Aktualitet

Sërish! Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat, Shqipëria mbyllet në orën 20:00 për dy javë të tjera, apel politikanëve: Respektoni masat, s’lejohet grumbullimi i më shumë se 10 personave

Vendi do të mbyllet gjatë fashës orare 20:00-06:00. Qytetarët nuk lejohet që të levizin gjatë kësaj fashe orare. Përjashtim bëjnë rastet e emergjencave shëndetësore dhe për arsye pune. Në rastin e fundit duhet të keni lejen e posaçme. Gjatë kësaj faze orare nuk lejohet aktiviteti i bareve, restoranteve, klubeve, nga ora 20:00– 06:00. Përjashtim bëjnë shërbimet delivery. Shkollat e mesme në zonat e riskut të lartë vijojnë online. Universitetet do të vijojnë me mësimin online, ndërsa fluturimet me Britaninë e Madhe mbeten të pezulluara.
Featured image of article: Sërish! Komiteti Teknik i Ekspertëve nuk ndryshon masat, Shqipëria mbyllet në orën 20:00 për dy javë të tjera, apel politikanëve: Respektoni masat, s’lejohet grumbullimi i më shumë se 10 personave Albana Fico

TIRANË– Komiteti teknik i ekspertëve të shëndetësisë ka zhvilluar një mbledhje këtë të mërkurë në lidhje me masat anti-Covid. Komiteti la në fuqi të njëjtat masa për mbylljen e vendit, duke lënë në fuqi orën 20:00 që ka qenë aktive prej më shumë se gjashtë javësh.

Gjatë kësaj fashe orare, siç edhe deklaroi Komiteti Teknik i Ekspertëve, nuk lejohet që të lëvizin qytetarët, përveç rasteve të emergjencës dhe arsye pune, raste kur duhet të jeni të pajisur me leje nga ‘E-Albania’.

Gjatë kësaj faze orare nuk lejohet aktiviteti i bareve, restoranteve, klubeve, nga ora 20:00 e mbrëmjes – 06:00 të mëngjesit. Përjashtim bëjnë shërbimet delivery. Shkollat e mesme vijojnë me skenarin e tretë, pra atë online, në zonat e riskut të lartë, si: Tiranë, Fier, Vlorë, Berat, Gjirokastër, Lezhë, Lushnje, Pogradec dhe Kamzë. Universitetet do të vijojnë me mësimin online, ndërsa fluturimet me Britaninë e Madhe mbeten të pezulluara.

Në mbledhjen e kësaj të mërkure, kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve Mira Rakacolli bëri me dije se numri i të infektuarve sa vjen e bie bashkë me atë të fataliteve, por që sërish situate e vendit nuk është aty ku duhet.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka dhënë detaje në lidhje me numrin e telefonatave drejt Urgjencës për trajtimin e Covid-19 apo për trajtime në shtëpi. Brataj tha se numri i telefonatave është konstant, ndërkohë që shtoi se është shtrirë harta e përhapjes së Covid-19 në vend, pasi po shtohen më shumë fshatra. 

Përsa i përket vaksinimit, zëvendës ministrja e Shëndetësisë dhe njëkohësisht Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve e vuri Shqipërinë në vend të pare në rajon. Rakacolli tha se vendi ynë ka lënë pas Greqinë, Italinë dhe shumë vende në rajon.

Masat që mbeten në fuqi:

 1. Vendi do të mbyllet gjatë fashës orarë 20:00-06:00.
 2. Qytetarët nuk lejohet që të levizin gjatë kësaj fashe orare.
 3. Përjashtim bëjnë rastet e emergjencave shëndetësore dhe për arsye pune. Në rastin e fundit duhet të keni lejen e posaçme.
 4.  Gjatë kësaj faze orare nuk lejohet aktiviteti i bareve, restoranteve, klubeve, nga ora 20:00 e mbrëmjes – 06:00 të mëngjesit. Përjashtim bëjnë shërbimet delivery.
 5. Shkollat e mesme në zonat e riskut të lartë vijojnë online.
 6. Universitetet do të vijojnë me mësimin online.
 7. Fluturimet me Britaninë e Madhe mbeten të pezulluara.

(f.m/dosja,al)

 • 17:00

  Lihen në fuqi masat aktive, vijon mbyllja e vendit në orën 20:00

  Komiteti teknik i ekspertëve të shëndetësisë ka zhvilluar një mbledhje këtë të mërkurë në lidhje me masat anti-Covid. Komiteti la në fuqi të njëjtat masa për mbylljen e vendit, duke lënë në fuqi orën 20:00 për mbylljen e vendit.

  Masat që mbeten në fuqi:

  Vendi do të mbyllet gjatë fashës orarë 20:00-06:00. 

  Qytetarët nuk lejohet që të levizin gjatë kësaj fashe orare.

  Përjashtim bëjnë rastet e emergjencave shëndetësore dhe për arsye pune. Në rastin e fundit duhet të keni lejen e posaçme.

  Gjatë kësaj faze orare nuk lejohet aktiviteti i bareve, restoranteve, klubeve, nga ora 20:00 e mbrëmjes – 06:00 të mëngjesit. Përjashtim bëjnë shërbimet delivery.

  Shkollat e mesme në zonat e riskut të lartë vijojnë online përveç maturantëve.

  Universitetet do të vijojnë me mësimin online.

  Fluturimet me Britaninë e Madhe mbeten të pezulluara.

 • 16:58

  Vaksinimet/ Rakacolli: Shqipëria, në vendin e parë në rajon, ka lënë pas Italinë, Greqinë dhe Serbinë

  Zëvendës ministrja e Shëndetësisë dhe njëkohësisht Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve e kvuri Shqipërinë në vend të parë, përsa i përket vaksinimit të qytetarëve. Në një deklaratë për mediat, Rakacolli tha se vendi ynë ka lënë pas Greqinë, Italinë dhe shumë vende në rajon.

  Masat e ndërmarra kanë qenë nën mesatare. Kanë qenë efikase. Një nga gjërat që ka ecur ka qenë fushata e vaksinimit. Shqipëria në 10 ditëshin e fundit ka zënë vendin e parë në rajon për numrin e vaksinimeve. Ia kemi kaluar Italisë, Greqisë dhe Serbisë,”– tha Rakacolli ndër të tjera.

 • 16:56

  TELEFONATAT/ Brataj: Numri i thirrjeve ka rënë, harta e infektimit është zgjeruar, po shtihen fshatrat

  Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka dhënë detaje në lidhje me numrin e telefonatave drejt Urgjencës për trajtimin e Covid-19 apo për trajtime në shtëpi. Brataj tha se numri i telefonatave është konstant, ndërkohë që shtoi se është shtrirë harta e përhapjes së Covid-19 në vend, pasi po shtohen më shumë fshatra.  “Atëherë thirrjet tek 127 vazhdojnë të jenë konstante. Janë 1700 pak a shumë në 24 orët e fundit. Numri i thirjreve për vizita në banesë, pothuajse është barazuar, nga 60-65% që ka pasur më parë, tani kemi një rritje të vogël në qytete të tjera. Numri i shtrimeve vijon të jetë i ulët. Në numrin e fhsatrave janë shtuar tre ose katër të tjerë. Duke parë që edhe pse numri i vizitave ka rënë, në zonat e fshatrave duhet pasur më shumë kujdes,”– tha Brataj.

Shto Koment