LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Aktorja Zara Phythian dhe bashkëshorti shpallen fajtorë për abuzim seksuale të fëmijëve

11 Maj 2022, 19:05 Nga DOSJA
Aktorja Zara Phythian dhe bashkëshorti shpallen fajtorë për

ANGLI- Një aktore filmi dhe burri i saj instruktor i arteve marciale janë shpallur fajtorë për ngacmim seksuale të fëmijëve. BBC shkruan se Zara Phythian, e cila u shfaq në Doctor Strange me Benedict Cumberbatch, abuzoi seksualisht një vajzë së bashku me bashkëshortin e saj Victor Marke. Marke gjithashtu abuzoi seksualisht me një vajzë tjetër vetë.

Phythian, e cila është 37 vjeç, u shpall fajtore për 14 vepra seksuale në Gjykatën e Nottingham Crown ndërsa burri i saj, i cili është 59 vjeç, u shpall fajtor për 18 vepra. Gjykata dëgjoi që çifti u takua kur ai ishte instruktor i saj i arteve marciale dhe ajo vazhdoi të kishte një karrierë të suksesshme në artet marciale, si marifet dhe aktore.

Kur Victor Marke dha dëshminë e tij në Gjykatën e Nottingham Crown, ai pranoi aktivitetin seksual me njërën nga vajzat, por pretendoi se ajo ishte 18 vjeç në atë kohë. Prokuroria tha se ai kishte bërë “seks treshe” me vajzën dhe Phythian, duke filluar që kur vajza ishte 13 vjeç.

Megjithatë, Marke pretendoi se aktiviteti seksual ndodhi vetëm në një rast dhe tha se Phythian nuk ishte e përfshirë. Kur Phythian dha dëshminë e saj, ajo mohoi çdo lloj aktiviteti seksual me vajzën.

Duke folur pas vendimeve të fajësisë, Nicole Hepburn nga Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës (CPS) tha se çifti ishte ekspozuar si gënjeshtarët e vërtetë. Marke dhe Phythian ishin në një lidhje kur abuzuan me vajzën dhe më pas u martuan në vitin 2015. Ajo doli në gjyq me emrin e saj të martuar Zara Marke.

Victor Marke, u shpall fajtor për akuzat e mëposhtme:

Katër akuza për sulm të pahijshëm ndaj një fëmije, në lidhje me një vajzë 15-vjeçare që ai ka abuzuar midis viteve 2002 dhe 2003

Katërmbëdhjetë akuza për aktivitet seksual me një fëmijë, në lidhje me një vajzë që ai dhe Phythian abuzuan midis 2005 dhe 2008, kur vajza ishte 13, 14 dhe 15 vjeç.

Zara Phythian, u shpall fajtore për akuzat e mëposhtme:

Katërmbëdhjetë akuza për aktivitet seksual me një fëmijë, në lidhje me një vajzë që ajo dhe Marke abuzuan midis 2005 dhe 2008, kur vajza ishte 13, 14 dhe 15 vjeç.

Çifti u përqafuan në gjykatë ndërsa avokatët dhe gjyqtari diskutuan se kur do të dënoheshin dhe Marke dëgjohej duke qarë. Ata kishin qenë me kusht gjatë gjithë gjyqit, por gjyqtari Mark ëatson i la ata në paraburgim pas vendimeve të fajësisë dhe tha se do t’i dënonte më 16 maj.

(I.A/dosja.al)

Kryeministri Rama, prej disa ditësh po sulmon SPAK për arrestimet nga radhët e PS dhe kërkoi prangosjen e Berishës dhe Metës. Cilat janë arsyet sipas jush?

View Results

showbiz showbiz benedict cumberbatch victor marke zara phythian benedict cumberbatch victor marke zara phythian

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh