All - Scripts - 1
LIVE UPDATES
All - General - 1
Bota

1 vit nga formimi i qeverisë së re, Kryeministri i Malit të Zi: Viti i parë i lirisë

8 Dhjetor 2021, 07:49 Nga DOSJA
1 vit nga formimi i qeverisë së re, Kryeministri i Malit të Zi:

MALI I ZI – Në Parlamentin e Malit të Zi para një viti u zgjodh qeveria e re me në krye Kryeministrin Zdravko Krivokapiq. Në një tekst autorial Krivokapiqi shkruan se “pas 30 vitesh nën pushtetin e një regjimi hibrid, në atmosferën e ndasive të mosbesimit dhe mbajtjes së qëllimshme të qytetareve në zonën e mbijetesës, para një viti në skenën politike ndodhi liria.” Për Krivokapiqin parakusht për një Mal të Zi të fortë mbetet individi ekonomikisht i fuqishëm. Prandaj si arritje të qeverisë së tij ai vlerëson katër programet reformuese: ”Evropa tani”, “Mali i Zi – urgjentisht”, “Evropa këtu”, dhe “Mali i Zi punon”. Ne jemi përcaktuar për ndryshime e jo për persona të privilegjuar, monopole, korrupsion, kriminalitet dhe statistika të fabrikuara, shkruan kryeministri Kivokapiq në njëvjetorin e themelimit të qeverisë së re të Malit të Zi.

Opozita kërkon votim mosbesimi ndaj qeverisë

All - Paragraf - 3

Opozita dorëzoi në parlamentin e Malit të Zi një mocion mosbesimi ndaj qeverisë. Në propozim thuhet se “Mali i Zi nën udhëheqjen e qeverisë aktuale është vënë nën krizën më të madhe politike dhe institucionale që nga vendosja e pluralizmit. Opozita kërkon shkarkimin e qeverisë së Kryeministrit Krivokapiq dhe ofron platformën e saj. Për votimin e votëbesimit është e nevojshme që të votojnë 41 deputetë nga 81 sa ka parlamenti i Malit të Zi. Opozita ka dërguar 40 nënshkrime, por thotë se ka numrin e mjaftueshëm për shkarkimin e qeverisë së Zdravko Krivokapiq. Seanca ku do të debatohet për këtë çështje është caktuar më 13 dhjetor.

SHBA: Qeveria ka ende shumë punë për të bërë

Me rastin e njëvjetorit të punës së Qeverisë të Malit të Zi, Ambasada e SHBA-së në Podgoricë thotë se gjatë këtij viti kanë munguar rezultatet konkrete dhe se ka ende shumë punë për të bërë, sidomos kur është fjala për avancimin e integrimeve evropiane. SHBA pret që Qeveria e Malit të Zi të përmbushë premtimet e dhëna para një viti, që Mali i Zi mbetet në kursin euro-atlantik, dhe do t’u japë prioritet reformave të nevojshme për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Deri tani edhe pse vërehen angazhime, këto rezultate konkrete mungojnë, tha  Ambasada e SHBA-së. Pavarësisht kësaj mbetet të pritet se cili do të jetë rezultati i votëbesimit më 13 dhjetor ndaj qeverisë së eksperteve të kryeministrit Zdravko Krivokapiq. Si e tillë ajo nuk përkrahet jo vetëm nga opozita, por as edhe nga pjesa më e madhe e koalicionit qeveritar. (DW)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni mali i zi qeveria e re mali i zi qeveria e re

All - ArticleEnd - 1

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve