LIVE UPDATES
Sport

VIDEO / Klopp kundër Holandës për përfshirjen e Van Dijk në “Euro 2020”

2 Maj 2021, 10:33 Nga DOSJA

ANGLI – Mbrojtësi Virgil van Dijk është larguar nga futbolli, që nga 17 tetori, pas dëmtimit të pësuar nga përplasja me portierin Jordan Pickford të Evertonit, në derbin e Merseyside në “Goodison Park”. Pas operacionit, fillimisht shpresohej se Van Dijk mund të kthehej në fushë para fundit të sezonit të Liverpool. Por kjo duket e pamundur, pavarësisht se mbrojtësi ka nisur të vrapojë përsëri në stërvitje.

Por pavarësisht nga të gjitha këto, trajneri i “The Reds”, gjermani Jurgen Klopp i ka kërkuar Holandës, që të mos e rrezikojë karrierën e mbrojtësit, duke e nxituar atë për të qenë pjesë e “tulipanëve” në “Euro 2020” të kësaj vere. Van Dijk, 29 vjeç, është kapiteni i Holandës, por Klopp, pavarësisht nga klipi, ku mbrojtësi shihet teksa vrapon, beson se është shumë e rrezikshme pjesëmarrja e tij në turneun e “Euro 2020”, që fillon më 11 qershor.

Trajneri i Liverpoolit thotë: “Unë nuk dua ta mbaj Virgilin, por gjithashtu nuk dua edhe ta nxis. Ju të gjithë e dini, se nëse doni të luani, duhet të stërviteni më parë dhe me trajnimin e duhur të futbollit. Duhen javë. Ju nuk mund të rrini 10 ose 11 muaj jashtë fushës, pastaj të stërviteni një javë dhe të luani futboll. Kjo nuk është e mundur, nuk duhet të jetë e mundur.

 

Askush nuk po e pengon Virgjilin, unë mund t’u premtoj të gjithëve në Holandë, se nuk mund ta detyrojmë atë. Ne flasim për një lojtar dhe karrierën e tij, kështu që askush nuk duhet ta detyrojë atë. Jo Holandë, ne jo dhe as Virgjili gjithashtu. Bëhet fjalë vetëm për t’u rikuperuar plotësisht.

Askush nuk e di në momentin kur kjo do të jetë saktësisht, por ju mund ta imagjinoni me siguri, se do të jetë shumë më larg se “Euro 2020”, sepse ai nuk është ende në stërvitje me ekipin dhe nuk do të jetë as në javët e ardhshme. Por në fund të fundit, është një vendim i Virgjilit dhe ai do të ndikohet nga ndjesia në gju.”

Gjithsesi, trajneri i Holandës, De Boer, këmbëngul se vendimi përfundimtar do të mbetet në dorë të lojtarit, pasi ai duhet të paraqesë listën e tij të skuadrës për “Euro 2020” deri më 1 qershor. Holanda luan miqësoret kundër Skocisë më 2 qershor dhe Georgisë me 6 qershor, për të vijuar me ndeshjet e “Euro 2020” kundër Ukrainës në Amsterdam më 13 qershor dhe më pas me Austrinë dhe Maqedoninë e Veriut.

B.T (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sport sport de boer euro 2020 gjermani jurgen klopp trajneri i “the reds” trajneri i holandës virgil van dijk de boer euro 2020 gjermani jurgen klopp trajneri i “the reds” trajneri i holandës virgil van dijk

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra