka Teknologjia e Informacionit, Infermieria në universitetet rajonale po shkon drejt ezaurimit, ka një ecuri shumë të mirë”.

Universitetet publike mbeten më të preferuarat e maturantëve, pasi mbi 85% e tyre janë regjistruar në progarmet që ofrohen prej tyre.

“Universiteti me regjistrimet më të mëdha momentalisht është ai i Tiranës, Mjekësia dhe Bujqësori. Në rrethe, regjistrimin më të lartë e ka pasur universiteti i Durrësit, ndjekur nga Elbasani dhe Shkodra”.

Të rinjtë dorëzojnë dokumentacionin pranë sekretarive mësimore për të bërë regjistrimin në degën ku janë shpallur fitues. Këtë vit ata do të kenë mundësi të çregjistrohen në një fazë të plotë, në datat 16-17 Shtator.

“Në fund të procesit, të gjithë ata maturantë që mendojnë se ka një shans të dytë në një nga programet e preferuar, por janë në një program tjetër, mund të çregjistrohen dhe automatikisht hyjnë në garë për raundin e dytë të aplikimit, që do të jetë në fund të Shtatorit”, tha Xhelaj.

Aplikimi për raundin e dytë për t’u bërë pjesë e garës në universitet nis më 19-21 Shtator. Të drejtën të hyjnë në garë, veç atyre që nuk kanë fituar ndonjë preferencë në raundin e parë do të hyjnë dhe ata që dhanë me sukses provimet e maturës në Vjeshtë./ Marrë nga Klan News

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet aplikimet ne universitet aplikimet ne universitet

Sondazh

Poll
Aktualitet 7 Shtator 2021, 16:52

VLORË– Një zjarr i fuqishëm ka rënë në një shtëpi private në lagjen Partizani në Vlorë. Mësohet se një i ri i ka vënë zjarrin shtëpisë së tij pasi një konf...

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve