LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO-E VËRTETA/ ‘Sarajet e Toptanëve’ i shpëtuan qytetarët, dëshmia e aktivistit për minutat e tmerrit dhe tymit, çf

17 Gusht 2021, 08:08 Nga DOSJA
VIDEO-E VËRTETA/ ‘Sarajet e Toptanëve’ i shpëtuan

TIRANE- Aktivisti Zirkon Disha, dëshmitar dhe një nga personat e parë që hynë brenda ambienteve të “Sarajeve të Toptanëve” kur godina u përfshi nga zjarri i vendosur qëllimisht, ka rrëfyer në rrjetet sociale minutat e tmerrit. Në një rrëfim të gjatë, Disha sqaron se pasi zjarri u fik herën e parë dhe forcat zjarrfikëse u larguan, një vatër shpërtheu në katin e dytë të ndërtesës, vetëm 5 minuta më pas. Ajo që është më e rëndë është fakti, se teksa flakët gjarpëronin policia qëndronte duarkryq dhe nuk lejonte aktivistët që të hynin për të shuar flakët. Ishte Rudi Erebara, ai që arriti të hynte i pari brenda godinës dhe të niste shuarjen e vatrës me ujë.

Objekti brenda ishte rremuje, ne krah të shkalleve ishte nje fuçi plastike rreth 200litra, cuditerisht ishte plot ujë. Gjysma bidonësh uji 5 litersh te prere gjendeshin ne nje nga banjot aty prane. Filluam te mbushnim bidonet me uje, dhe ti hidhnim ne vatren e zjarrit, mjaftoi gjysma e ujit qe gjendej aty qe zjarri te shuhej.”,-rrëfen Disha duke sqaruar njëherë e mirë se kush ishte personi që i shoi flakët. Ndërkohë që Bashkia dhe kryebashkiaku Erion Veliaj, mburren duke shpërndarë pamjet e autorit dhe të shuarjes së flakëve.

POSTIMI I PLOTË I ZIRKON DISHËS:

Kur vemendja mediatike eshte fokusuar tek ardhja e afganëve, dikush hodhi shishen e benzines ne monumentin e kultures, 100 metra larg bashkisë.
____
Qellimi paskesh qene shpronesimi i kesaj godine historike duke ju referuar bisedes se mesnatës Veliaj-Rama, pasi disa nga 18 pronaret duan ta bëjnë kullë!
___
Rastesisht në atë ore qelloi qe te ishim duke pire kafe me Avokati Altin Goxhaj Andrea Bregu dhe njoftimi me video i bere nga Geri Selenica ju drejtuam kesaj godine per te pare cfare po ndodhte.
Aty ishte Geri, Rudi Erebara, Lory Ami dhe nje makine zjarrefikse, disa police bashkiak dhe police te rendit.
Deshmitare qe gjendeshin tek nje lokal ngjitur kishin pare nje person qe po vraponte nga godina e Sarajeve drejt Kazinos, pak sekonda me vone kishin pare flaket.
Gjate kohes qe zjarrefikesit po shuanin zjarrinnishim aty, me pas filluan te vini njerez kureshtar, aktivist, gazetar.
Ishte Bledian Koka i cili po transmetonte ngjarjen per syri.net, zjarrefiksit u larguan ne oborrin e Sarajeve mbeti Lory Ami, e cila e shqetesuar komunikonte vazhdimisht me miqte e saj per ngjarjen. Me pas erdhe Doriana Musai, Alba, Pami, etj…
5 minuta me pas, nje vater zjarri tjeter ne katin e dyte filloi te flakeronte, policet nuk lejonin te hynte njeri. Altini, Blediani, Lori ju kerkonin policeve te hynin brenda per te fikur vatren e dyte te zjarrit e cila po rritej.
Rudi Erebara, rreshqiti ndermjet policeve me aparatin e tij fotografik ne qafe duke hyre ne ndertese. Ne te tjeret u ndaluam, pas disa perpjekjesh policet hapen rrugen dhe arritem te hynim brenda.
Rudi kishte lokalizuar vatren e zjarrit, por ishte e pamundur te fikej. Duhet uje therriste Rudi.
Objekti brenda ishte rremuje, ne krah të shkalleve ishte nje fuçi plastike rreth 200litra, cuditerisht ishte plot ujë.
Gjysma bidonësh uji 5 litersh te prere gjendeshin ne nje nga banjot aty prane.
Filluam te mbushnim bidonet me uje, dhe ti hidhnim ne vatren e zjarrit, mjaftoi gjysma e ujit qe gjendej aty qe zjarri te shuhej.
Zjarrefiksja u rikthye, pasi zjarri u shua.
Zjarrefiksit hyne brenda, ne dolem jashte.
____
Pamjet e brendshme te Sarajeve, pas flakeve!

(F.g/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet digjen sarajet ne tirane Rudi Erebara sarajet e toptaneve zirkon disha digjen sarajet ne tirane Rudi Erebara sarajet e toptaneve zirkon disha

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet