LIVE UPDATES
Politike

12 ministret në qeveri/ Nikolla: Kryeministri s’ka rendur pas rekordit, ato janë punëmbaruara!

5 Tetor 2021, 19:18 Nga DOSJA
12 ministret në qeveri/ Nikolla: Kryeministri s’ka rendur pas

TIRANË– Lindita Nikolla e sheh si një përfaqësim i sektorëve të rëndësishëm në vend, përfaqësimin në qeveri nga kryeministri Edi Rama me 12 ministre zonja.

E ftuar në “Frontline” në News24, Nikolla pohoi thënien se gratë janë punëmbaruara, por edhe më të përgjegjshme në detyrat që marrin përsipër.

“Zënë vendin e parë në botë, janë 12 gra ministre. Unë nuk e mendoj si një kartë për PR nga zoti Rama. Vërtetë shoh tek secila prej zonjave një vlerë të shtuar, profesioniste, politikane që bëjnë të mundur atë sinergjinë e nevojshme që një qeveri kërkon. Nuk besoj se zoti Rama ka rendur pas rekordit, por njerëz për të përfaqësuar sektorë të rëndësishëm në vend. E vërtetë është që punëmbaruara janë gratë”, tha ajo.

A janë gratë në politikë të pakompromentueshme apo më lehtë për t’u komanduar?

“As njëra as tjetra. Por jeta ka treguar që gratë janë më serioze, më të përgjegjshme në detyrat që marrin përsipër dhe pse jo kanë një raport ndershmërie”, u shpreh Nikolla.

Lidhur me dhunën ndaj grave dhe vrasjet, Nikolla tha se do të ndërmerret një operacion cilësoj për të adresuar këtë problem të shoqërisë shqiptare.

“Shumë të drejtë keni, ndoshta jemi deficitare por jo më larg se dje kemi pasur një takim me gratë deputete. Do jetë kuvendi e posaçërisht gratë deputete për të adresuar këtë problem të rëndë ndaj grave e vajzave. Nuk është se mungojnë ligjet në fakt, mungon zbatueshmëria e ligjeve. Zonjat që takova dje kanë një projekt të tyre, do të jem në krah të tyre, do mundësoj sa të mundem që të kthehet në çështje të madhe të institucioneve. Të gjitha ato zonja do jenë në territor për të takuar gratë e dhunuara, kryebashkiakët për detyrat që kanë, me të gjithë institucionet për të mundësuar dhe ndryshimet ligjore. Ne do të bëjmë një operacion cilësor për të adresuar këtë problem të shoqërisë shqiptare. Duhet të jetë problemi i parë i parlamentit të Shqipërisë”, theksoi kryetarja e parlamentit.

Sa i përket raporteve Kuvend-gazetarë, Nikolla tha se gazetarët janë të lirë të ndjekin seancat në komisione. “Edhe pse regjia në kuptimin e kamerave do të jetë rrjeti i TVSH-së që jep seancat dhe gjithçka që ndodh në parlament, por gazetarët janë të ftuar dhe kanë vendin e tyre. Si gjithmonë e hapur me mediat, do bëjmë takime periodike”, u shpreh ajo.

Marrë nga BalkanWeb.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike lindita nikolla lindita nikolla

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS