LIVE UPDATES
Aktualitet

Zbulohet SKANDALI/ I forti i Bajrajve urdhëroi shtetarët t’i fusnin në punë miken, pas Santiago Malkos, krimi i lidhur ngu

18 Nëntor 2019, 14:43 Nga DOSJA
Zbulohet SKANDALI/ I forti i Bajrajve urdhëroi shtetarët t’i

TIRANË- Pozicioni i grupit të Bajrave, i goditur një vit me parë, pritet të rëndohet sërish. Sikundër thotë një burim i besueshëm i Top Channel, së paku ndaj dy prej tyre, ndaj Behar Bajrit dhe Safet Bajrit, prokuroria do të ashpërsojë qëndrim dhe do të shtojë akuzat.

Të dhënat interesante për hetimin dolën gjatë kqyrjeve të përgjimeve telefonike dhe dokumentave të sekuestruara, për sa i takon lëvizjes së Bajrave në fushën e gjobëvënies, por edhe më tepër.

I konsideruar si nje nga  protagonistet kryesorë të Bajrave, Behar Bajri, 40 vjeç, veç pesë akuzave se shpejti do të ketë edhe dy të tjera, me kryesorja e lidh atë me ndikimin pranë autoriteteve shtetërore për të punësuar dhe mbajtur në detyrë një shtetase. Siç thonë burime të sigurta, dyshohet se duke ndikuar pranë një institucioni, Bajri ka ushtruar ndikim të paligjshëm për shtetasen e cila ndërkohë nuk e frekuentonte fare detyrën, edhe pse rezultonte e angazhuar. Kjo shtetase është marrë në pyetje më herët, thonë burime të sigurta, ndërkohë që identiteti i saj nuk bëhet i ditur pasi hetimet po zhvillohen me intesitet.

Behar Bajri është ekstraduar gjatë korrikut të këtij vendi nga Holanda, si një ndër të arrestuarit e operacionit “OAZ”, që u finalizua me arrestime të tjera sikundër ai i Enver Bajrit, jashtë Shqipërisë, apo edhe Safet Bajri në kryeqytet. Ky i fundit, së bashku me Ilir Rustemin, pritet t’u adresohen edhe vepra të tjera të gjobëvënies. Grupi i Bajrave ka një sërë akuzash të bëra më herët publike që nga veprat e vrasjes dhe kryerja e veprave në kuadër të grupit të strukturuar kriminal.

(Marrë nga Top Channel)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet behar bajri grupi bajri safet bajri santiago malko behar bajri grupi bajri safet bajri santiago malko

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën