LIVE UPDATES
Aktualitet

Vëzhgimi/ Institucionet s’respektojnë Zarife Hasanajn, Veliaj s’ul flamurin në gjysmë shtizë (Shkeljet e ditës së zis

10 Maj 2019, 10:11 Nga DOSJA

TIRANË- Shqipëria sot është në ditë zie kombëtare në nder të ushtarakes së vrarë në Letoni gjatë një misioni për demontimin e minave. Me anë të një vendimi Qeveria e shpalli datën 10 maj si ditë zie dhe në këtë vendim thuhej se të gjithë flamujt në intitucionet shtetëtore, duhet të uleshin në gjysmë shtizë.

Por duket se ky vendim nuk është zbatuar nga të gjitha institucionet e vendit. Në një vëzhgim të Dosja.al rezultoi se në shumë raste intitucionet e shtetit, nuk kanë bërë as gjënë më minimale për të nderuar ushtaraken, e cila është shpallur dhe “Dëshmore e atdheut”.

Teksa tek Pallati i Kongreseve zhvilloheshin homazhet për Zarife Hasanajn, Dosja.al monitoroi institucionet, që ndodhen në qendër të Tiranës. Siç shihet dhe nga fotografitë, flamujt në shumë raste përveç se nuk janë ulur gjysmë shtizë, ata janë dhe të grisur apo të dëmtuar.

Nga të gjitha institucionet që ne monitoruam, rezulton se vetëm Kryeministria, Ministria e Brendshme, Kuvendi, Drejtoria e Policisë Tiranë, Presidenca, Selia e PD dhe Banka e Shqipërisë kishin respektuar Zarife Hasanajn dhe vendimin e marrë dje nga qeveria. 

Ndërsa Bashkia e Tiranës, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, Ministria e Bujqësisë, Ministria e Transporteve dhe Infrastrukturës si dhe Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale nuk kishin denjuar që sot të ulnin flamurin në gjysmë shtizë, duke shkelur kështu dhe vendimin e qeverisë.

Në ndryshim nga të gjitha intitucionet e tjera Bashkia e Tiranës, ka dy hyrje kryesore dhe në të dyja ka vendosur flamur shqiptar. Por edhe pse insitucioni që drejtohet nga Erion Veliajt, i cili u shpreh shumë i pikëllaur për humbjen e jetës së ushtarakes, duket se pikëllimi ka qenë vetëm për kortezi, pasi sot në ditën e zisë kombëtare, asnjë flamur i Bashkisë nuk ishte ulur në gjysmë shtizë.

Ky veprim i tyre tregon mosrespekt në radhë të parë ndaj “Dëshmores së atdheut” Zarife Hasanaj, por dhe për vendimin e Qeverisë. 

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet flamuri ne gjsme shtize homazhet per zarife hasanaj insitucionet shteterore nderimet per zarife hasanaj zarife hasanaj flamuri ne gjsme shtize homazhet per zarife hasanaj insitucionet shteterore nderimet per zarife hasanaj zarife hasanaj

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!