LIVE UPDATES
Sport

Wamangituka, bomberi që nuk ekziston, luan në Gjermani me dokumente false, kishte ndërruar identitet në vitin 2018

8 Qershor 2021, 13:55 Nga DOSJA
Wamangituka, bomberi që nuk ekziston, luan në Gjermani me dokumente

GJERMANI-Silas Wamangituka, sulmuesi 21-vjeçar i Stuttgart i cili shënoi 11 gola në 25 ndeshje të Bundesligës këtë sezon, nuk ekziston. Në të vërtetë emri i tij është Silas Katompa Mvumpa, 22 vjeç, dhe si futbollisti ashtu edhe klubi kanë konfirmuar se ai ka luajtur me dokumente të rreme.

Futbollisti ka qenë viktimë e makinacioneve të ish-agjentit dhe për këtë arsye Stuttgart e mbron atë si një viktimë. “Pa mbështetjen e agjentit tim të ri dhe atë të klubit tim, unë kurrë nuk do të kisha guxuar ta bëja këtë hap – tregon Mvumpa -. Por tani e kuptoj që nuk duhet të jetoj më me frikë dhe mund të luaj letrat e mia. Unë gjithashtu kisha frikë për familjen time në Kongo, por tani ndihem si në shtëpi këtu, ndihem i sigurt ”.

Ndryshimi i identitetit ka ndodhur në vitin 2018 për të lejuar sulmuesin të transferohej në Gjermani falas. Federata gjermane tani do të duhet të vendos se si do të veprojë, që mund të jetë edhe pezullim i përkohshëm për sulmuesin, por klubi i Stuttgartit mbetet besimplotë se gjithçka do të kalojë pa pasoja.

RASTI ERIBERTO-LUCIANO

Në verën e vitit 2002, futbolli italian u trondit nga zbulimi i Eriberto, një sulmues shumë i shpejtë brazilian që do të transferohej nga Chievo te Lazio. “Emri im i vërtetë është Luciano, jo Eriberto. Dhe unë nuk jam 23, por 26”. Në vitin 1996, një agjent i tregoi rrugën e keqe për t’u futur në botën e futbollit: dokumente të rreme, detaje personale të vjedhura nga një fermer në shtetin e Rio dhe provë te Palmeiras, një trampolinë për zbarkimin në Itali dy vjet më vonë. “Sa më shumë kohë kalonte aq më shumë i bëja vetes pyetje. Unë mund të kisha shkuar te Lazio dhe të fitoja shumë para, por nuk mund ta duroja më peshën e gënjeshtrës – rrëfimi i tij i cili i kushtoi atij një pezullim prej 6 muajsh.

E.Ç (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport gjermani silas wamangituka stuttgart gjermani silas wamangituka stuttgart

Sondazh

Poll
Sport 8 Qershor 2021, 08:54

Ceferini: “Një Europian si ky, kurrë më”!

SHBA– Nuk do të ketë më kurrë një Europian të shpërndarë si ky, kështu mendon presidenti i UEFA-s, Aleksandër Ceferin dhe këtë e ka shprehur në intervistën e ti...

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë